A digitalizáció korunk egy velejárója. A gyorsuló technológiai fejlődés jelenlegi csúcsa a mesterséges intelligencia. Életünk minden területén felismerhető már a lábnyoma. Gazdasági szempontból önmagában is egy feltörekvő ágazatot jelent. Sokan hisznek abban, hogy a mesterséges intelligencia az emberiség jólétét fogja szolgálni a jövőben, a gazdaság számára pedig egy hajtóerő lesz. Vannak azonban olyan vélemények, miszerint elterjedése lényegében kiszámíthatatlan következményekkel jár. Minél inkább fejlettebb és innovatívabb gépezetről van szó, annál nagyobbak a kockázatok is. Foglalkoztatáspolitikai szempontból fontos lenne tisztában lenni a hatásokkal, valamint a jogi és etikai vetületeit is jó lenne tisztán látni. A mesterséges intelligencia gazdaságra gyakorolt hatásai a jövőre nézve biztosan sok könnyítést hoznak majd. A mesterséges intelligenciával kapcsolatban azonban még mindig nagyon sok a megválaszolatlan kérdés, az előrejelzések kimenetele is jórészt bizonytalan. Nem lehet megjósolni, hogy az optimista vagy a pesszimista nézőpontok közül melyik fog megvalósulni, miről derül majd ki, hogy alaptalanok voltak a vele kapcsolatos aggodalmak.
Új fejlemények
A szemeink előtt gyors tempóban zajló technológiai változás új kihívásokat teremt az egész gazdaságban. A munkaerőpiacot is alapjaiban kezdi megrengetni. Egyes munkahelyek megszűnnek, ugyanakkor új munkahelyek is létrejönnek, olyanok, melyek esetenként különleges képességeket feltételeznek. Máig vita, hogy az a generációk elbutulását, vagy annak ellenkezőjét eredményezi. Nem valamiféle távoli jövőről beszélünk, hiszen vannak olyan országok, ahol a klasszikus értelemben vett munkahelyek majdnem felét a robotok váltották fel. A mesterséges intelligencia robbanásszerű hatással van napjainkra. Csak idő kérdése, hogy az információs társadalomban és a gazdaság világában is mindennapossá váljon a használata, előnyeivel és hátrányaival együtt. A digitalizációval és a mesterséges intelligenciával kapcsolatos, egyik legnagyobb félelem nemcsak a kutatók, de a társadalom számára is, hogy az elmúlt évtizedek automatizálási hullámának következtében munkahelyek tömkelege fog megszűnni. Számos tanulmányt készítettek az USA-tól Németországig. Az eredményekből azt az információt szűrték ki, hogy a közeljövőben a munkahelyek csaknem felét a mesterséges intelligencia fogja felváltani. De hogyan mutatkozik ez meg a jövedelmek nagyságában, az szintén egy fontos kérdés lehet a jövőre nézve. Az USA-ban és az EU-ban egyaránt megfigyelt tendencia, hogy a magasabb és alacsonyabb jövedelmekkel rendelkezők száma növekszik, ugyanakkor a középjövedelmekkel bírók száma csökken. Vajon egyben új társadalmi rétegeződést is eredményez a folyamat? Egyelőre ilyen szempontból nehéz jóslatokba bocsátkozni.
Gazdasági összeomlást is vizionálnak
A mesterséges intelligenciát alkalmazó megoldások már hosszú évek óta jelen vannak a gazdaságban. Most viszont már odáig jutottunk, hogy paradigmaváltás előtt állunk. Számos előrejelzés, elemzés foglalkozik azzal, hogy a következő évtizedekben a mesterséges intelligencia alkalmazása oly mértékben növekszik, hogy az már minőségileg fogja megváltoztatni a világgazdaságot. Vele együtt a mindennapjainkat is. Az elmúlt évtizedekben voltak már ipari robotok. Főleg a nehéz, veszélyes vagy piszkos fizikai munkákat végezték, mint például a rakodás, hegesztés, festékszórás és hasonlók. Ma már a mind „okosabb” robotok egyre nagyobb érzékelést, ügyességet, intelligenciát használva működnek.
Helyettesítik ma már az emberi munkaerőt nem csupán a gyártásban, hanem a szolgáltatások piacán is. Az új technológia „betör” az élet minden területére. Lehetővé vált például az új típusú sebészeti robotok elterjedése. Mind több előrejelzés, kutatás és beszámoló szól arról, hogy több százmillió, ha nem milliárd munkahely válik feleslegessé a következő évtizedekben. A magasabb fokú automatizáció következtében nem lesz már szükség emberekre bizonyos munkakörökben. Eltérőek még a vélemények arról, hogy az alacsonyabb képzettségű és bérezésű munkákat tünteti el, vagy a középosztály tipikus munkaköreit is átveszik a számítógépek. Egyre világosabb, hogy ez utóbbi a valószínű. A nagyobb szakértelmet, érzelmi intelligenciát, különleges szaktudást, kreativitást, tapasztalatot igénylő területeken még sokáig megmarad az emberi jelenlét. A folyamatosan változó munkaerőpiac azonban már most kihívásokkal teli. Nyitott kérdés, hogy a technológiai fejlődés miatt megszűnt munkakörök helyett milyen új munkakörök jönnek létre. Az is meghatározó lesz a jövőnkre nézve, hogy a növekvő jövedelemkülönbségek mennyire veszélyeztetik a fennálló társadalmi rendet. Vajon olyan irányban haladunk, hogy az intelligens alkalmazások miatt felszabadult munkakörök miatt általánosan csökken majd a munkaidő? Ez is a jövő egyik sarkalatos kérdése, amire nincs még egyértelmű válasz.
Nyitókép: Illusztráció/Pixabay