2024. július 16., kedd

Saját erőkre támaszkodva

Temerinben kijelölték a fejlődés irányait
A tervben szerepel Temerin központi részének rendezése is

Már Temerin sem tartozik azok közé a községek közé, melyek még nem készítettek stratégiai fejlesztési tervet. Egy szakemberekből álló csoport, a helyi érdekeltek széles körének bevonásával, kidolgozta a gazdagon illusztrált tanulmányt. Nem meglepő, hogy valamilyen módon több mint kétszázan vettek részt elkészítésében. A községi képviselő-testület legutóbbi ülésén szavazattöbbséggel fogadta el az öt évre szóló dokumentumot.

A község vezetői elégedettek a fejlesztési tervvel, mivel az a 2010–2015-ig terjedő időszakra meghatározza a község fejlődését. Ezzel szemben az ellenzék tett néhány kifogást, többek között, hogy a stratégiai tervben kevés a jövőbelátás, ehelyett a meglevő gondokat és azok orvoslását sorolja fel, valójában az előző községi (radikális) hatalom fejlesztési elképzeléseit említi.

És valójában, az öt évre szóló dokumentum összeállítóinak az is célja volt, hogy egy helyen foglalja össze azokat a dolgokat, amelyekről a mindennapok során is szó van, és amelyeket el kell végezni annak érdekében, hogy Temerin egy fejlődőképes községgé váljon. A tanulmányba való belemélyedés során kirajzolódik, hogy valójában mivel rendelkezik Temerin az anyagi és az emberi erőforrásokat illetően.

A dokumentum három fő stratégiai célt jelöl meg, ezen belül 7-8 prioritást és közel 50 olyan intézkedést, amelynek mindegyike külön projektumként is megállja helyét az előttünk álló néhány évben. A község stratégiai fejlesztési terve jó alapul szolgál a hazai és EU-s pályázatokon való részvételhez, mivel középtávon előrevetíti a község fejlesztésének projektumait.

A terv kidolgozói legfontosabb stratégiai célként a gazdaság versenyképességének javítását irányozták elő, mégpedig az ipar és a mezőgazdaság átalakítása és fejlesztése révén. Fontos stratégiai tényezőnek számít a községi infrastruktúra hatékonyabbá tétele, valamint magának a helyi önkormányzatnak a korszerűsítése, a társadalmi tevékenységekkel való gondosabb törődés, nem utolsósorban az elektronikus önkormányzati ügyintézés és emberbarátibb ügyfélszolgálat létrehozása, a szociális háló még sűrűbbre szövése, valamint az oktatási intézmények fejlesztése.

Miután a temeriniek pontot tettek a nem kis munka végére, soron van a kivitelezési és a végrehajtási tervek kidolgozása, amelyeknek hordozója a vajdasági gazdasági-stratégiai kutatóközpont, amely a tanulmány elkészítésében is partnere volt az önkormányzatnak.