2025. február 22., szombat

Állami támogatások és tartományi pályázatok

Törökfaluban mezőgazdasági fórumot tartott a VASZ

A Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége csütörtök este mezőgazdasági fórumot tartott Törökfaluban, a Százszorszép Művelődési Egyesület székházában, ahol Nagy Rózsa törökfalui falugazdász köszöntötte a nagy számban megjelent gazdálkodókat. A lakossági fórumom Tóbiás József, a VMSZ köztársasági képviselője, a parlament mezőgazdasági bizottságának alelnöke a szerbiai mezőgazdasági minisztérium költségvetéséről, valamint a 2025-ös állami intézkedésekről, támogatásokról tájékoztatta a termelőkkel. Dr. Molnár Viktor, a Tartományi Mezőgazdasági-fejlesztési Alap igazgatója beszámolt a Tartományi Mezőgazdasági Titkárság hamarosan megjelenő pályázatairól, valamint az alap hitelcsomagjairól. A fórumon részt vett Nagy Miklós, a VASZ elnöke is, aki arra biztatta a termelőket, hogy továbbra is vegyék igénybe a falugazdászok segítségét az ügyintézésben.

Tóbiás József elmondta, hogy a 2025-ös agrárbüdzsé 138,5 milliárd dinárt tesz ki, ebben nincs benne az üzemanyag visszatérítésre szánt 11 milliárd dinár, ami várhatóan az idén is lesz. A direkt kifizetéseken keresztül több mint 100 milliárd dinárt szán az állam az állattenyésztésre és a növénytermesztésre. Kiemelte, hogy a 18 000 dináros hektáronkénti területalapú támogatás megmarad, akárcsak a 17 000 dináros vetőmag-támogatás, illetve 19 dinár lesz a tejprémium. Beszámolt az állattenyésztők számára folyósított egyszeri támogatásokról, amelyeknél egyedenként 55 000 dinár jár szarvasmarhákra, a tehenekre 20 000 dinár, a kecskékre és a birkákra 10 000, a kocákra 18 000 dinár, a hízómarhákra 22 000, a bárányokra és gidákra 3000 dinár, a hízósertésekre 1500 dinár, a méhészetre 1000 dinár kaptáronként.

A köztársasági képviselő elmondta, hogy a vidékfejlesztésre szánt vissza nem térítendő támogatások összeg az idén 5,8 milliárd dinárt tesz ki. Ezeken a pályázatokon az érdeklődők pályázhatnak traktor és eszköz vásárlására, ültetvényekre, de még sok minden másra, mert széleskörű a skála. A pályázatoknál 50-60 százalékos vissza nem térítendő támogatás valósítható meg. Megjegyezte, hogy a kamattámogatásokra 1,3 milliárdot fordítanak. Szólt az IPARD 3-pályázatokról, amelyeket bonyolultak, de szép pénzt jelent a pályázónak. Ezekre február 10-től március 14-ig lehet pályázni. Elmondta, hogy átmenetileg felfüggesztették a növényvédelmi tanfolyamot, illetve a tanúsítvány megszerzését, így az emberek továbbra is akadály nélkül vásárolhatnak növényvédő szereket.

Dr. Molnár Viktor kiemelte, hogy az idén a Tartományi Mezőgazdasági Titkárság költségvetése több mint 12 milliárd dinár. Ebből a mezőgazdasági termelőknek kiírandó pályázatokra 1,6 milliárd dinár áll rendelkezésre, az önkormányzatok számára pedig 1,9 milliárd dinár. Elmondta, hogy titkárság pályázatain 60-70 százalékos támogatást lehet kapni, de néhány pályázatnál ez akár 80-90 százalék is lehet. Rámutatott, hogy a pályázatokat hasonló feltételekkel fogják kiírni, mint az elmúlt években. Az önkormányzatok számára február végén vagy március elején jelenik meg néhány pályázat, de március és április folyamán várható a pályázatok többségének közzététele. Megjegyezte, hogy többek között lehetőség lesz pályázni öntözőrendszerekre, jégvédő hálókra, fóliasátrak, farmi felszerelés és tenyészállat vásárlására, a gazdaságok eszközbeszerzésére, gyümölcs és zöldségtermesztőknek és feldolgozóknak eszközök beszerzésére, ez vonatkozik a borászokokra és a kis hús- és tejüzemekre. Emellett lesz pályázat a méhészeknek, az organikus termesztés licenctámogatására, a fiatal gazdák számára, a falusi turizmus fejlesztésére és a halastavak támogatására is.

A Tartományi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap hamarosan tizenhárom hitelcsomagot fog megjelentetni, egyéves türelmi idővel és évi egyszázalékos kamatlábbal, ami a piacon elérhető legjobb lehetőség fejlesztésre, mezőgépek és reproanyag, valamint jószágok vásárlásra. A hitelcsomagok kilencven százaléka megegyezik a Tartományi Mezőgazdasági Titkárság pályázataival, így azok a termelők, akiknek nincs saját pénzeszközük, párhuzamosan pályázhatnak mindkét helyen, ismertette dr. Molnár Viktor. A legtöbb hitelcsomagnál maximum 7 millió dinár igényelhető. Az alap igazgatója bejelentette, hogy az idén képzési programot indítanak a termelőknek a mezőgazdasági szakszolgálatok, az újvidéki egyetem és a MATE zentai részlegének közreműködésével.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Nagy Mikós, Tóbiás József és dr. Molnár Viktor tájékoztatta a termelőket a fórumon (Csincsik Zsolt felvétele)