2024. november 24., vasárnap

Hatástalan előírások

Senki sem tartja be a fogyasztók védelméről szóló törvényt(?)

Több mint két évvel ezelőtt a köztársasági parlament elfogadta a fogyasztók védelméről szóló törvényt, de gyakorlatilag senki sem alkalmazza. Pedig annak megvalósítására, illetve az előírás betartására hivatott intézmények felállítására és működtetésére Szerbia 2,5 millió eurót kapott az Európai Uniótól.

(Fotó: Dávid Csilla)

A jelenlegi állapotokkal kapcsolatban az EU egyik jogi szakembere nemrégen elmondta, hogy a törvény megalkotásával és elfogadásával nem hogy nem szűnt meg az állam szerepe, hanem éppen ellenkezőleg: saját hatáskörében számos intézkedést kellett volna tennie a leírtak maradéktalan alkalmazása érdekében.

Egyébként szinte naponta hallhatjuk, olvashatjuk a tömegtájékoztatási eszközökben, hogy az EU tagországaiban az illetékes felügyeleti szervek különösen ilyenkor, az ünnepek előtt, valóságos hajtóvadászatot rendeznek a gyanús eredetű élelmiszerek után, s szó szerint vagonszámra foglalják le a lejárt szavatosságú termékeket.

Nálunk ezen a téren vajmi kevés történik. Léteznek ugyan civil szervezetek, például a fogyasztóvédelmi egyesületek, de ezek a legjobb esetben is csak tanácsot adhatnak a megkárosított vásárlóknak. Nekik jogi fellépésre nincs lehetőségük. Az Európai Unió ezen a téren történő igen komoly hozzáállása abból is tükröződik, hogy külön projektummal igyekszik rendet teremteni a forgalomba kerülő termékek és termények megbízhatóságát illetően. Az igazság érdekében azt is el kell mondani, hogy nálunk történnek ugyan bizonyos lépések, hiszen időnként tapasztalhatjuk, hogy egyes kereskedelmi láncok üzleteiben az élelmiszer szavatosságának lejárta előtti napon „egyet fizetsz, kettőt kapsz” akciót hirdetnek, mert így szeretnének megszabadulni a kérdéses árucikktől. Persze ez csak látszatra történik azért, hogy védjék a vásárlók érdekeit. Inkább attól félnek, hogy megjelennek a felügyelők és komoly büntetést rónak ki a rajta kapott vállalatra vagy boltra. Márpedig a tulajdonos legtöbb esetben a büntetés összegét ráterheli az ott dolgozók egyébként is sovány havi bérére.

Ezzel szemben a félig legális piacokon szinte mindent lehet kapni, amit a csempészek ötlete lehetővé tesz.

Nyilvánvalóan mi vásárlók is jócskán ludasak vagyunk, hiszen eleve tudjuk, hogy a gyanús eredetű termék lehet romlott, ha műszaki cikkről van szó, esetleg életveszélyes. Különösen a fenyőfadíszeket illetően gyakori eset, hogy a lámpafüzér zárlatos és tüzet okoz. Utólag pedig sem a fogyasztóvédelmi egyesület, sem az illetékes felügyelő nem tehet semmit, hiszen aligha tudjuk bebizonyítani, hogy melyik csencselőnél szereztük be a kérdéses árucikket.

Számunkra tehát még jó ideig marad az intelem betartása: mindig legyünk résen!

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás