2024. november 25., hétfő

Drónok a vajdasági mezőgazdaságban

Agrártámogatásokat osztottak ki a Tartományi Kormány épületében

A vajdasági gazdákat érdeklik a technológiai újítások, erre enged legalábbis következtetni az a három, nagy érdeklődést kiváltott pályázat, amiket a tartományi mezőgazdasági titkárság írt ki. Čedomir Božić, tartományi mezőgazdasági titkár kedden osztotta ki a szerződéseket a sikeresen pályázóknak a Tartományi Kormány nagytermében. Támogatást olyan civil szervezetek kaphattak, amelyeknek tevékenységi köre vidékfejlesztéssel kapcsolatos, a biotermelők a tanúsítvány megszerzéséhez szükséges ellenőrzések költségeire kaphattak résztámogatást, akárcsak azok a termelők, aki termékükre oltalom alatt álló földrajzi jelzést szeretnének elnyerni. A tartományi titkár elmondta, ez alkalommal is a mezőgazdaság fejlesztése a cél, még ha ezúttal nem is közvetlenül a technológiáról van szó, de a bejegyzés és a mezőgazdaságra összpontosító civil szervezetek munkája is ehhez járul hozzá.

– A három pályázati típuson belül összesen 42 szerződés átadására kerül sor a mai napon, 12 millió dinár értékben. Ez alkalommal civil szervezetek kapják a legtöbb pénzt, erre a célra 10 millió dinárt fordítottunk, további 2 milliót pedig a tanúsítványszerzés körüli procedúrák költségeinek enyhítésére – közölte Božić.

Az eseményen részt vett Milan Borić, aki a Szerb Fiatal Gazdálkodók Szövetségét képviselte.

– A mai támogatások azért is nagyon fontosak, mert elősegítik a digitális mezőgazdaság térhódítását a hazai gazdák körében. Megragadom az alkalmat egyúttal egy felhívásra is, a Hotel Park komplexumában Okos mezőgazdaság címmel február 4-én konferenciát tartunk az érdeklődők számára – közölte a szövetség képviselője.

A felzárkózás a korszerű digitális mezőgazdasághoz természetesen a vajdasági magyar gazdák számára is igen fontos. Bonifárt László, az óbecsei Than Fivérek Értelmiségi Kör elnöke elmondta, szervezetük 350 ezer dináros támogatást kapott a tartományi mezőgazdasági titkárságtól. Ebből a pénzből a földművesek számára mutatják be a legkorszerűbb technológiákat, a drónok használatának lehetőségeit a mezőgazdaságban. Erre leginkább azért van szükség, mert a hazai gazdáknak is versenyképeseknek kell lenniük, fel kell zárkóztatni a termelést, elvégre élelemre mindig szükség van – vélekedett.

– Vajdaságban a mezőgazdaság megkerülhetetlen ágazat, a bolygón is egyre többen lakunk, a nyersanyagok fogynak, egyre több táplálékra lesz szükség, a termőföld pedig egyre szűkösebb. Szerintem hosszú távon még inkább felértékelődik a mezőgazdasági földterület értéke, mi pedig abban segítünk, hogy az itthoni gazdák ki tudják hozni a maximumot a rendelkezésükre álló termőföldből – mondta el Bonifárt László.

Nagy Miklós, a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének elnöke arról beszélt, ők elsősorban a magyar ajkú termelők számára szerveznek 5–8 előadást, melyeken keresztül a digitális technológiát, a mezőgazdaság digitalizációját hozzák közelebb a gazdákhoz. Ezeken külföldi és hazai szakemberek is részt vesznek.

– Ami jelenleg zajlik, az a múlt század 1950–1960 közötti éveihez hasonlít leginkább, amikor a vegyszerek használata megjelent a mezőgazdaságban. Akkor a termelők egy addig számukra ismeretlen dolgot kezdtek alkalmazni, aminek meg kellett tanulni a módját. A digitális technológiának az előnyei nemcsak abban vannak, hogy GPS sorvezetőt építenek be, hanem a magok, a növényvédelmi szerek, a vitaminok szórása is kiegyenlítve történik, minden oda kerül, ahová szükséges. A földterület igényeihez analízisre van szükség, ami most már szintén drónokkal történik, és a vidékünkön is megjelent néhány olyan cég, amelyek efféle szolgáltatást nyújtanak. A talajelemzés után a termelők jobban tudják, mire van szüksége a földnek, hatékonyabban tudnak ők is dolgozni – mondta el Nagy Miklós.

A szakember arról is beszélt lapunknak, hogy a mezőgazdaság ilyen jellegű korszerűsítésére már évekkel ezelőtt is igény mutatkozott. A mezőgazdászok érdeklődnek a GPS technológiák alkalmazása iránt. A sorvezetőt már több helyen alkalmazzák, az idén pedig már egyre több helyen használtak permetezéshez is drónt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás