2025. január 22., szerda

Miért zavaros a decemberi gázszámla?

Január vége a fizetési határidő

Könyvelési zűrzavar keletkezett a gázszolgáltatónál amiatt, hogy a postássztrájk következményeként nem tudta idejében eljuttatni a fogyasztókhoz az októberi számlákat. Ennek most az lett a vége, hogy a decemberi gázszámlán feltüntették az októberi tartozást is, de ez ne zavarja a fogyasztókat, a Srbijagas senkit sem fog megkárosítani – igyekezett megnyugtatni a lakosságot Dušan Bajatović, a Srbijagas igazgatója a belgrádi kösszolgálati televízió műsorában. Közölte, hogy január 31-éig meghosszabbították a gázszámlafizetési határidőt.

„A megadott dátumig nem érkeztek meg a fogyasztókhoz a számlák, és akkor hogyan számoljuk el a kamatot azoknak, akik késtek a befizetéssel, márpedig azt kötelesek vagyunk elszámolni” – hivatkozott a vonatkozó törvényre Bajatović, majd a következőképpen magyarázta el a megoldást: „Azoknak, akik rendezték az októberi tartozást, a befizetett pénzt előfizetésként könyveltük el, másként nem tehettük, ugyanis ellenkező esetben kamatot kellene elszámolni. Például ha valaki októberben elfogyasztott 3000 dinárt, mi pedig novemberre 10.000 dinárt számoltunk el, ebből a 10.000 dinárból levontuk a már befizetett 3000 dinárt, úgyhogy végül 7000-t kellett fizetni” – számolt a nyilvánosság előtt az igazgató, aki szerint a január 15-én kiadott decemberi számlákkal most már minden tisztázódik. Magyarázata sokaknak ugyanolyan bonyolultnak tűnhet, mint maga a számla, hiszen, mint fogalmazott „nem mindenki könyvelő”,  de ígérete szerint az a lényeg, hogy senkit egy parával sem károsítanak meg. A számlákkal kapcsolatban egyébként minden részlet megtalálható a Moj Srbijagas honlapon.

Bajatović elmondta, semmi gond nincs a rendelkezésre álló földgázmennyiséggel, a készlet 381 millió köbméter, a napi fogyasztás viszont 14-15 millió, ezért véleménye szerint az udvarnoki tárolóban felhalmozott tartalékhoz valószínűleg nem is kell hozzányúlni. „Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az év folyamán földgáztöbbletünk lesz. Az ellátás nincs veszélyben, áramot termelünk, mindenki maximálisan dolgozik és fogyaszt, akinek szüksége van gázra, kaphat is.

Naponta 11 millió köbméter gáz érkezik Oroszországból” – ismertette az igazgató. A gáz árával kapcsolatban kiemelte, tőzsdei áruról van szó, és nem lehet tudni, hogy a második negyedévben hogyan alakul az ára. Most a tőzsdéken 350 dollár, a hosszú távú szerződés szerint pedig 310. Május 1-jén, a fűtési idény befejeztével felmérik a helyzetet, hogy pontosan tájékozódjanak, milyen áron lehet gázhoz jutni. Az újabb szerződéseket szeptemberben írják alá, s ezekhez igazodik a szolgáltatási tarifa is. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)