2024. július 17., szerda

Fogyasztói társadalmunk szennyezi a környezetet

Kerekasztal-megbeszélés a környezetbarát energiaforrásokról
A füstöt ontó kostolaci erőmű (Fotó: Beta)

Nálunk a fogyasztók többsége az alapvető életfeltételeket sem tudja biztosítani magának – hangzott el a Vajdasági Gazdasági Kamara épületében megtartott megbeszélésen tegnap a tartományi székvárosban. A Szabad Választásokért és a Demokráciáért Központ (CeSID) szervezésében megtartott konferencián a résztvevők a civil szférát próbálták megszólítani. Az elképzelés egyedi jelenség Szerbiában, az a cél, hogy a helyi önkormányzatokat és a civil szféra szervezeteit egyaránt bekapcsolják az energia- és klímaügyi döntések meghozatalába.

Aleksandar Macura, a CeSID energiatervezési tanácsadója kiemelte, hogy a kibocsátott káros anyag legnagyobb része az energiaszektorból érkezik. Az egyének civil szervezetekbe tömörülve a helyi önkormányzatokkal karöltve sokat tehetnek a környezetbarát energiafelhasználás terén. Például az épületek megfelelő szigetelésével sok energiát meg lehet spórolni, amely ezáltal a környezetvédelmet szolgálja – mondta Macura.

A cél a kényelmes életfeltételek biztosítása alacsony fogyasztás mellett – emelte ki Aleksandar Kovačević energiaügyi szakértő. Rámutatott arra, hogy nálunk a fogyasztók jelenős hányada sajnos a kényelmes, azaz az alapvető életfeltételeket sem tudja biztosítani magának, például telente nem tudja felfűteni az egész házat. A problémát tetézi, hogy még ezekért a rossz feltételékért is aránytalanul sokat fizetnek az emberek. Az energiaszektorból gyakran hallani, hogy ha minden környezetvédelmi előírást betartanának, akkor emelniük kellene szolgáltatásaik díját is. A megoldás viszont a technológia javításában és az energiahatékonyság növelésében van, ily módon biztosítani lehetne a minőségi szolgáltatást és az alacsonyabb árakat – nyomatékosította Kovačević.

Jovana Vojinović, a szabadkai székhelyű Zelena Patrola környezetvédelmi egyesület munkatársa szerint Szerbiában a legnagyobb probléma az energiahatékonyság hiánya. A fogyasztói társadalmunk az elfogyasztott energiával szennyezi a környezetet, az állam viszont nem ismeri fel annak jelentőségét, hogy a káros, fosszilis energiahordozókat környezetkímélő energiaforrásra, pl. napenergia-erőműre cserélje – mondta Vojinović.