2024. szeptember 12., csütörtök

Az amerikai gáz mindig drágább lesz az orosznál

Az is kérdéses, hogy képesek lesznek-e az év végéig 15 milliárd köbmétert leszállítani

– Kérdés, hogy Németországnak, Olaszországnak, Bulgáriának… valóban megéri-e, hogy lábon lőjék magukat, és nemcsak hogy orosz gáz nélkül maradjanak, hanem magasabb áron vásárolják Amerikától, miközben tudják, hogy nincs belőle elegendő – kommentálta a Joseph Biden amerikai elnök által felkínált cseppfolyósított földgáz ügyét Dušan Bajatović, a Srbijagas vezérigazgatója.

A Politikának nyilatkozva emlékeztetett, hogy a legnagyobb gázszakértők is arra figyelmeztetnek: az orosz földgázról az LNG-re való áttérés nem valósítható meg teljes egészében a következő 5–7 évben. A felkínált energiapolitikai „európai szolidaritásról”, ennek részeként a földgáz közös tárolásáról Bajatović szerint egyelőre hálátlan dolog beszélni.

–  Az EU ezzel megkísérli megszüntetni a gázpiacot. Egyébként pedig a Biden által 2030-ig ígért 50 milliárd köbméter nem is lenne elég, hiszen tény, hogy az Európai Uniónak nagyjából 200 milliárd köbméterre van szüksége. Biden ígérete arra utal, hogy nekik nincs is annyi földgázuk, amennyivel az oroszok rendelkeznek – mondta Bajatović.

Kételyeinek adott hangot az amerikai gázbeszerzést illetően Jelica Putniković, az Energija Balkana portál szerkesztője is, aki szintén azt emelte ki, hogy a tartályhajókon Amerikából, Katarból vagy más irányból érkező, cseppfolyósított földgáz drágább a vezetéken ideszállítottnál.

– Egyszerűen arról van szó, hogy az drágább technológia. A gázt először cseppfolyósítani kell, majd a szállítás következik, ami nem kevés időt vesz igénybe, amikor pedig a tartályhajók megérkeznek valamelyik európai kikötőbe, az árut ismét gáz halmazállapotúvá kell változtatni – magyarázta Putniković. Arra a kérdésre, hogy szerinte teljesíteni tudja-e Amerika a megbeszélteket, vagyis képes lesz-e az év végéig 15 milliárd köbmétert biztosítani Európának, azt válaszolta, nem tudni, vajon megerősítették-e az amerikai gázvállalatok Bidennek, hogy képesek lesznek rövid idő alatt jelentősen megnövelni a termelést, miközben teljesíteniük kell a korábban megkötött szerződéseket is. Kérdés az is, hogy az energiahordozók iránti (különösen Ázsiában) megnövekedett kereslet miatt nem kínálnak-e majd az ázsiai országok magasabb árat a gázért. „Egyetlen magáncég sem fog eladni gázt olcsóbban egyetlen európai vásárlónak sem, ha Ázsiában többet kaphat érte” – szögezte le Putniković.

Miloš Zdravković energiaszakértő tudni véli, hogy Amerika pillanatnyilag képtelen annyi gázt termelni, hogy az év végéig 15 milliárd köbmétert Európába tudjon szállítani.

– Az is biztos, hogy az amerikai folyékony, természetes gáznak 2,7-szer drágábbnak kell lennie, mert a fracking technológián (a kőzet- vagy rétegrepesztés módszerével végzett gázkitermelésen) alapul, ami drága, és megemeli az árakat – mondta Zdravković. Véleménye szerint az orosz gáz rubelben való megfizettetése nem okozhat gondot, hiszen az eladó olyan pénznemben kérheti az árát, ami neki megfelel. Ennek főképp geopolitikai hatása van, az amerikai dollár elveszítheti tartalék világvaluta szerepét. A rubelesítés nem fogja befolyásolni a kőolaj és a gáz árát, de stabilizálja az orosz valutát.