A múlt héten kézhez kapták az úgynevezett 13. nyugdíjuk első részletét (3750 dinárt) azok a kisnyugdíjasok, akiknek a nyugdíja alacsonyabb 15 000 dinárnál. Nyugdíj-kiegészítő ellátmányban részesült több mint félmillió kisnyugdíjas, beleértve a földműveseket is. A megígért pótlék második részletét decemberben, a többit jövőre folyósítják – negyedévenként. Több mint kétszer ennyit kaptak a belgrádi nyugdíjasok, mivel a főváros külön gondot visel legidősebb polgárairól.
Nem mostantól ad nyugdíj-kiegészítő támogatást a főváros. Néhány évvel ezelőtt döntött úgy a városi önkormányzat, hogy háromhavonta egyszeri segélyben részesíti a legkisebb nyugdíjjal rendelkezőket. Akkor számuk 65 000 körül volt, a segély összege pedig éves szinten 16 000 dinár, és négy részletben kapják meg. Ez a városi támogatás nem zárta ki azt, hogy a nyugdíjalaptól is 13. nyugdíjat kapjanak mindazok, akiknek havi járandósága nem haladja meg a 15 000 dinárt. Így jutottak abba a kiváltságos helyzetbe a fővárosiak, hogy hozzájuk kétszer csöngetett be a postás.
Nemrég egy kezdeményezés nyomán – amelyet a városi önkormányzat el is fogadott – a támogatásra jogosult kisnyugdíjasok járadékát 15 000-ről 17 936 dinárra emelték, és ez az összeg hozzávetőleg 35 százaléka a fővárosiak átlagkeresetének. Ily módon a várostól nyugdíjpótlékra további 20 000 személy, összesen mintegy 85 000 polgár nyert jogosultságot, és meg is kapta a 4000 dináros kiegészítést.
Milan Krkobabić, Belgrád egykori polgármester-helyettese – jelenleg parlamenti képviselő, a nyugdíjas párt alelnöke – a napokban úgy nyilatkozott, hogy január elsejétől már mintegy százezren számíthatnak a város nyugdíj-kiegészítő támogatására, mivel tovább emelik a cenzust, ennek köszönhetően pedig már a 20 000 dinárnál alacsonyabb ellátmányban részesülőket is a támogatottak közé sorolják. Növekedni fog a támogatás összege is, mégpedig a jelenlegiről 20 000 dinárra, amit négy részletben fizetnek ki.
A nyugdíjasok, de egyre inkább a politikusok körében is hangsúlyt kap a belgrádi nyugdíj-kiegészítő támogatási modell. Bár az önkormányzatok többsége szűkös a rendelkezésükre álló eszközökben, az erősebbeket elgondolkodhatná a kisnyugdíjasoknak ez az újszerű megsegítése.