2024. július 17., szerda

Épülőben a német birodalom

Soros György baljós gazdasági jövőképet ecsetelt

Sok politikus, elemző és szakértő már hosszú ideje tanakodik, hogy a válság miatt milyen irányt vesz az eurózóna sorsa, és vajon mekkora az esélye az Európai Unió szétesésének. Oly számos a gazdaság jövőjét taglaló okfejtegetés látott már napvilágot, hogy az emberek már oda sem figyelnek. Azonban ha a találgatók és spekulálók hadából egy ember véleményt mond – amint azt a napokban ismételten és nem utoljára Soros György tette –, akkor arra mindenki felüti a fejét. S nem csak azért, mert van jó néhány dollármilliárdja, azért is, mert az idők folyamán nagyszerű üzleti érzékéről tett tanúbizonyságot. Mikor 2008-ban elkezdődött a válság és az üzleti vetélytársai óriási összegeket veszítettek, ő csak tovább gyarapította a vagyonát. Ha valaki érzi a pénzvilágot irányító erőket akkor az Soros György.

A magyar származású üzletember, aki 1956 óta az Egyesült Államokban él, az utóbbi napokban szorgosan hallatja hangját az Európát fenyegető pénzügyi veszélyekkel kapcsolatban. Először a blogján tette közzé a meglátásait, majd az észak-olaszországi Trento városában megrendezett gazdasági fesztiválon tartott beszédet. Soros három lehetséges forgatókönyvet fogalmazott meg. Az első szcenárium egy teljesen ellenőrzött, gondosan előkészített leépítése majd megszüntetése az eurózónának. Ebben az esetben meg lehetne őrizni a közös piacot, de a közös valutát nem. Ha sikeresen véghez vinnék az EU pénzügyi rendszerének a dezintegrációját, akkor az eurót nagyobb veszteségek nélkül feladhatnák. A második forgatókönyv az EU kaotikus szétesését vizionálja. Eszerint a schengeni egyezmény a közös piaccal együtt megszűnne, az egész unió darabokra hullana, és Európa sokkal rosszabbul jönne ki az egészből, mint ahogy belement az EU-ba. A harmadik forgatókönyv szerint egy német birodalom kiépülésének lehetünk tanúi.

Németország mindent megtesz annak érdekében, hogy megőrizze a közös valutát. De ezt erős központosítással képzeli megvalósítani, s azt is úgy, hogy a szálak Berlinbe fussanak össze. Ez minden bizonnyal távol áll attól az eszmétől, amelyet követve az európai vezetők létrehozták az EU-t, véli Soros. Muszáj lesz meggyőzni a németeket, hogy megőrizzék az uniót, mert ettől függ Európa jövője, mondta a Budapesten született milliárdos. A németek nem értik, hogy nem pénzügyi, hanem bankproblémával állnak szembe. Ezért is hoznak hibás védőintézkedéseket. Nem lehet csökkenteni az adósságot úgy, hogy közben csökkentik a gazdasági aktivitást. A megszorítások rákényszerítése nem működőképes megoldás, és nem fogja elhozni a kívánt eredményeket, állítja Soros.

Az Európai Unió a folyamatos növekedés korszakában nagyon vonzónak tűnt. Visszatekintve láthatjuk, mekkora hiba volt, hogy az eurózóna tagjai átengedték az Európai Központi Banknak a pénzkibocsátás jogát. Akkoriban fel sem fogták mit tesznek. A pénzük feletti felügyelet önkéntes feladásával megteremtették a feltételeket a válság kialakulásához. Ma oda jutottunk, hogy az egész eurózóna azon fáradozik, hogyan mentse meg a bankrendszert, mondta az amerikai üzletember.

Soros olyan külső intézkedéseket sürget, amelyek egyszerre oldanák meg a bankügyi és adósságválságot. Egységes garanciarendszer megalakítását javasolja a letétekre, ami megakadályozná az eszközök bankokból való kivonását, és elősegítené a problémás országok megsegítését. Június végére be van jelentve az európai vezetők találkozója, ahol félmegoldásokkal megpróbálnak majd egy kis időt nyerni. De ez közel sem elegendő, mivel három hónap után a befektetők már követelni fogják a nagyobb hozamokat a kötvényekre és az nagy baj lesz, figyelmeztet Soros.

„Három hónapot adok még az eurónak”

Soros György szerint az euróövezet jelenlegi válsága leginkább a 1982-es latin-amerikai és a 1997-es ázsiai gazdasági krízishez hasonlítható. Megoldás gyanánt mindkét esetben ugyanazt a forgatókönyvet alkalmazták: a periféria országaival fizettették meg a válságkezelés árát. A tőzsdeguruként is ismert milliárdos szerint – valószínűleg nem is tudatosan – most Németország szintén ezt a játékot játssza. Soros szerint az eurózóna a mostani válságért a centrumot jóval nagyobb felelősség terheli, mint korábban a latin-amerikai és az ázsiai válság esetén, mivel a centrum országai döntöttek a sok hiányosságot hordozó valutaunió létrehozásáról, és ugyanők mulasztották el mind a mai napig, hogy kiküszöböljék a közös pénzrendszer hibáit. A megoldást Soros az európai bankunió létrehozásában látja. Szerinte az euróövezet döntéshozó testületeinek még három hónapjuk van arra, hogy kijavítsák a hibákat a rosszul működő gépezetben. Ennek azonban nem nagy a valószínűsége. Ha nem történik egy a Lehman Brothers csődjéhez mérhető sorsfordító esemény, akkor Németország, a centrumország valószínűleg megelégszik az euróövezet egybetartásával, de ez az Európai Unió már valami egészen más lesz, nem az a nyílt társadalom, amiről egykor álmodoztak az emberek.

y-A