A megújuló energia kihasználása szempontjából döntő időszakhoz érkeztünk, globálisan és hazai szinten is növekvő tendenciát mutat a villanyáram fogyasztása, ezért új stratégiára van szükség az energetikai biztonság terén. A vajdasági képviselőházban tegnap ennek kapcsán energetikai tanácskozást szerveztek, amelynek többek között a megújuló energiák minél nagyobb kihasználása, és az ehhez fűződő infrastruktúra és stratégia létrehozása volt a témája.
Radoslav Striković tartományi energiaügyi titkár elmondta, hogy az energetikai hatékonyság programján már öt-hat hónapja dolgoznak, és a mai tanácskozáson sikerül bemutatniuk ezeket az eredményeket, különös hangsúlyt fektetnek az elkészített tanulmányokra.
– Ez nagyon fontos lépés abból a szempontból, hogy befektetőket találjunk, és hogy minél hozzáférhetőbbé tegyük a hazai embereknek és intézményeknek a befektetés lehetőségét. Ebből a szempontból különösen fontos az, hogy ezen a tanácskozáson részt vesznek a közvállalatok képviselői is, mert így még teljesebb képet kapunk arról, hol tartanak intézményeink az energetikai fejlettség szempontjából. Másfelől, szinte az összes vajdasági helyi önkormányzat is képviselteti magát ezen az összejövetelen, amelyek nagyban hozzájárulhatnak a területrendezési tervek kidolgozásához. Ugyanis a külföldi befektetők zöme a környezetvédelemmel kapcsolatban a tartományi titkárságnál érdeklődik, ám a különféle engedélyek kiadása nem működik a helyi önkormányzatok nélkül. Ilyen összejövetelekre nagy szükség van, mert minden fontos tényező jelen van az energetikai jövőnk megtervezése szempontjából. Ma már azzal dicsekedhetünk, hogy megszületett a területtervezésről szóló törvény, a környezetvédelemről egy külön törvénycsomagot fogadtunk el. Tehát a jogi alapját megteremtettük az energetikai befektetéseknek. A fő gondot az jelenti, hogy nincsenek hazai érdeklődők az effajta befektetések iránt – mondta Striković.
Ljubo Maćić, a Szerbiai Energetikai Ügynökség elnöke elmondta, hogy Szerbiát valószínűleg még az idén arra kötelezik, hogy megnövelje a megújuló energiaforrások kitermelését.
– Ezt a kötelezettséget csak úgy teljesíthetjük, ha racionálisan és hatékonyan használjuk fel a biomasszát, mert benne rejlenek egyelőre a legnagyobb lehetőségek Szerbiában és Vajdaságban is. Pillanatnyilag Szerbia szintjén a megújuló energia az összes energiakitermelésnek a 13 százalékát teszi ki. Egyelőre nem tudni, pontosan mennyi százalékarányra köteleznek bennünket, de az Európai Unióban 2020-ra 20 százalékot terveznek. Ez nem lesz könnyű feladat, a szén használatát ezzel nem fogjuk teljesen nélkülözni, hanem más megújuló energiaforrások kiaknázását kell megnövelnünk. Itt főleg a szél energiájára gondolok, a napenergia kiaknázása áram termelésére egyelőre túl drága, viszont a fűtési lehetőségekre alkalmas. A biomassza kihasználása azonban kulcsfontosságú lesz az elkövetkező időszakban.