A zentai mezőőrszolgálat emberei a község csaknem 300 négyzetkilométert kitevő területét ellenőrzik napi rendszerességgel. Ilyenkor, télidőbe a falopások adják számukra a legtöbb munkát. Csak tavaly legalább 500 köbméter fát (terepi becslés) vágtak ki és loptak el a község erdeiből, parkjaiból, az út menti fasorokból. Nagy mennyiségben nem a szegények, a tüzelőre szorulók viszik a fát, hanem a szervezett bandák. A legalább fél tucat falopó csapat egyre jobb felszereléssel és egyre szemtelenebbül, már fényes nappal is viszi a fát. Vágják, ahol érik nagy tételben.
A zentai mezőőrszolgálat terepjáró gépkocsijával, a nyolc éve mezőőrként dolgozó Molnár Csikós Zsolttal, a szolgálat vezetőjével és a Tisza Mentőcsapat alapító tagjával, Baranyi Nándorral jártuk körbe a falopó csoportok által legkedveltebb erdőket. Útközben elmondták, hogy sikerült magasabb szintre emelni a mezőőrszolgálat és a rendőrség együttműködését, amihez hozzá jön a Tisza Mentőcsapat önkénteseinek a hathatós segítsége. Ennek eredményeként az elmúlt időszakban több falopó csapatot sikerült tetten érni, és a Népkert fáit tizedelő társaság is horogra akadt.
– A Népkertben nagyon sokáig kijátszottak minket. A népkerti játszótérre „civilben” lementem a gyerekkel, de közben figyeltem, hogy ki és merre mozog. Az embereim is készenlétben álltak, de nem voltak szem előtt. Többszöri próbálkozás után végre sikerül ezzel a módszerrel elkapni a park fáit módszeresen pusztító társaságot. A Népkertben nem engedjük meg még a gallyak gyűjtését sem, ott van a Tisza menti hullámtéri erdő, csak szólni kell a városháza kommunális osztályán és a száraz, karvastagságú tüzelőnek alkalmas ágakat viheti bárki – mondta Zsolt.
Az aljnövényzeten áttörve nagyjából Szanáddal átellenben kijutottunk a Tisza széléig, ahol néhány napja hatékony fairtást végeztek a folyó bánáti oldaláról csónakokkal érkező falopók. Tucatnyi 30–50 centiméter vastag fát vágtak ki a föld felett motorfűrésszel, de csak a törzset és a tíz centiméternél vastagabb ágakat vitték magukkal Bánátba. A Tisza töltése innen legalább kétszáz méterre van, a töltésről semmit sem lehet látni, hogy mi történik vízközelben. Sajnos a tolvajok gyors és hatékony munkát végeztek ezen a helyen, aminek a megakadályozása nagyon nehéz, mivel még rendszeres folyami őrjárat sincs a Tiszán.
– Sajnos a zentai rendőrállomásnak nincs rendőrségi motorcsónakja. Itt jövünk mi a képbe, a Tisza Mentőcsapat. Tavaly Remete Zoltán és Adžić Krisztián Róbert csapattagokkal végigjártuk a Tiszát. Zentához 28 kilométeres folyószakasz tartozik, kora tavasszal jól látni a vízről, hogy sok helyen szabályosan kiirtották a hullámtéri fákat, rendszeres a falopás. Ezért is kérték fel a mezőőröket, hogy a töltésen belüli erdőkben is járőrözzenek. Az itteni erdőknek három tulajdonosa is van, a DTD, a Vajdasági Erdők és a Vajdaság Vizei közvállalatok. Kevés a terepen az erdész és erdőőr, gyakorlatilag az lopja az tiszai erdőket, aki akarja.
A drámai helyzet megváltoztatására tettünk javaslatot, hogy a zentai rakpartnál építsenek ki egy kikötésre alkalmas dokkot, amit a rendőrség és a Tisza Mentőcsapat közösen használna. Innen a mentőcsapat gyors motorcsónakja bármikor bevethető. A Tisza vajdasági szakaszán évente több mint tízezer köbméter fát lopnak el, ha nem vagyunk jelen, ha nem járőrözünk rendszeresen, a helyzet tovább romlik, egyre kevesebb az erdő, pedig árvízvédelmi és természetvédelmi szempontból is meg kell őrizni a hullámtéri erdőinket – hangsúlyozta Baranyi Nándor.
