2024. szeptember 12., csütörtök

Egyelőre zavartalan a földgázellátás

A Gázszövetség szerint ezt a nemzetközi szerződések szavatolják

Szerbiába egyelőre folyamatosan érkezik az orosz földgáz a Bulgárián át haladó Balkáni Áramlat vezetéken, és nincs jelzés arra vonatkozóan, hogy Bulgária leállíthatná a gázszállítást Szerbia felé – közölte Zorana Mihajlović kormányalelnök, energiaügyi miniszter.

– Mindenre felkészültünk, kapcsolatban vagyunk a bolgár és az orosz féllel is, és eddig nincs jele annak, hogy leállítanák a szállítást. A Balkáni Áramlaton keresztül Bulgária irányából naponta hatmillió köbméter gázt kapunk – nyilatkozta a tárcavezető a Tanjugnak a minapi hír kapcsán, mely szerint a bolgárok „leállítják a gáz szállítását Szerbia és Magyarország irányába abban az esetben, ha az oroszok rubelben fizetnének a gáztranzitért”.

– Bulgáriából különféle bejelentéseket hallunk, a kormányfő azt mondja, hogy elfogadják a szankciókat, de a gázzal kapcsolatosakat nem, a pénzügyminiszter azt nyilatkozta, hogy többé nem fogják vásárolni az orosz gázt, az energiaügyi miniszter álláspontja valamivel enyhébb. Bárhogyan is lesz, tény, hogy egy dolog leállítani magának Bulgáriának az ellátását, és más kérdés az országon áthaladó szállítás. A bulgáriai döntéseknek nem kell feltétlenül azt jelenteniük, hogy leáll a tranzit, hiszen itt nemcsak Szerbiáról van szó, hanem arról, hogy Magyarországra sem jutna el a gáz. Magyarország tavaly írt alá 15 évre szóló szerződést a Gazprommal a Balkáni Áramlaton keresztüli gázellátásról. Ha mégis a legrosszabb forgatókönyv szerint alakulna a helyzet, vagyis egyáltalán nem érkezne gáz Bulgária felől, akkor is lehetőségünk lenne északról, Magyarország irányából beszerezni, és az udvarnoki tárolóban levő mennyiségből is felhasználni. Egy ilyen esetleges helyzetben – amíg el nem készül a Niš–Dimitrovgrad konnektor, ami jövőre várható – fontolóra kellene vennünk a földgáz más energiahordozókkal való helyettesítését. Vannak különféle válságkezelési terveink – mondta Mihajlović, aki szerint végeredményben minden lehetséges. Kiemelte: A Nemzetközi Energiaügynökség, amely elkészítette az EU-ra vonatkozó tervet, annak első pontjában azt irányozta elő, hogy azok az uniós államok, melyeknek hosszú távú megállapodásuk van a Gazprommal, a szerződés lejárta után ne hosszabbítsák meg az oroszoktól való beszerzést. Bulgária esetében ez már az idén decemberben bekövetkezhet.

„Az állam biztosította mindazt, amire szükségünk van energiabiztonság szempontjából. Több mint egy hónapra elegendő tartalékunk van, benzin, gázolaj, autógáz és fűtőolaj 88 napra, most szerzünk be 20 000 tonna nyersolajat. Az udvarnoki tárolóban most több a földgáz, mint korábban, az orosz részében valamivel többet tárolnak, mint amennyi nekünk van” – közölte a miniszter. A súlyos helyzet szerinte elhúzódhat, nem tudni, mi lesz Oroszország álláspontja a további gáz- és kőolajszállítást illetően, egyelőre minden érkezik az EU-ba és Bulgáriába is.

Vojislav Vuletić, a szerbiai Gázszövetség Közgyűlésének elnöke derűlátó, szerinte a nemzetközi szerződések garantálják a Balkáni Áramlaton keresztül történő folyamatos szállítást. Nem tartja valószínűnek, hogy Bulgária leállítja a vásárlást Oroszországtól, mivel, mint mondja, más lehetősége nincs. Még kevésbé várható, hogy Bulgária leállítsa a Szerbiába és Magyarországra való szállítást, hiszen ezt nemzetközi szerződések szavatolják. Vuletić mégis emlékeztetett: Bulgária korábban leállította a Déli Áramlat építését, melyen keresztül több közép-európai országot láttak volna el orosz gázzal.