Annak ellenére, hogy Nyugaton az online munka megszokott fogalom, nálunk relatív új jelenség, sokan tisztában sincsenek azzal, hogy mit jelent. Az internetes munka mindazokat a pénzkereső tevékenységeket jelöli meg, amelyeket a számítógép és a világháló segítségével lehet lebonyolítani. Ezeknek a munkáknak nagy előnye, hogy akárhol végezhetők, akár otthonról is. Lehetőségekben bővelkedik a világháló, így számos területen állásajánlatra bukkanhatunk. Ezek között egyaránt megtalálhatók a különböző marketing tevékenységek – mint az online marketing (ide tartoznak például a blogok, sajtóközlemények, webanalitika, hirdetések), de számos lehetőség akad azok számára is, akik nem jártasak ebben a világban. Ilyen például az adatfeldolgozás, a cikkírás és a linképítés. Egyes országokban vállalható olyan online munka is, amelyeknek a munkafeladata – az elhanyagoltság érzését elkerülendő – az idősebbekkel való beszélgetés a világhálón keresztül.
Az internetes munka nagy előnye, hogy a munkaidőt maga a dolgozó határozza meg. Ez persze kényelmes, viszont mindig a munkavállalón áll, hogy elkészül-e határidőben. Az, hogy mennyi pénz kereshető meg, a munkaadótól függ. Az internetes fórumokon folyamatosan arra figyelmeztetik az álláskeresőket, hogy bárminemű szaktudás nélkül ne reméljenek sokat. Cikkírásnál legtöbb esetben a karakterek száma határozza meg a megkeresett összeget, de a többi munkáról is elmondható, hogy a mennyiség után fizetnek.
VIGYÁZZUNK A MUNKÁVAL!
Az internetes munkák egyik nagy buktatója, hogy rengeteg csalóval lehet találkozni, akik dolgozóként „regisztrálják” a jelentkezőt egy bizonyos összeg fejében, azután pedig nem jelentkeznek többé. Minimális összegekről van szó, ám nekik ennyi is elegendő, ha több százan vagy ezren jelentkeznek.
A másik buktató a határidő betartása. Ha nem állít fel a munkavállaló fontossági sorrendet, könnyen elvégzetlen munkák tömkelegével találhatja magát szemben. Gondot okozhat az is, ha a dolgozó nem tudja megfelelően beosztani az idejét, „munkamániás” állapotba kerül. Ennek sajátossága, hogy kellemetlen időtöltésnek érez minden olyan tevékenységet, ami nem a munkához kapcsolódik.
Távmunka keretei között valós kockázatot rejt magában az elszigetelődés is. Otthon dolgozva az egyén társadalmi kapcsolatrendszere beszűkül, keveset találkozik emberekkel, és sok időt tölt egyedül. Ez gyakran ellehetetleníti a hagyományos karrierút bejárását is. Az otthonról dolgozó munkavállaló kiesik a látótérből, és sokkal nehezebben tud felfelé lépegetni a szervezeti ranglétrán.
NAGY MUNKA, KIS HASZON
Kozma Tibor már két alkalommal is talált munkát az interneten, ám tapasztalatai nem a legjobbak.
– A tanulmányaim befejezése után a munkaszerzés szinte lehetetlennek bizonyult. Sokadik próbálkozás után kezdtem a világhálón munkát keresni, és végre találtam is. Szórólapokat kellett osztogatnom Topolyán egy futárszolgálatnak. Az eredményeket és minden más statisztikai adatokat az interneten kellett velük egyeztetnem. Megjegyzem, semmiféle szerződést nem kötöttek velem. Kéthetente kaptam új szállítmányt, amelyeket a postaládákba kellett bedobálni. Először hatezret, az utolsó héten 18 ezret. Hajnali ötkor keltem, hogy látszata is legyen a munkámnak, de így sem győztem. Aztán derült ki, hogy kéthavonta fizetnek. Ha azt vesszük, hogy egy, általam kézbesített szórólapért 30–80 parát kapok, akkor nem igazán kifizetődő a dolog. Ez után mást kerestem, olyasmit, amit számítógépen lehet végezni. Abban az esetben is addig számolgattam, hogy kiderült: ha havonta húszezer dinárt szeretnék keresni – ami gyakorlatilag semmire sem elég –, 15 órát kell dolgoznom a hét minden napján.
Tibor így összegzi tapasztalatait:
– Számomra az interneten talált munkák átverések. Nem állítom, hogy minden alkalommal ilyenre bukkan az ember, viszont az én tapasztalataim arra engednek következtetni, hogy sajnos a munkaadók többsége kihasználja a rossz helyzetben lévő embereket, és a világhálón keresztül munkát ajánl, amiről csak később derül ki, hogy csalás.
GITÁR HELYETT MOTORFŰRÉSZ
Akadnak azonban más lehetőségek is. Már mifelénk sem új keletű az online vásárlás. Több hazai és külföldi weboldalon is vásárolhatunk csupán egy kattintással. Akadnak olyan személyek, akik az internetes vásárlás adta előnyöket kihasználva a saját kezükbe veszik a dolgot, és saját maguk kezdenek kofáskodni az interneten felkínált áruval.
Dušan Balać már több éve foglalkozik mellékesen hangszerek online adásvételével. Szerinte ez jó lehetőség, hogy minőségi hangtechnikához jusson az ember kedvező áron, kockázatok azonban itt is vannak.
– A legnagyobb kockázat ami ezzel jár, ha mást kapunk, mint amit megvásároltunk. Megeshet, hogy a kofferben nem gitár vár ránk, hanem egy rossz motorfűrész, mi pedig már postáztuk a pénzt. Az ilyen kellemetlenségeket legkönnyebben úgy kerülhetjük el, ha olyan egyéntől vásárolunk, akinek több személyes adatához, például a lakcíméhez és ehhez hasonlókhoz, hozzá tudunk jutni. Az effajta kereskedés kifizetődő, de inkább mellékállásként, mivel ahhoz, hogy több pénzhez jussunk, folyamatosan résen kell lennünk. Követnünk kell a történéseket, hogy minél kedvezőbb üzleteket köthessünk, miközben az összes szabadidőnk rámegy – fejti ki Dušan.