2024. november 26., kedd

Naptejteszt

Nem a drága a legjobb

A Szerbiai Fogyasztók Egyesülete (APOS) tavaly szeptemberben bejelentette, hogy megkezdi a termékek és szolgáltatások minőségének ellenőrzését a hazai piacon. Ebben a német fogyasztóvédelem alappillérének tekinthető berlini Stiftunk Warentest, a StiWa Termékvizsgáló Alapítvány lesz a segítségére. A szervezet mintegy 290 dolgozója évente csaknem 200 kiterjed termékvizsgálatot végez, hozzávetőlegesen 2000 árut osztályoznak 1-től 5-ig. Az egyes a legjobb minősítés.

A Tests elnevezésű európai projektum sikeres lebonyolítását követően folytatódik az együttműködés a Szerbiai Fogyasztók Egyesülete és a Stiftunk Warentest között. Az APOS szakemberei legutóbb 13 – a hazai piacon forgalomban levő – naptej minőségét ellenőrizték, és arra a megállapításra jutottak, hogy noha az általuk vizsgált szerek nem kaptak kimagaslóan jó osztályzatot, mikrobiológiai szempontból mindegyik eleget tett a követelményeknek és vízálló volt, ami fontos szempont a naptejek és -olajak vonatkozásában.

Íme az eredmény, illetve az osztályzat az összesített pontszám alapján; minél kisebb a szám, annál jobb a termék:

Nivea Sun Light Feeling spray: jó (1,6)

dm/Sun Dance naptej: jó (1,7)

Ladival védőszer normál és érzékeny bőrre: jó (1,7)

Nivea Sun testápoló naptej: jó (1,7)

Nivea Sun testápoló spray napozásra: jó (1,7)

Yves Rocher Protectyl Vegetal hidratáló naptej: jó (1,9)

Loreal Solar Expertise naptej: jó (2,3)

Garnier Ambre Solaire naptej: jó (2,4)

Eau Thermale Avene spray: elfogadható (3,1)

Eucerin Sun spray: elfogadható (3,2)

Lancaster Sun Sport Fast Dry gél: elfogadható (3,3)

Shiseido Sun Protection: elfogadható (3,4)

Vichy Capital Soleil védőgél-naptej: elfogadhatatlan (5,0)

Milyen a jó naptej?

A boltok választékában számos napozószert találunk: az egészen olcsótól a rendkívül drágáig, az alacsony faktorszámútól a magasig minden bőrtípus számára találhatunk megfelelőt. Elsősorban azt kell figyelembe vennünk, hogy milyen a bőrtípusunk.

A naptej önmagában nem véd teljesen a nap által okozott károsodásoktól, csak arra használhatjuk, hogy fokozzuk a bőr védelmét. Mivel a naptejek vegyi szűrőanyagok, amelyek felfogják a káros sugarakat, egy idő után lebomlanak, tehát hatásukat hosszabb-rövidebb idő alatt elvesztik. A napozószereken látható faktorszám azt jelzi, hogy mennyire képesek kiszűrni a káros sugarakat. Minél magasabb ez a szám, annál jobban védenek a leégéstől. A szakértők általában 15-ös faktorszámú naptej használatát ajánlják, mivel az UVB-sugárzással szemben kb. 90%-os védelmet nyújt. A magasabb faktorszámúak sem óvnak jobban, olyan naptej pedig nincs, amelyik 100%-os védelmet jelentene.

Nem létezik teljes védelem

A naptejek többsége nem nyújt megfelelő védelmet még akkor sem, ha például az ötvenes faktorszám szerepel rajta. A „teljes körű védelem” jelzős szerkezet csakis marketingfogás. Egyáltalán nincs olyan naptej, amelyről ezt bizonyíthatóan ki lehetne jelenteni. Ha biztosra szeretnénk menni, délelőtt 11 és délután 3 óra között még bekenve se tegyük ki magunkat napsugárzásnak; erre az időszakra az árnyék javasolt.

A készítmények közül olyat válasszunk, amely vízálló! Azért ezt is kezeljük fenntartással, és amint kijövünk a vízből, újra kenjünk be magunkat! Kétóránként egyébként is ajánlatos megismételni a napozószer felvitelét. Kisgyermekeket egyértelműen nem szabad napra engedni a fentebb említett időszakban, sőt előtte és utána sem. Bekenésük mellett adjunk rájuk sapkát és pólót is! Gyermekek estében csak számukra kifejlesztett naptejet használjunk az eltérő összetétel miatt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás