2024. július 17., szerda

Őrzik a vagyont

A gyárudvarban tiltakoznak a nagybecskereki Begej hajógyár dolgozói
Megpróbálják meggátolni vagyonuk széthúzását

Szerdán délelőtt a nagybecskereki Begej hajógyárban tiltakozó összejövetelt tartott a gyár mintegy harminc dolgozója. A spontán megmozdulás célja az volt, hogy meggátolják a gyár vagyonának további eltulajdonítását. A résztvevők közölték, hogy ezentúl rendszeresek lesznek az ilyen megmozdulások a gyár udvarában. Azt remélik, hogy hamarosan csatlakozik hozzájuk a többi száz-egynéhány munkatársuk is, akiket július 9-én 45 napos kényszerszabadságra küldtek. Ettől a naptól kezdve leállt a termelés a gyárban, és hivatalosan megkezdődött az átszervezés.

A félkész hajó

A dolgozók attól félnek, hogy a következő lépés a felmondólevelek kiosztása lesz. Ugyanis a (fizetett) kényszerszabadság határideje a hét elején lejárt, de a munkahelyre való visszatérés helyett a dolgozók végzést kaptak az évi szabadság kihasználására. A végzéseket már Nebojša Rako újonnan kinevezett igazgató írta alá, aki Dragomir Subićot váltotta fel. A dolgozókat még inkább elkeserítette az elhagyatott gyárudvar és a megritkult géppark. A gyárban egy félkész hajó áll, amelyet a jelekből ítélve másutt fejeznek majd be.

– Elmúlt a 45 nap kényszerszabadság, mi pedig a munka folytatása helyett továbbra is a holland tulajdonos válaszát várjuk, hogy mi lesz a vállalat sorsa. Az új igazgatótól azt hallottuk, hogy a tulajdonosnak nincs szándékában folytatni a munkát, nehogy további adósságot halmozzon fel. Azt is hallottuk, hogy a gazda nem akarja kifizetni a 45 napos kényszerszabadságot, sem az évi szabadságot. Minden jel arra utal, hogy felszámolás lesz a gyár vége, mivel már elkezdődött a vagyon egy részének eladása – mondja Jovica Lujanov, az ipari dolgozók szakszervezetének hajógyári elnöke. A dolgozók mindent megtesznek annak érdekében, hogy meggátolják a gyár vagyonának eladását. Eddig egy kombit és három személygépkocsit adtak el.

A dolgozók a munkájukból szeretnének megélni, és remélik, hogy megkapják az elmaradt kéthavi bért. Elfogadják a fizetések csökkentését, sőt a végkielégítés melletti elbocsátásokat is, csakhogy megmaradjon a vállalat.

A holland Mercurius International többségi tulajdonában levő nagybecskereki Begej az idén három hajót szállított le holland megrendelőnek, és az év első felében semmi sem utalt arra, hogy komoly válság elé néznek. De miután nem kaptak újabb megrendelést, nem hosszabbították meg a munkavállalási szerződését nyolcvan meghatározott időre alkalmazott dolgozónak, 160 állandó munkást pedig kényszerszabadságra küldtek.