Újvidéken a lakásárak egy év alatt 20-30 százalékkal csökkentek, és egyre nehezebb vásárlót találni
Egyre olcsóbbak a lakások, a szerbiai ingatlanpiac pedig szinte teljesen leállt. Az ingatlanok árát többnyire a város közelsége, a házak és lakások felszereltsége, nem kevésbé a hozzájuk tartozó termőföld nagysága határozza meg. A gazdasági válság azonban végleg megtette a hatását, a vásárlóerő drasztikusan lecsökkent, a lakások iránti kereslet pedig elapadt.
Az árak csökkenését jól példázza az újvidéki ingatlanok ára. Egy évvel ezelőtt egy 27 négyzetméteres garzonlakást az Újheréskert városnegyedben még 32 ezer euróért árultak, ugyanitt most 27 ezer eurót kérnének érte. Egy másik példa szerint a Limán IV-es városrészben egy évvel ezelőtt egy 40 négyzetméteres lakás négyzetméteréért 1000 eurós árat szabtak meg, ma viszont 800 euróval is beérnék.
Dragan Rabatić, az újvidéki Solis ingatlanügynökség eladási igazgatója szerint az árak egy év alatt átlagosan 20-30 százalékkal csökkentek, és ez a tendencia lassan de biztosan folytatódik. Rabatić azt tanácsolja, hogy akik tervezik eladni a lakásukat, minél előbb tegyék meg, mert ahogy a válság mélyül, úgy csökkennek az árak. Sokan akik módosabb házakban élnek, a megnövekedett kiadások és a stagnáló fizetések miatt arra kényszerülnek, hogy eladják családi fészküket. Nyugdíjba vonulás esetén tovább csökken a bevételi forrásuk, de a nagy kínálat miatt egyre nehezebben tudnak túladni a házukon. A polgároknak elfogyott a pénzük, bajosan jutnak lakáshitelekhez, ennek következtében az építőcégek is gondban vannak. A befektetők arra kényszerülnek, hogy tovább csökkentsék az árakat, hogy vevőre találjanak, és lehetőleg ne, esetleg csak kicsit bukjanak az üzleten.
Goran Rodić, a Szerbiai Gazdasági Kamara építőipari szövetségének titkára elmondta, hogy 13 ezer bejegyzett lakás vár gazdára, és ebből 11 ezer még el sem készült. Gyakran eltelik egy év is, mire a teljesen berendezett lakásokon túladnak. Az építési ágazatban sokan emlékeznek arra az időre, amikor még fel sem építették a lakásokat, máris eladták őket. Rodić szerint tavaly az egész ország területén mintegy háromezer lakást adtak el. A titkár elhanyagolható számnak tartja ezt, ha figyelembe vesszük, hogy hányan élnek lakás nélkül és hányan terveztek építekezni. A beruházók leálltak, hogy ne fektessék pénzüket olyasmibe, amit aztán nem vesz meg senki. Mostanra a helyzet úgy alakult Szerbiában, hogy egyedül az állam által finanszírozott ingatlanokat építenek, és ezeket is többnyire Belgrádban.
Az lakások árának alsó határát nehéz megbecsülni, hiszen mindig a piac követelményeihez igazodik. A szakértők még tavaly úgy mérték fel a helyzetet, hogy az árak év végén elérik a legalacsonyabb szintet, ám a valóságban azóta is esnek. A történet még nem ért véget, az árcsökkenés tovább tart, és hogy mi lesz a vége, nem tudja senki.