Ebben az időszakban a méhésznek gyakrabban kell ellenőrizni a méhcsaládok állapotát, így, ha szükség mutatkozik rá, idejében el lehet végezni a méztér bővítését. Amennyiben ez elmarad, helyszűke miatt felerősödik a közösségben a rajzási hajlam, ami a méztermelés visszaesését eredményezi. Tapasztalatok szerint a bővítést fokozatosan kell elvégezni, úgy, hogy a kaptár térfogatának 30–50%-a szabad legyen, azaz a behordott nektárt ide tudják raktározni a méhek. A bővítést, illetve a szabad méztér kialakítását nemcsak újabb és újabb keretek, fiókok hozzáadásával lehet elérni, az érett mézzel teli keretek kipergetésével is szabad helyhez jutnak a méhek.
A kaptárok megfelelő szellőzését is biztosítani kell, a kijárónyílás teljes kinyitásával, esetleg a menekülőtér hálóján keresztül. A nektár átdolgozása közben ugyanis jelentős mennyiségű pára szabadul fel, ami kellő szellőzés nélkül nem tud eltávozni a kaptárból, megemelkedik a páratartalom és ez negatívan befolyásolja a méhek által kialakított mikroklímát.
Miután a méhcsaládok fejlődésükben elérték a rajzás előtti stádiumot, el lehet kezdeni a virágporgyűjtést is. Manapság már praktikusabbnál praktikusabb virágporszedők állnak a méhészek rendelkezésére, szem előtt kell tartani azonban, hogy a virágpor ugyanolyan fontos a méhcsalád fejlődése szempontjából is, mint az emberi egészség megőrzésében, így nem szabad túlzásba esni. A túlzott virágporelszedés a közösség hanyatlásához is vezethet.
A május a legalkalmasabb hónap a minőséges anyanevelésre. Ebben a hónapban célszerű az idős, nem kellően teljesítő méhanyákat lecserélni.
A méhcsaládok mesterséges rajoztatással történő szaporítása is ebben a hónapban a legaktuálisabb. Az idejekorán elvégzett rajoztatással sokkal jobb fejlődés érhető el az újonnan kialakított méhközösségeknél a természetben található bő nektár- és virágporgyűjtési lehetőség miatt.
Sokéves megfigyelések alapján május végén várható a méhészidény első nagy méhlegelője, az akác. Amennyiben az időjárás is kedvez, a méhcsaládok fejlődésében óriási jelentőségű ez a legelő, nem utolsó sorban pedig az akácméz az egyik legkeresettebb, legkedveltebb mézfajta
