2024. szeptember 12., csütörtök

Folytatódhat a kőolaj-behozatal

Kissé csökkent az eurodízel és a 95 oktános benzin ára

Szerbiával kivételt tettek, a többi nyugat-balkáni országgal együtt levették a kőolajimportra vonatkozó, európai uniós büntetőintézkedésekkel sújtott területek listájáról – erősítették meg a Tanjug hírügynökségnek pénteken, brüsszeli diplomáciai körökben. A hírforrás szerint ez azt jelenti, hogy nem kell üzemanyaghiánytól tartani, május 15-e után is folytatódhat a behozatal az adriai vezetéken keresztül.

Az információ szerint a döntést Aleksandar Vučić államfő követelésére hozták meg, akinek munkatársai állandó kapcsolatban voltak az EU illetékeseivel. A Blic tudni véli, hogy a Szerbiára nézve kedvező határozathoz leginkább Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Franciaország mint az EU elnöklője járult hozzá.

Ha Szerbiával nem tettek volna kivételt, akár a háromszorosára is drágulhatott volna az üzemanyag (Dávid Csilla illusztrációja)

Ha Szerbiával nem tettek volna kivételt, akár a háromszorosára is drágulhatott volna az üzemanyag (Dávid Csilla illusztrációja)

Az Európai Bizottság a Szabad Európa Rádió kérdésére válaszolva már a hét elején közleményben jelezte, hogy keresi azt a megoldást, amellyel meg tudná védeni a Szerbiába irányuló kőolajszállítást. Annak kapcsán vált időszerűvé a kérdés, hogy az Adria-kőolajvezetéket üzemeltető horvát JANAF (Jadranski naftovod) március végén kilátásba helyezte, hogy leállítja az olajszállítást a Szerbiai Kőolajipari Vállalatnak (NIS). Akkori magyarázata szerint az ukrajnai háború miatt Oroszország ellen bevezetett szankciók negyedik csomagja a NIS-szel kötött olajszállítási szerződésre is vonatkozik, ezért május 15-e után nem tudja magát tartani a szerződésben foglaltakhoz, melyek szerint évente 3,2 millió tonna nyersolajat kell szállítania Szerbiába. Az EU-szankciók szerint betiltották a kereskedést az orosz állami tulajdonban levő cégekkel, márpedig a NIS 56,15 százalékos tulajdonosa az orosz Gazpromnyeft. Ha most Szerbiával nem tettek volna kivételt, akár a háromszorosára is drágulhatott volna az üzemanyag, május után csakhamar a pancsovai kőolajfinomítónak is le kellett volna állnia, ezért az energiaügyi minisztérium már március utolsó napjaiban közölte, hogy keresi a megoldási lehetőségeket az olajimport leállása esetére.

A szerb kormány igyekszik továbbra is féken tartani az üzemanyag árát, csütörtökön módosította ezzel kapcsolatos korábbi rendeletét, és így egészen április végéig korlátozza az eurodízel és a 95-ös, ólommentes benzin kiskereskedelmi árát. A maximális értéket hetente határozzák meg, és péntektől péntekig érvényes. A kereskedelmi minisztérium honlapján április 8-án délután közzétett, 15 órától hatályos hivatalos információ szerint április 8-a és 15-e között az eurodízel literje 196,40, a BMB 95-ös benziné pedig 174,20 dinárba kerül.