Szerbiában az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvend az online vásárlás, amely főleg a koronavírus-járvány ideje alatt ugrott meg. Jelenleg azok a kereskedők kerülnek előnybe, akik élnek ezzel a lehetőséggel.
Marko Dragić, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Szervezet képviselője a Szerbiai Rádió és Televíziónak elmondta, hogy Szerbiában a polgárok vásárlási szokásai az utóbbi időszakban megváltoztak, az online vásárlásra rákaptak az idősebb generáció tagjai is.
– A polgárok a múlt év harmadik negyedében az interneten keresztül összesen 44,1 milliárd dinárt költöttek el. Ezenkívül 215,8 millió eurót és 54,4 millió dollárt fizettek a külföldről megrendelt árura. A Szerbiai Posta illetékesei december utolsó hetében naponta százezer csomagot is kézbesítettek, ami éves szinten 31 százalékos növekedés. Szerbiában egyre több polgár vásárol külföldről, ez azonban nem biztonságos. A fogyasztók védve vannak abban az esetben, ha Szerbia területéről vásárolnak, de külföldön már nem érvényesek a fogyasztóvédelmi törvényeink.
Annak ellenére, hogy növekszik az online vásárlók száma, ez nem veszélyezteti a hagyományos vásárlást. Egyre többen előnyben részesítik az interneten keresztüli vásárlást, de a legtöbben még mindig szeretnek elmenni az üzletbe, hogy személyesen vegyék meg a terméket – fejtette ki Dragić.
Hozzátette, hogy a vásárlók gyakran panaszkodnak arra, hogy nem a megfelelő termék érkezik, vagy sokkal többet kellett fizetniük. Ilyen esetben lehetőség van 14 napon belül visszaküldeni a terméket. Fontos azonban, hogy a termék eredeti állapotban legyen, tehát nem használták. Vannak olyan helyzetek, amikor a megvásárolt ruhát viselték egy ünnepségen, és azután vissza akarták küldeni, de ez már nem volt lehetséges.
Milyen előnye van az online vásárlásnak a hagyományossal szemben? Először is gyors, könnyű és egyszerű. Nem kell figyelembe venni az üzletek nyitvatartási idejét, a polgárok a nap 24 órájában vásárolhatnak. Ezáltal rengeteg időt nyerhetnek, hiszen nem kell elmenniük az üzletekbe, sorban állniuk a kasszánál. Ezenkívül online sokszor olcsóbban hozzájuthatnak a termékekhez. A vásárlók most már tájékozottabbak. Tisztában vannak azzal, hogy 14 napon belül visszaküldhetik a terméket, ha nem nyeri el a tetszésüket. Hagyományos vásárlás esetén ilyenre általában nincs lehetőség. Az online vásárlásnak természetesen hátrányai is vannak. A terméket nem lehet kipróbálni, nincs lehetőség megfogni. Főleg ruhák és cipők vásárlása során nagyobb a kockázata annak, hogy nem a megfelelő termék ékezik meg.
Az utóbbi időben elterjedtek az online kereskedelmi portálok, amelyek olcsó termékeket kínálnak, ilyen például a Szerbiában is népszerű Temu.
Dragić rámutatott arra, hogy az online vásárlás térhódításával egyre több az olyan kereskedő, aki nincs bejegyezve, így gyakran előfordulhatnak csalások és visszaélések.
– Az interneten soha nincs biztonságban az, aki megadja a személyes adatait. Fontos elmondani, hogy a polgároknak olyan oldalakon nem szabad fizetniük, amelyekhez valamilyen linken, e-mailen, illetve közösségi oldalakon keresztül jutottak. Az online vásárlóknak különösen figyelniük kell arra, ha a közösségi oldalakon keresztül vásárolnak. Ezeken fordulnak elő ugyanis leggyakrabban a csalások. A termék gyakran nem érkezik meg, vagy nem megfelelő minőségű, de nincs lehetőség visszaküldeni. A fogyasztóknak ebben az esetben semmilyen joguk nincs. A visszaéléseket jelenteni kell a felügyelőségnek, és ha lehet, azonosítani a személyt, aki a terméket eladta. Kevés azonban az olyan személy, aki ebbe belemegy. Az online vásárlás egyre elterjedtebb lesz a jövőben, ezért a polgároknak óvatosaknak kell lenniük – fogalmazott Dragić.