2024. július 17., szerda

Augusztus, az új méhészév kezdete

MÉHÉSZSAROK

Az utolsó nagy jelentősséggel bíró méhlegelő, a napraforgó elvirágzása után a méhközösségek életében egy újabb fázis veszi kezdetét: felkészülés a következő méhészidényre.

Augusztusban az időjárás általában meleg és száraz, ami nem kedvez a nektárképződésnek, és egyébként is ebben az időszakban már nem virágzik jelentős mennyiségű mézelő növény. A méhek aktivitása is egyre jobban alábbhagy, csökken a fiasítás mennyisége és a méhek száma is. A közösség fő feladata most, hogy megfelelő számú méhet neveljen fel a teleléshez, valamint biztosítsa számukra az élelmet.

Amennyiben az év folyamán kellő mennyiségű nektárhoz és virágporhoz jutott a család, a telelő méhek nevelésével nem lesz gond. Ha azonban valamilyen oknál fogva nem áll rendelkezésre elegendő táplálék, vagy éppen néptelenebb a közösség, serkentő etetéssel lehet segíteni. Az élelempótlást szeptember 15-éig célszerű elvégezni, utána már nem hozza a várt eredményt. A cukorszörp átdolgozása igencsak igénybe veszi a méhek szervezetét, a cél pedig az, hogy a szeptemberben kikelő telelő méheket ne viselje meg a cukorszörp invertálása.

A rajok ugyancsak külön figyelmet igényelnek, az ő esetükben is, indokolt esetben jó szolgálatot tehet az élelempótlás. Az etetések és az ellenőrzések alkalmával külön gondot kell fordítani a rablás megelőzésére, hiszen a természetben már nincs nektár, a kijáró méhek munka híján könnyen megdézsmálhatják a gyengébb közösségek élelemkészletét. Fontos szabály, hogy etetés alkalmával ne kerüljön cukorszörp-csepp a kaptáron kívülre, mert ez rablást idézhet elő. A kijárónyílást is a lehető legkisebbre kell szűkíteni, valamint a méhlakáson lévő repedéseket, réseket is célszerű betömíteni, így a minimálisra csökkenthető a rablásveszély.

Amennyiben az idény befejeztével még nem végezte el a méhész a családok ellenőrzését, legkésőbb augusztus végéig meg kell tennie. Ez alapján fel lehet térképezni a közösségek állapotát, és esetlegesen lépéseket is lehet tenni annak érdekében, hogy a méhcsalád probléma nélkül vágjon neki a telelésnek. Külön figyelmet kell fordítani a méhek egészségére is, hiszen csak egészséges, parazitamentes méhekből álló közösség képes átvészelni a telet. A nyár vége felé egyre kevesebb a herefiasítás, így a Varroa a méheket támadja nagyobb mértékben. Elengedhetetlen ilyenkor atkairtást végezni! Még ebben az időszakban sem késő a sérült, hibás méhanyát lecserélni. Az idényvégi ellenőrzés alkalmával a kaptárból el kell távolítani az üres, méhekkel nem fedett kereteket, valamint a régi, csúnya lépeket is – a tél folyamán betegségek és kártevők melegágya lehet.

Augusztusban számos teendője akad a méhésznek a méhek körül. Minden mozzanat a következő évi termelést alapozza meg, ezért kell különös gonddak elvégezni azokat.