2024. november 25., hétfő

Hányan hallják, amit mondok?

Amikor a beszélgetések lehallgatásáról, levelezések követéséről van szó, az egyszerű polgárnak mindig a titkosszolgálatok jutnak eszébe, arra csak kevesen gondolnak, hogy ilyesmit akár telefon- vagy internetszolgáltatójuk is megtehet: a szükséges felszereléssel ugyanis, minden kétséget kizárva, rendelkezik... Azt is tudni lehet, hogy ezeknél a szolgáltatóknál dolgoznak olyanok, akik korábban valamelyik hazai vagy külföldi belbiztonsági szolgálatnál tevékenykedtek. Ebből kiindulva, az Akter magazin azt akarta kideríteni, dolgozhatnak-e a hazai szolgáltatóknál ilyen volt titkosszolgálati alkalmazottak olyan feladatkörben, mely lehetővé teheti akár a lehallgatást, érzékeny személyes adatok begyűjtését is.

Az összes hazai szolgáltató közül egyedül a Vip méltatta válaszra az ezzel kapcsolatban feltett kérdést: közölték, nyilvános pályázat útján választják ki foglalkoztatottjaikat, s semmiféle diszkriminációt nem alkalmaznak az alapján, ki hol dolgozott korábban.
A telefonszolgáltatások nyújtói állítják, hogy házuk táján, mindeddig, nem volt példa lehallgatás miatti kellemetlenségekre – a hívásokról szóló adatbázishoz csupán kis számú alkalmazott tud hozzáférni, de ők sem láthatják a beszélgetések, üzenetek tartalmát. A Szerbiai Telekomnál és a Vipnél is azt közölték, hogy a számítógépes rendszer egyszerűen úgy van kitalálva, hogy eleve ellehetetleníti az illetéktelen behatolást ebbe az adatbázisba, mely a hívott számok listáját, s a hívások időtartamát is rögzíti.
Az említett két szolgáltató, a titkosszolgálattal megvalósított kapcsolatokról annyit közölt, hogy azok teljes egészében az elektronikus kommunikációt szabályozó törvénnyel összhangban történnek. A Vipnél még hozzátették: ha konkrét információkat kérnek tőlük bizonyos hívásokról, előbb okvetlenül ellenőrzik az információ kiadásához szükséges előfeltételek meglétét – magyarán: a bírósági végzést.
Kisebb aggodalomra azért okot adhat a tény, hogy a Telenor, az Orion Telekom és az SBB kábeltévé- és internetszolgáltató nem válaszoltak a feltett kérdésekre. Fő profilja mellett, a Telenor is biztosítja az internet-hozzáférés lehetőségét, s hamarosan, a vezetékestelefon-szolgáltatást is, s a másik két vállalat is kínálja még fő profilja mellett a szolgáltatások egész palettáját. Nem ártott volna hát, tőlük is megtudni ezt-azt a kommunikációs adatvédelemmel kapcsolatban.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás