Az ország területén a nehéz sorsú édesanyák több módon tudnak segítséget kérni. Belgrádban anyaotthonokban, illetve biztonságos házban kérhetnek segítséget saját részükre és gyermekeik részére, de a kisebb városok többségében a biztonságos házak nyújtanak menedéket a segítségre szoruló anyáknak – emelte ki kérésünkre Csikós László, a munkaügyi, foglalkoztatási és szociálisvédelmi minisztérium államtitkára, kommentálva a napokban közzétett hírt, hogy az egyik belgrádi gyermekkórházban az édesanyák a mosdóban fürdetik gyermekeiket.
Az elmúlt napokban a Blic napilapban jelent meg, hogy a Tiršova utcában levő Egyetemi Gyermekkórház mosdójába egy figyelmeztetést függesztettek ki, mely szerint a helyiség videoellenőrzés alatt áll. A kórház vezetősége megerősítette, hogy ők tették ki a figyelmeztetést, de csak elrettentő jelleggel, ugyanis rendszeresen eltűnik a higiéniai felszerelés a kórházi mellékhelyiségekből. Vagyis nem szereltek fel kamerát, csak annak akarták megakadályozni, hogy ne tűnjön el a kéztörlő és a szappan.
Az adott kórházban nem ritka eset, hogy az édesanyák, kihasználva a lehetőséget, a mosdóban fürdetik a gyereküket.
A legtöbb esetben olyan személyek élnek az ilyen tisztálkodási lehetőséggel, akik nehéz körülmények között élnek, és az orvosi vizsgálatra vitt gyermeküket így mosdatják meg. Dr. Lidija Kozarčević, a Köztársasági Szociálisvédelmi Intézet kutatási és fejlesztési osztályának munkatársa kiemelte, az anyák kénytelenek feltalálni magukat, hogy gyermeküknek legalább a minimális tisztálkodási feltételeket megteremthessék. Véleménye szerint éppen ezért olyan befogadóhálózatra lenne szükség, ahol megfelelő körülményeket tudnának biztosítani a gyermekeiknek. Szerinte az ilyen otthonokról az állam vagy az egyházak gondoskodhatnának.
Csikós László államtitkár elmondta, hogy mindenekelőtt belgrádi jelenségről van szó. A fent említett higiéniai megoldásokkal legtöbbször a városhoz közel élő roma közösség szegényebb sorsú tagjai élnek.
– Tizennégy hónappal ezelőtt kezdtük el az utcán csellengő gyerekek felkarolását. Azóta 800 gyerekkel többet helyeztük el nevelőszülőknél. Amikor tavaly novemberben összeültek a Tisza menti községek szociális védelemmel foglalkozó intézményeinek igazgatói, kiderült, hogy nagyon sok gyerek él olyan körülmények között, amelyek indokolttá teszik, hogy a gyereket kiemeljék a családokból. Sajnos úgy tűnik, nem hozta meg a kellő eredményeket az az elképzelés, miszerint szakemberi támogatással erősödjenek meg a családok. Az UNICEF programja most is tart, amely szerint fiatal szakemberek próbálnak a szülőknek támaszt, segítséget nyújtani – emelte ki Csikós László.
Reagálva ugyanakkor a speciális befogadóközpontok kialakításának lehetőségére, elmondta, hogy ma is működnek anyaotthonok, amelyekben az édesanyák helyben részesülhetnek szociális ellátásban.
– Ha az édesanya minden nélkül marad, 1-2-3 éves gyermekeivel segítséget kérhet ezekben az intézményekben. Az önkormányzat állja az ellátást, így ebben az intézményben egy éven keresztül maradhatnak az anyák a gyermekeikkel, a szociális központ jóváhagyásával. Ilyen központ nyílt nemrégiben Szávaszentdemeteren (Sremska Mitrovicán), de működik biztonságos ház Nagybecskereken, Pancsován, Újvidéken... Több helyen az anyaotthonok és a biztonságos házak szolgáltatásai összefolynak. Belgrádban működik anyaotthon is és biztonságos ház is, de a többi városban csak biztonságos házak vannak – emelte ki az államtitkár, majd hozzátette, hogy szociális segélyért is fordulhatnak az édesanyák.
A belgrádi gyermekkórház által kifüggesztett figyelmeztetést kommentálva ugyanakkor elmondta, a törvény tiltja, hogy videokamerát szereljenek fel mosdóba, illemhelyre. A felvételeket pedig csakis az adatvédelmi eljárásoknak megfelelően kell kezelni. Hangsúlyozta, jelentősen nagyobb költség egy videokamera felállítása és működtetése, mint a folyékonyszappan- vagy a papírtörlő tartalékok feltöltése.