2024. július 16., kedd

XI. Dél-bácskai Tökfesztivál

Vidékünkön a földművesek és a háziasszonyok rendszeresen termesztenek tököt. Amíg nem honosodtak meg a nemesített kukoricafajták a gazdák a sorok között úgynevezett disznó- vagy takarmánytököt termesztettek, amit a háziállatokkal etettek fel, a kabakokból kiszedett magot pedig sütve csemegeként fogyasztották el. A háziasszonyok inkább a sütő- és főzőtököt termesztették és termesztik még ma is a kiskertekben. Ezekből legtöbb esetben rétes, görhe vagy főzelék készül. De van, aki a sült tököt szereti.

A sokak számára haszontalannak számító növény akár gazdasági haszonnövény is lehet, ha megfelelő módon termesztik. A tök termése számtalan üdítőital alapanyagául szolgál, és a gyógyászatban is hasznosítják. Magjából olajt sajtolnak, ami a prosztatabetegségben szenvedőknek hatásos gyógyszer.

A töktermelők az egész világon versenyeznek abban, hogy ki tud nagyobb és hosszabb tököt termelni. Nem ritkák a hat-hétszáz kilós óriástökök sem. Nálunk Temerinben és Nagykikindán szerveznek versenyeket.

A temerinin, amelynek hivatalos elnevezése Dél-bácskai Tökfesztivál, és immár 11. alkalommal tartották meg a Kertbarátkör szervezésében, az óriás- és a kolbásztökök termesztésében, valamint a tök- és virágkompozíciók készítésében versenyeztek a résztvevők.

Az óriástökből a legnagyobbat a torzsai (Savino Selo) Milan Desnica termelte (160,40 kg), míg a hosszú kolbásztökök kategóriájában a temerini Erdélyi Ervin (174,5 cm) jeleskedett. A legszebb kompozíciót az ugyancsak temerini Majoros Gabriella készítette.

Képsorunk a tökfesztiválon készült.