2024. július 17., szerda

MÉHÉSZSAROK: Méhvírusok a Balkánon (is)

A szomszédos Horvátországban az év elején bekövetkezett tömeges méhelhullást vizsgáló kutatócsoport vírusok jelenlétét is megállapította – hozta nyilvánosságra Horvátország hivatalos méhésze

A méhek akut és krónikus bénulását, a szárnydeformációt és a fiasítás betegségét okozó vírusok Amerikában és Európa egyes országaiban már évek óta problémát jelentenek, az idén viszont a hazánkkal szomszédos Horvátországban, Zágráb környékén is megjelentek ezek a kórokozók, jelentős mértékű elhullást okozva a méhesekben. Annak ellenére, hogy nálunk még nem észlelték a vírusok tömeges jelenlétét, nem árt az óvatosság – figyelmeztetnek a szakemberek.

A vírusok egyébként a legkisebb ismert mikroorganizmusok, amelyek csak az élő növényi vagy állati szövetekben képesek szaporodni. A méhek vírusos megbetegedései, mivel eddig csak nagyon csekély mértékben voltak jelen, nincsenek alaposan kivizsgálva. Ennek is tudható be a vírusfertőzések rohamos előretörése. Kutatók több mint 15 fajta vírust izoláltak, amelyek a méhek szervezetében szaporodnak, és megbetegítik azt. Legismertebbek: az akut- és a krónikus paralízis vírusa, a szárnydeformitást okozó vírus, a kasmír és az egyiptomi méhvírus, és a fiasítás betegségét okozó vírus, amelyek különösen nagy gazdasági kárt okozhatnak a méhészetben.

Az akut paralízis jellemzően a tavaszi fejlődés idején üti fel a fejét, és a fiatal méheket támadja meg. Az utóbbi években szinte minden európai országban kimutatták a vírus jelenlétét. Bizonyított tény, hogy a vírust a Varroa atka továbbítja, ezek a paraziták a betegség fő terjesztői, hiszen direkt kontaktusban vannak a méhek nyiroknedvével, amelyben a kórokozó szaporodik. A fertőzés első fázisában csak néhány, magát a földön vonszoló, felrepülni nem tudó fiatal méhet látni a kaptár előtt, majd később tömeges méhelhullás hívja fel a figyelmet a betegségre. Az elhullott méhek megnagyobbodott mézhólyagjában áttetsző folyadék található. A tünetek alapján könnyen összetéveszthető ez a betegség a nozemózissal. A fertőzött közösség kezelését mindenekelőtt atkairtással kell kezdeni, majd az anyaméhet kell lecserélni egészségesre.

A krónikus paralízis a nyári hőségek idején jelentkezik gyakrabban. А betegség kialakulását a pollenhiány, a mézharmat, a kaptárok direkt napfényen való elhelyezése és a nem megfelelő ventiláció tovább segíti. Megfigyelhető, hogy az egészséges méhek a betegeket kidobják a kaptárból, a fiatal, beteg méhek is úgy néznek ki, mint az öreg dolgozók. A kaptárban maradt beteg rovarok anyagcseretermékeikkel terjesztik a fertőzést. A beteg közösség népessége jelentősen lecsökken, esetleg teljesen ki is pusztulhat. Mivel a betegség kialakulásának genetikai háttere is van, a kezelés első lépéseként az anyát kell lecserélni. Jó hatással van az egy liter cukorszörpbe kevert 1 g réz-oxid, amelyet egyhetes időközzel kétszer kell adni a családoknak.

A fiasítás vírusos megbetegedése az egész világon elterjedt. A fiasítás egy részének elhalását, a fertőzött méhek életének jelentős lerövidülését okozza a vírus, ami ugyan ritkán vezet az egész méhcsalád elpusztulásához, mégis óriási károkat tud okozni, mivel a közösség gyakorlatilag fiatal méhek nélkül marad. Terjesztésében nagy szerepe van az atkának és a fertőzött méznek is. A betegség a lárvák bábozódásakor ismerhető fel leginkább. Ebben a fázisban a lárva körül egy áttetsző, vírusoktól hemzsegő folyadékkal teli hártya képződik, és a lárva elhal. A felnőtt méhek az elhalt lárvákat kiszedik a viaszsejtekbő, hogy eltávolítsák a kaptárból, ezzel azonban tovább terjesztik a betegséget. A betegséget tünetei alapján könnyű összetéveszteni az amerikai költésvésszel. A kezelés elkezdése előtt a megmaradt méheket új kaptárba kell tenni annyi kerettel, amennyit le tudnak fedni. A fertőzött fiasítást tartalmazó lépeket ki kell olvasztani, a kaptárat és az eszközöket 4%-os formalinos oldattal kell fertőtleníteni. Ajánlatos a beteg közösségnek kálium-permanganát és oxi-tetraciklin adagolása (300 mg 1 liter szörphöz 2-3 alkalommal).

Bizonyítást nyert az is, hogy a cukorban található enzim segít megölni a méhek vírusait. Maga az etetés tehát hozzájárul a beteg családok gyógyulásához. Abban az esetben, ha ugyan az a betegség egy családnál több éven keresztül is megjelenik, az anyát is le kell cserélni tenyésztett, egészséges méhkirálynőre.