2024. október 2., szerda

Kisüzemekkel a monopóliumok ellen

TEJTERMELÉS

A szerbiai tejfölvásárlók monopóliuma, azzal együtt pedig a szerbiai tejtermelők kiszolgáltatottsága már hosszú ideje közéleti téma, de egyelőre még semmilyen érdemleges változásról nem számolhatunk be. A Versenyvédelmi Bizottság még a tavalyi év elején döntést hozott, hogy a Salford csoportosulás a tejfölvásárlói piac 47,4 százalékának a birtoklásával megengedhetetlen monopóliumot élvez. Az ügy ezután a Legfelsőbb Bírósághoz került, ahol a mai napig késlekednek a végleges ítélethozatallal.

A múlt év végén, miután a megcsappant kereslet miatti bevételhiány terhét a fölvásárlási ár csökkentésével a termelők vállára helyezték át a tejföldolgozók, Saša Dragin mezőgazdasági miniszter arra szólította fel a szerbiai tejgyárakat, hogy ehelyett inkább az amúgy is nagy haszonkulcsuk egy részéről mondjanak le. A miniszteri intő szavaknak nem lett hatása, s ez aligha meglepő: a tőke világa nem lelkiismereti szabályok, hanem az érdekek kíméletlen érvényesítésének az elve alapján működik.

A legújabb hír szerint a szavak helyett most már a minisztérium is áttért a tettek mezejére: a Dnevnik értesülései szerint az agrártárca azt tervezi, hogy hiteleket nyújt a szövetkező tejtermelőknek saját tejföldolgozó kisüzemek létesítésére. Ezzel a gazdák a saját kezükbe vehetnék a sorsukat, s enyhíthetnének azon a kiszolgáltatottságon, amit egyik oldalról a fölvásárlók, a másik oldalról az állami szervek intézkedései jelentenek a számukra.

A tervek között szerepel az is, hogy a dél-bácskai Pivnicében az itt alapítandó tejgyárban fölújítsák a pivnicei sajt termelését, aminek a gyártását a Salford az újvidéki tejgyár megvásárlása után átköltöztette a hódsági üzemébe. A helyi adottságok gazdasági tőkévé való átváltásának a minisztériumi terve csak akkor valósulhat meg, ha a helyi tejtermelők szövetkezetbe tömörülnek. Ehhez megfelelő szervezeti forma kialakítására van szükség, és ahhoz, hogy a nagyobb haszon és a biztosnak ígérkező megélhetés érdekében a gazda hajlandó legyen alárendelni termelését a szövetkezet működési szabályainak.

Szerbiában több mint 200 kisebb-nagyobb tejföldolgozó üzem létezik. Ez azonban nem jelenti, hogy nincs piac az új, életképes vállalkozások számára. Az országban évente 1,6 milliárd liter tejet termelnek a gazdaságokban, a tejgyárakban ebből viszont csak 1 milliárd litert dolgoznak föl.