2024. szeptember 12., csütörtök

Próbaüzemben a pancsovai műtrágyagyár

Az új tulajdonos tavaly tett ígéretet arra, hogy újraindítja a teljes termelést

Újraindul a termelés a HIP Azotara Nitrogénművekben, a próbaüzem már elindult, először a nitrogénműtrágya alapanyagául szolgáló ammónia termelését kezdik meg, majd a tervek szerint a folyékony és valószínűleg más műtrágyák előállítása is folytatódik.

A pancsovai üzem évtizedeken át az ammónia egyetlen gyártója, és a legnagyobb műtrágyagyár volt Szerbiában. Miután a majdnem ezer embert foglalkoztató vállalat 10 év alatt több mint 200 millió eurós adósságot halmozott fel – a dupláját annak, amennyit az egész vagyona ér –, 2018 őszén csődbe jutott. Tavaly januárban még másodszori nekifutásra sem volt érdeklődő iránta, majd májusban az újvidéki Promist vállalat vásárolta meg 650 millió dinárért. Akkor Danilo Tomašević igazgató azt mondta: „Ha sikerül stratégiai partnerségi megállapodásra jutnunk a külföldi partnerekkel, és az állammal is megegyezünk a földgáz áráról, újraindítjuk a teljes termelést.”

Soha jobbkor, ugyanis miután a pancsovai műtrágyagyár 2018-ban csődbe jutott, Szerbiában már csak egyetlen cég, az Elixir Group gyártott műtrágyát, és ez a vállalat volt 2017-ben és 2018-ban a legnagyobb műtrágyaimportőr is, majd a behozatalt illetően 2019-ben megelőzte a Promist. Abban az évben az ország nem kevesebb mint 62 százalékkal volt kénytelen megnövelni a műtrágya-behozatalt.

Ma Szerbia az agrárium műtrágyaszükségletének jelentős részét külföldről szerzi be. A legtöbb ilyen tápanyagot évek óta az orosz piacról hozzuk be, de Horvátországban, Ausztriában, Magyarországon és Romániában is vásároltunk, jóval kisebb mennyiségben. Közben az idén március derekán a horvátországi, kutinai műtrágyagyár, ahonnan szintén vásároltunk, nagyjavítást jelentett be, és ideiglenesen leállította a termelést, jelezve, hogy a tartalékokból már csak azoknak jut, akik márciusi határidőre kötöttek szerződést. A műtrágya világpiaci ára már az ukrajnai háború előtt nagymértékben megemelkedett, emiatt az év elején a hazai termelők többször is állami beavatkozást követeltek, attól is tartva, hogy nem lesz elegendő műtrágya a fejtrágyázáshoz és a tavaszi vetéshez. A mezőgazdasági miniszter akkor bejelentette, hogy 400 000 tonna műtrágya behozatalát biztosították, viszonylag hozzáférhető áron, mellesleg pedig kedvező bankkölcsönt is felkínáltak a gazdáknak. Az azóta eltelt időszakban a földgáz ára is történelmi maximumra ugrott.