2024. július 16., kedd

A nyugdíjreform áldozatai

Európában a legrövidebb életűek között vagyunk

Úgy tűnik, hogy a küszöbönálló nyugdíjreformnak is a középkorúak lesznek az áldozatai, akik a gazdasági válságtól terhes világunkban sehogyan sem tudják kiharcolni maguknak a tisztességes megélhetést biztosító nyugdíjat. A nyugdíjkorhatár növeléséről (legalábbis a nők esetében) máris úgy beszélnek, mint kész tényről. Pedig a hatályos nyugdíjtörvény értelmében is mindkét nem számára évente fél évvel növekszik az a korhatár, amikor az életévek alapján meghatározott számú szolgálati idő után kérelmezni lehet a nyugdíjaztatást. Ha maradna minden a régiben, 2012-ben a nők 60 évesen, a férfiak pedig 65 évesen mehetnének nyugdíjba.

Most a Nemzetközi Valutaalap szorításában az a szóbeszéd járja, hogy a nők esetében is 65 évre kell növelni a nyugdíjkorhatárt (fokozatosan, vagy egyszerre), ezzel is kifejezésre juttatva az egyenjogúságot a férfiakkal. E javaslat szószólói azzal érvelnek, hogy a nők tovább élnek a férfiaknál, így tovább is élvezik a nyugdíjukat. Így van ez a világon csaknem mindenütt, és nehéz ezeket az állításokat kétségbe vonni.

Szerbiában a nők valóban tovább élnek a férfiaknál. Egy tavaly végzett felmérés szerint átlagéletkoruk 76 év, míg a férfiak öt évvel rövidebb ideig élnek. AZ ENSZ 2008-as kimutatása szerint mind a nők, mind a férfiak is erre a néhány hónappal hosszabb életkorra számíthatnak (lásd a táblázatunkat). Bár vannak, akik ennek ellenkezőjét vallják, ami nem is csoda, ha figyelembe vesszük az elmúlt két évtized megpróbáltatásait.

Másokkal összehasonlítva az adatok reánk nézve lesújtóak. Európában csak öt országban (Moldáviában, Oroszországban, Ukrajnában, Fehéroroszországban és Romániában) élnek rövidebb ideig a nők, mint Szerbiában. A fejlett országokban öt, vagy ennél is több évvel élnek hosszabb ideig a nők, mint a mi országunkban. Ilyenformán ezekben az országokban nincs helye a vitának a nyugdíjkorhatár 65 évre való növelését illetően.

És még valami: a fejlett országokban az egy főre jutó társadalmi termék (USD-ben kifejezve) messze meghaladja a Szerbiaiét. Csak három ország sorakozik mögöttünk: Moldávia, Albánia és Ukrajna.

A nyugdíjalap statisztikai kimutatása szerint a 2008-ban elhalálozott nyugdíjas nők átlagéletkora 75 év volt, ugyanakkora, mint a férfiaké. Sokféle következtetés levonása lehetséges abból a tényből is, hogy statisztikailag a tavaly elhunyt nyugdíjas nők 18 éven át fogadták kisebb-nagyobb örömmel az ellátmányukat kézbesítő postást. Másfelől, a férfiaknál korábban történő nyugdíjba vonulásuk ellenére a nők csupán két évvel élték túl nyugdíjas férfi társaikat, akiknek a neve 16 évig szerepelt a nyugdíjlistáján.