2024. július 16., kedd

Átgondoltabb teherviselés

A szerb kormány nyilván eláll a bérek és a nyugdíjak tervezett megadóztatásától

A kormány a múlt hét közepén, miután az ország gazdaságának stabilitása érdekében hitelmegállapodásra jutott a Nemzetközi Valutaalappal, úgy döntött, hogy megadóztatja a 12 000 dinárnál nagyobb béreket és nyugdíjakat, és más szigorításokat is bevezet. A döntést megelőzően néhány nappal Jovan Krkobabić, a Nyugdíjas Párt elnöke még azt nyilatkozta, hogy nem lesz nyugdíjcsökkentés.

Nem tudta volna Krkobabić, hogy mire készül az a kormány, amelyiknek az alelnöke? Nehezen hihető.

Tény, hogy miután a közvélemény igen keményen reagált a bérek és a nyugdíjak hatszázalékos megadóztatására, miniszteri szinten a hétvége nem múlt el a költségvetési hiány pótlásának ismételt áttekintése nélkül. Az eddig közöltekből úgy tűnik, hogy a kormány mégis eláll a szolidaritási adó bevezetésétől, amely legjobban a kiskeresetűeket és a kisnyugdíjasokat érintené. Helyette az átlagbér felett keresőket adóztatná meg, vélhetően ilyen javaslatot tesznek a nyugdíjakra vonatkozóan is.

A gazdasági szakértők és az ellenzéki politikusok is azon a véleményen vannak, hogy a kormánynak átgondoltabban kellett volna nyúlnia ehhez az érzékeny témához. Sokan inkább a közhivatalokban, önkormányzatokban és a közvállalatokban tapasztalt munkaerő-felesleg csökkentésében, az eddigi adók hatékonyabb megfizettetésében és az ésszerűbb ügyintézés alkalmazásában látnák a költségvetési hiány csökkentését.

A Nyugdíjas Párt parlamenti képviselői sincsenek elragadtatva azzal, hogy a kormány ismét a nyugdíjasok kárára cselekedett.

A szerb félnek a Nemzetközi Valutaalappal történt korábbi megállapodásának módosításáról már értesült a nemzetközi pénzügyi intézet, és bár nem hivatalos az értesülés, nem fognak akadályt gördíteni a költségvetési hiány pótlásának egy átgondoltabb változata elé. Diana Dragutinović pénzügyminiszter asszony a hét elején még úgy nyilatkozott, hogy a kormány nem állt el teljesen a szolidaritási adó bevezetésétől, ám azt latolgatja, hogyan lehetne más úton megtakarítani a százmilliárd dinár költségvetési hiányt. Szerinte vagy elállnak a nagyobb beruházásoktól, vagy pedig mindenhol egy kicsit alapon takarékoskodnak.