GYEREKEKKEL VÁGATJÁK A FÁT
– A fatolvajok tudják, hogy fokoztuk az ellenőrzést, gyakrabban vagyunk jelen a kedvelt „vadászterületeiken”, ezért óvatosabbá váltak. Akció előtt szondázzák a terepet, tiszta-e a levegő, majd gyakran, például Bogaras környékén kiskorú gyerekekkel vágatják ki a fát, úgy gondolván, hogy őket úgysem lehet megbüntetni. A rendőrségnek azonban megvan a módszere a kiskorú elkövetők ügyének kezelésére is.
Amíg a tolvaj csapat dolgozik az erdőben, addig egyvalaki őrködik. Észrevettük például, hogy a Tisza töltése mentén itt-ott kidobott matracok vannak. Ezek nem véletlenül vannak pont ott, arra heveredik le az őrszem, onnan figyeli, hogy ki jár a töltés külső oldala mentén, és jön-e a mezőőr az úton.
– Jogunk van igazoltatni, de nem veszélytelen egyedül a semmi közepén odamenni a falopókhoz. Okosan kell csinálni, a legjobb önvédelmi módszer, ha azonnal tudatára adom a tetten ért fát éppen kivágó vagy már szállító tolvajoknak, hogy a mobiltelefonommal videózom őket. Kép és hangfelvétel készül, ami bizonyító erejű. Voltak már nehéz pillanatok: én puszta kézzel, úgymond, a törvényt képviselem, miközben velem szemben baltával, fűrésszel meg husángokkal felszerelt falopók állnak.
Egy alkalommal már fenyegetőn közeledtek felém a tetten ért tolvajok, fegyvertelenül mást nem tudtam tenni, azt mondtam nekik, hogy élő adásba küldöm a Facebookra a készülő videofelvételt, amit nem lehet letörölni, mindenki látni fogja. Ezzel sikerült megállítani őket, még mielőtt rám támadtak volna.
Nem lenne nehéz végleg, vagy majdnem teljesen megállítani a bandák környezetromboló tevékenységét. Van hét-nyolc csoport, amelyek mindenre elszántak, bár jól szervezettek, de több emberrel, önkéntesekkel, a rendőrség bevonásával hiszem azt, hogy meg tudnánk állítani azokat is, akik autóval, lovas kocsival rendszeresen, nagy tételben viszik a fát és 20-25 euróért adják tovább köbméterét. Persze nem könnyű ott lenni, ahol éppen lopják a fát, nagy a terepünk. A zentai község mintegy 300 négyzetkilométer és itt Zentán egyedül vagyok, van még két kollégám, ők a falvak környékén járőröznek.
INGYEN TÜZELŐ GYŰJTHETŐ!
A tüzelőt nélkülözők több lehetőség közül választhatnak. Például a Tornyosi út mentén a Zenta táblától Felsőhegyig a községnek nincs pénze, hogy a kövesút mentét karbantartsa, a fák között sok a sarjhajtás, amit ki lehet, ki kell vágni, hogy mi, mezőőrök belássunk az út két oldalán húzódó mezőgazdasági parcellákra terménybetakarítás idején. Kiadjuk az út két oldalát, és egy személy karbantartja a tüzelőért.
Ugyanígy a réti csatornák mentén számos helyen lehet vágni a bokrokat, fákat, amiket amúgy is kivágnának csatornatisztítás alkalmával. A DTD irodájában kell jelentkezni, és nagyobb mennyiségű tüzelőt be lehet gyűjteni viszonylag rövid idő alatt. A hullámtéri erődben mindig van száraz tüzelő, csak kérni kell, jelentkezni, és máris vihető.
Akik száraz gallyat gyűjtenének, hívják a Molnár Cs. Zsoltot a 064/8725461-es telefonszámon, de azoknak a hívását is várja, akik illegális fakivágásokat, falopásokat észlelnek.