2024. november 24., vasárnap

Kánikula az állatkertben

Rettenetes, kibírhatatlan, mondjuk az afrikai hőségre, ami egyre gyakrabban eléri térségünket is. Az állatok nem panaszkodnak, nem mondhatják el, nekik mennyire van melegük. Az állatkertekben élőkről gondoskodni az ember felelőssége. A Palicsi Állat- és Növénykertben a nagy forróságban szinte megállás nélkül dolgoztak a szakemberek és a gondozók is. A 10 hektáron elterülő állatkert a rekkenő hőség ellenére is ugyanolyan csodálatos, mint máskor. A virágok, a pázsitok egészségesek, szemet gyönyörködtetőek. 270 féle fa, bokor, illetve növény található itt. Látszik, hogy állandóan locsolnak, gondozzák az ágyásokat. Az állatok körül is nagy a sürgés-forgás.

Amikor arra gondoltam, vajon szegény állatok, hogyan viselik ezt a hőséget, azonnal a jeges maci jutott eszembe. Ottjártamkor egy ideig a kövön heverészett, majd amikor megérkezett Marija meg Tomiszlav, s elkezdték neki dobálni a halat, mutatványba kezdett. Nem pusztán megetették, hanem játszottak vele. S ő vette a lapot. Egyszer itt pottyant a vízbe az eledel, másszor ott. Joreg meg igyekezett elkapni a kirándulók nagy örömére.

Joreg hét éves. Szinte ugyanakkor született, amikor a berlini állatkert világhírű Knutja, csak Joreg születése nem kapott akkora sajtóvisszhangot. A halebéd után Tomiszlav egy dinnyét dobott be neki. Hihetetlen ügyességgel, akár egy labdát, a szájába vette, kiemelte a vízből, és megindult a beton platóra. Lábával megtartotta és beleharapott. A dinnye héját kiköpte. Amikor már megfelelő lyuk volt a dinnyén, belenyomta orrát, és csorgott a dinnyelé szerteszét a fehér bundáján.

Márta, a 43 éves elefánt az állatkert egyik nagy kedvence. 80 kilogramm eledelt képes megenni egyetlen nap alatt. Ebből 25 kilogramm gyümölcs. Ilyenkor, ebben a hőségben a legjobban a dinnyét várja ő is. Gondozója szerint bármennyit meg tudna enni az édes gyümölcsből, de csak napi kettőt-hármat kap. Végignéztem Márta dinnyézését is. Amikor gondozója letette lába elé, hatalmas tappancsával rálépett, de csak óvatosan, hogy a dinnye kettérepedjen. Aztán ormányával szájába emelte a fél dinnyét. Óvári Krisztián, az állatkert szakembere szerint Márta nagyon szeret nassolni.

Nemrégiben Mártának építettek zuhanyozót is, hogy felfrissülhessen, ha arra vágyik. Egy apró vízesés alatt álldogál naponta többször is a trópusi hőségben, ezenkívül gondozója is fürdeti. Hatalmas lapáttal locsolja a méretes állatra a vizet. Amikor Márta megelégeli a fürdőzést, odébb cammog, és azonnal dobálni kezdi magára a homokot. Gondozója szerint púderezi magát, így védekezik a csípések ellen.

A bivalyok szinte ki sem jönnek a vízből. Nemcsak hogy nyakig benne vannak, de még búvárkodnak is. Lemerülnek és hosszú percekig a víz alatt maradnak. Egyébként a patásoknak árnyékoló fészereket építettek az állatkertben. Ide menekülhetnek a perzselő napsugarak elől. A mindig virgonc őzek csak pihegnek a forróságban. Az antilopoknak viszont meg sem kottyan a meleg. Mintha napfürdőznének, a zsiráf, meg a zebra is jól bírja a trópusi forróságot.

Az oroszlánok bágyadtak. Behúzódnak a fészerek alá. Őket nem védik semmilyen különleges anyaggal, nem úgy, mint a tigrist. Az ő ketrece felett a kertészetben használatos hatalmas műanyag háló van kifeszítve. Ez nemcsak árnyékolóként szolgál, hanem az UV sugarakat is kiszűri. Óvári Krisztián, az állatkert biológusa szerint a veszélyes sugarak 30-60 százalékától megvédi az állatokat. És ez nem krumplis zsák, mondta nevetve a szakember a valóban a műanyag krumplis zsákok anyagára hasonlító hálóra.

Ugyanilyen védőháló van a fókák medencéje felett is.

A Kukacházban ottjártamkor éppen takarítottak. Iszonyatos meleg volt a kis épületben, meg mi tagadás, a szag sem volt kellemes. Bukvity Tihomir gondozó azt mondja, itt senki sem szenved a melegtől, s egy műanyag ketreccel indult kifelé a házból, hogy megmutassa az újszülött boákat. Amikor a kicsinyek megszületnek, 20-25 centiméter hosszúak, felnőttkorukra elérik a 3-4 métert is. Elnézem a sok színes tekergő kígyót, s csodálkozom, honnan ilyen sok kis poronty. Tihomir azt válaszolja, ezt a 23 kis kígyót egy anya szülte, de ez átlagosnak számít, a boák ugyanis egy szülés alkalmával akár 40-60 utódot is világra hoznak. A kicsinyek még hetente kétszer kapnak enni, felnőttkorukban viszont a boák havonta egyszer esznek, de akkor egy egész nyulat. A boa nem mérges-, hanem fojtókígyó. A kicsinyek élvezik a meleget, és minél nagyobb a hőség, annál mozgékonyabbak és természetesen éhesebbek.

Palicson a barna macinak végre van barlangja. Kenyere javát a vastagbundás állat egy nyolc négyzetméteres ketrecben ette meg. Most tágas tere van a sétára, és igazán ízléses a barlangja is. Hiába kerestem, nem volt sehol, pedig bizonyára neki is melege van ilyenkor. Már éppen indulni készültem, amikor egy fiatal házaspár ujjongani kezdett: ott van a fa tövében. A maci is behúzódott az árnyékba, mit behúzódott, elbújt.

A Palicsi Állatkerteben 800 állat él. Melegük van, de a szakemberek meg a gondozók mindent megtesznek, hogy a lehetőségekhez mérten elviselhető legyen számukra az afrikai forróság.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás