2024. november 24., vasárnap

Fejünk felett a hullámok

Naponta tízmillió euró adósság

Annak ellenére, hogy a választási hadjáratban az akkori ellenzék szinte hajlandó lett volna letenni a nagy esküt arra, hogy ha hatalomra kerül, kivezeti az országot a csődközeli helyzetből, amint befészkelte magát a bársonyszékbe, nem hogy ott folytatta az ország eladósítását, ahol az elődei a választási eredmények kényszerének hatása alatt abbahagyták, hanem tovább fokozta az „iramot”. Minden áron ugyanis bizonyítani kellett, hogy ők jobbak, mint a demokraták köré tömörülők, s jó előre bejelentették, hogy a nyugdíjakra már az elkövetkező esztendőre is van pénz, másrészt pedig az állami munkahelyekről mindaddig senkit sem tesznek az utcára, amíg a gazdasági válság el nem múlik.

Akárcsak az eddigi kormányok, ők is bármihez nyúltak, mindenhez nagy összegekre volt szükség, miközben a köztársasági költségvetésen akkora lyuk tátongott, hogy átfért volna rajta talán még a Himalája is. Ezért minden követ megmozgattak, hogy pénzhez jussanak, s ennek az lett az eredménye, hogy száz nap alatt több mint egymilliárd dinárral növelték az állam közadósságát.

A novemberben közzétett adatok szerint október 31-én Szerbia adóssága 16,59 milliárdra rúgott, ami az ország bruttó termelése 57,5 százalékának felel meg. A ráérők azt is kiszámították, hogy a jelenlegi kormány regnálása óta másodpercenként(!) 143, vagyis naponta több mint tízmillió euróval nőtt az adósságunk, s ebből legnagyobb tételt a kibocsátott állami eurokötvények képezték, amelyek törlesztését kilenc év múlva meg kell kezdeni.

Az új kormány hivatalának első száz napja alatt több mint egymilliárd dinárral növelte az állam közadósságát.

Nincs azonban az a pénz, amelyet egy megfelelő szakemberekben szűkölködő kormány el ne tudna költeni, s ha ehhez hozzáadjuk a már ki tudja mióta krónikusan üres államkasszát, valamint a nagyravágyó fejlesztési terveket, akkor nem nehéz eljutni egy fix következtetésig: újabb hiteleket kell felvenni. A kérdés csupán az, hogy kitől és milyen feltételekkel? Nos, a Nagy Testvér, Oroszország, valamint Kína is hajlandóságot mutat a pénztárcája megnyitására, de abban nem sok köszönet van.

Az oroszok ugyanis kerek perec megmondták, hogy Szerbia csak akkor számíthat a vasút fejlesztésére vonatkozó nyolcszázmillió dolláros kölcsönükre, ha a kivitelezés legnagyobb részét az ő, egyébként az állam felügyelete alatt álló cégeik végzik. Hasonlóan vélekednek a kínaiak is.

Amit tehát a politikusok állítanak, hogy az újabb eladósodás alapján – majdan – történő beruházások eredményeképpen számos munkahely fog nyílni, nem más, mint porhintés, hiszen aligha valószínű, hogy akár az oroszok, akár a kínaiak mellőzni fogják a saját munkásaikat csak azért, hogy nekünk kedvezzenek.

Bárhogy is alakuljon a helyzet, Szerbiát egyre nagyobb külföldi és belföldi adósságok terhelik, s egyelőre még kilátás sincs arra, hogy valamikor is megszabadulunk a külföldtől való függőségtől.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás