Amennyiben külföldön tervezzük a nyaralást elengedhetetlen, hogy kiismerjük a mobiltelefonunkat. Ha nem vigyázunk, akkor az itthon maradt rokonoknak és barátoknak küldött üzenetek és az ártatlannak tetsző internetezés miatt a mobiltelefon-számla annyiba is belekerülhet, mint maga az utazás. Kicsit beárnyékolhatja a napos tengerpartról küldött élménybeszámolónkat, ha közben azon aggódunk mennyibe fog kerülni a telefon használata.
A könnyű kapcsolattartást segítik elő a mobiltelefon-szolgáltatók különféle akciói. Az ún. roamingszolgáltatás lehetővé teszi, hogy külföldön is ugyanúgy használjuk telefonunkat, mint otthon. Célszerű még külföldi utazása előtt tájékozódni a híváskezdeményezés és -fogadás, az SMS-küldés tarifáiról, hol, melyik hálózatot érdemes választani. Ne feledjük, ha külföldön tartózkodunk, akkor a hívásfogadásért is fizetni kell!
A roaming (magyarul: barangolás) lényege, hogy az egyes országok egymás közt kompatibilisen építik ki hálózatukat. Így lehetőség van arra, hogy egyik ország előfizetője, ha külföldre utazik, bekapcsolódjon az illető ország hálózatába, és használja azt, vagyis az adott országban „vándoroljon”. Az előfizetők külföldi tartózkodásuk alatt is ugyanúgy használhatják mobiltelefonjukat mint otthon, külföldön is a saját telefonszámukon lehet őket elérni. Ehhez azonban a két ország szolgáltatója közt egy kétoldalú, ún. roamingmegállapodásnak kell érvényben lennie.
A külföldről hazairányuló telefonálás akár háromszor is drágább lehet, ha nem vigyázunk, a díjszabás mindig a külföldi országban működő általunk kiválasztott operatőrtől függ. Ezért utazás előtt ajánlatos alaposan utánaérdeklődni a szolgáltatások díjait és feltételeit illetően. Különös gondot kell fordítani az ún. okostelefonokra, ugyanis azok anélkül, hogy a tulajdonosuk észrevenné rácsatlakozhatnak az internetre. A legfontosabb, hogy a külföldi út előtt ki kell kapcsolni a feltelepített programok automatikus frissítéseit. A különféle internethez kötődő applikációk, mint pl. az időjárás-előrejelzés vagy a műholdas helymeghatározó rendszer (GPS) frissítései időnként 20 megabájtnyi adatcserét követelnek maguknak, ami ha pl. Görögországban tartózkodunk akkor 20 ezer dinárunkba is kerülhet.
A mobiltelefon-szolgáltatás igénybe vehető előre fizetett, úgynevezett feltöltőkártyával (pre-paid), vagy havi előfizetéssel (post-paid). A három hazai szolgáltató különböző árfekvésű zónákra osztja a világot. A Telenornál pl. az első zónába tartozik az összes szomszédos ország és Görögország, a második zónába a többi európai ország, a harmadik zónába az ázsiai és észak-amerikai kontinens országai, a negyedik zónába pedig Afrika és Dél-Amerika országai, valamint Ausztrália. A zónák számaival párhuzamosan növekszik a szolgáltatások ára is. Tehát a legolcsóbb telefonálni az első zónából, pl. Magyarországról vagy Montenegróból, a legdrágábban Egyiptomból vagy Brazíliából lehet.
Miközben a szerbiai polgár számára a roamingtelefonálás továbbra sem olcsó mulatság, az Európai Unióban július 1-jétől ismét csökkennek az internetezés és a mobiltelefonálás költségei.