2024. szeptember 15., vasárnap

Jót tettek a májusi esők

Csak a búza gombásodása jelenthet gondot

A szakemberek szerint az őszi és a tavaszi vetésekre is jól jött a május első 20 napjában tapasztalt gyakori esőzés, de a búza gombásodása kárt okozhat.

Miroslav Malešević tudományos tanácsos elmondta, májusban általában 80 liter eső szokott esni négyzetméterenként, és egyelőre nem is jelent problémát a gyakori csapadék, különösen Vajdaságban nem, ahol már nagyon hiányzott a talajból a nedvesség. Eddig inkább az alacsony hőmérsékletek okoztak gondot, mert lassították a haszonnövények fejlődését.

,,Akkor keletkezhet kár, ha a nagy nedvesség miatt a gazdák nem tudnak traktorral ráhajtani a parcellákra, hogy megvédjék a kenyérgabonát a búzafuzáriózistól, mert ennek fejlődéséhez nagyon kedvezően a feltételek. A gombásodás különösen ott jellemző, ahol az előző idényben kukorica volt, a kórokozó gomba ugyanis a kukoricát is támadja, és a szármaradványokon túléli a telet” – mondta Malešević, hangsúlyozva, hogy a búzával bevetett területek 60 százalékán tavaly kukorica termett.

Milan Prostran agrárszakértő szerint a májusi esők segítik a mezőgazdasági kultúrák növekedésének felgyorsulását, amire azért van szükség, mert késett az őszi és a tavaszi vetés is. Valószínűleg így is késni fog az aratás 10–15 napot, mivel a mag nem került a földbe az optimális vetési időben. Az esőnek örültek a szántóföldi konyhakertészettel foglalkozók is, a fóliasátras termesztőknek azonban pótköltséget okoztak az alacsony hőmérsékletek, mert kénytelenek voltak fűteni a növényekre. ,,Az idén a gyümölcstermesztők fognak legrosszabbul járni, mivel a nagy gyümölcsösökről ismert vidékeken az esőt jég is kísérte, és kárt okozott a drága cseresznyében” – mondta Prostran. Megjegyezte: az alapvető növényi kultúrák ára magas, különösen a kukoricáé, hiszen évekig 15-16 dinár volt, most viszont eléri a 27 dinárt.