2024. július 17., szerda

A privatizáció felülbírálását követelik

A nagybecskereki Begej hajógyár dolgozói lemondtak az útzárlatról
Tiltakozás a hajógyár előtt

A bejelentés ellenére a Begej hajógyár dolgozói tegnap nem torlaszolták el a Nagybecskerek–Bégaszentgyörgy (Žitište) közötti regionális utat. Ugyanakkor nem álltak el az anyagi követeléseiktől, az önkormányzattól a nemrég még életképes gyár a csődbe juttatásának a megakadályozását, az államtól a gyár privatizációjának a kivizsgálását követelik.

A holland Mercurius International többségi tulajdonában levő Begej az idén három hajót szállított le holland megrendelőnek, és a közelmúltig Bánát egyik legnagyobb exportőre volt. Az év első felében semmi sem utalt arra, hogy komoly válság elé néznek. De miután nem kaptak újabb megrendelést, nem hosszabbították meg a munkavállalási szerződést nyolcvan meghatározott időre alkalmazott dolgozóval, 160 állandó munkást pedig 45 napos kényszerszabadságra küldtek. Már rég vissza kellett volna hívni a dolgozókat, de azok továbbra is otthon vannak. A gyár vezetése átszervezést és karcsúsítást jelentett be, a dolgozók pedig folyamatos tiltakozásokat szerveznek, attól félve, hogy elárverezik a gyár vagyonát.

Mivel tiltakozásaiknak eddig nem volt eredménye, úgy döntöttek, hogy keményebb módszerekhez folyamodnak. A Vajdasági Ipari Dolgozók Szakszervezetével (SIRV), Čedomir Janjić, Nagybecskerek alpolgármesterével és a nagybecskereki rendőrséggel folytatott tárgyalásuk után azonban úgy döntöttek, hogy járműveikkel mégsem zárják le a forgalmat Nagybecskerek és Bégaszentgyörgy között.

Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy visszavonják követeléseiket. Az elmaradt bérek és egyéb juttatások kifizetése mellett tárgyalni akarnak Ivan Bošnjak polgármesterrel. Azt is követelik, hogy bírálják felül, és helyezzék hatályon kívül a nagybecskereki kereskedelmi bíróság 2003 áprilisában meghozott végzését, amellyel a holland társaság kezébe került a Begej vagyonának a 96,41 százaléka. Szerintük ugyanis a gyár privatizációja törvénytelen volt.

A dolgozók többsége azonban elsősorban azt szeretné, ha visszakerülhetne a munkahelyére, és folytatná a munkát, amire véleményük szerint volna igény.