A Vajdasági Zöld Kezdeményezés környezetvédelmi szervezet perrel fenyegeti az újvidéki Városi Kertészet közvállalatot, mert a Fruška gora utcában 55 egészséges fát terveznek kivágni. A vajdasági környezetvédőket – ha sor kerül a perre – az európai emberi jogi intézményekben az Alpe Adria Green környezetvédelmi hálózat támogatja. A zöldek, ha kell, testükkel védik a fákat a kivágástól.
A Városi Kertészet dolgozói hétfőn elkezdték a fák kivágását, szerintük csak így lehet jelenleg helyrehozni a környék parkolóit, az úttestet és a járdát. A közvállalat közleményében többek között az áll, hogy a Mezőgazdasági Egyetem szakértőinek a véleményezése után döntöttek úgy, hogy kivágják a fákat.
– Ez a fajta fa, amelyet még 1999-ben ültettek, nem az utak vagy a járdák mellé való, mivel a gyökerei a föld felszínén terjednek, fejlődnek, ezért felemeli az aszfaltot, járhatatlanná teszi az utakat. Abban az esetben, ha levágnánk a fák gyökereinek egy részét, instabillá válnának a fák, ami veszélyt jelentene – mondták a Városi Kertészetben.
Kérdés persze, hogy miért ültettek szibériai szilfákat Újvidéken, hiszen gyökérzete a föld felszínén terjed.
A vajdasági zöldek felháborodtak a Városi Kertészet igazgatójának, Ivan Nožinićnak azon a kijelentésén, amelyben azt üzente a környezetvédőknek, hogy ha meg szeretnék vigyázni a fákat, biztosítsák a felújítási munkálatokhoz a pénzt. Abban az esetben, ha meghagynák a fákat, akkor a járdát, az utat és a bicikliutat is magasabbra kellene emelni, ez pedig nem olcsó mulatság.
Ruža Helać, a Vajdasági Zöld Kezdeményezés elnöke elmondta a Magyar Szónak, szemtelenségnek tartja a Városi Kertészet sajtószóvivőjének a kijelentését, hiszen az újvidékiek sok pénzt fizetnek számlákon keresztül minden hónapban a zöldfelületek fenntartásáért, és nem lehet ennél többet követelni.
–A város pénzeli a Városi Kertészet favágási akcióját, mert ez jól jövedelmez. A fából a Városi Kertészet aztán padokat és fából készült különböző terméket állít elő, amit jó pénzért értékesít – mondta Helać.
Hozzátette, a zöldeknek nem áll érdekükben, hogy pereskedjenek a Városi Kertészettel, ők csupán a fákat szeretnék megőrizni.
– Nem igaz, hogy nem lehet megőrizni a fákat. Felemelhetik a betonréteget, ez persze pénzbe kerül, de kérem, ez a munkájuk. Látta maga a Városi Kertészetet, hogy mást csinálna, minthogy kivágják a fákat városszerte? Ez persze jövedelmező, de a kertészeknek nem a fa kivágása a feladatuk, hanem a zöldterületek óvása, ápolása. A városi közvállalat nem is titkolja, hogy a napokban még kb. 700 fát terveznek kivágni városszerte, hihetetlen. Nem csak a korhadt fákat vágják ki, mert abból nem készíthetnek semmit, hanem az egészségeseket is, mert az megmunkálható fa. Újvidéken az egy főre jutó zöldfelület az utóbbi 15 évben 40 négyzetméterről 5-re csökkent. Azt is meg kell említenem, hogy egy nap alatt többen halnak meg a környezetszennyezés okozta betegségekben, mint amennyi ember halálát okozzák a leszakadó ágak vagy a kidőlt fák egész évben. Ha már a Parking servis közvállalat parkolókat akar létesíteni, akkor kérem, fektessen be pénzt. Nem lehet csak kivágni a fákat, lebetonozni a zöld felületet, és parkolóórát nyomni a fa helyébe. A Parking servis jól működik, szép bevételük van a parkolás megfizettetéséből, csak fizessék meg a betonréteg felemelését – magyarázta Helać.
A vajdasági zöldek vezetője elmondta még, hogy a Városi Kertészet munkásai olyan fákat ültetnek, amelyek gyorsan elszáradnak, vagy nem a városi környezetbe valók, de ezeket a fákat a közvállalat másképpen nem tudja értékesíteni. Az önkormányzat kifizeti a közvállalatnak ezeknek a fáknak az árát, ők elültetik, majd pár év múlva kivágják őket, és így újra jelentős pénzösszeghez jutnak.
– Ezt a folyamatot egyszerűen meg kell állítani, és ezért mondtuk, hogy bepereljük a közvállalatot, ha kivágják az összes fát a Fruška gora utcában – mondta Helać.
A Vajdasági Zöld Kezdeményezés a közelmúltban egy dokumentumfilm-sorozatot forgatott, amelynek a Zöld járőr elnevezést adták, terepre jártak, és a helyszínen segítettek olyan embereknek, akiknek gondjuk akadt a környezetszennyezéssel stb. A terepjárás alkalmával sok embernek sikerült segíteni, ők mindannyian visszajeleztek, hogy támogatják őket fák védelmében. Olyanok is lesznek, akik testükkel védik majd a fákat a kivágástól – áll a civil szervezet közleményében.
A környék lakói közül sokan arra gyanakszanak, azért történik ez a nagy felhajtás, mert a városi Parking servis közvállalat itt is meg szeretné fizettetni a parkolást, és emiatt van szükség a parkolók felújítására.
A Liman 1 helyi közösségben elmondták, a parkolók és az útfelület felújítása után a Fruška gora utcában nem lesz megfizettetve a parkolás. A munkálatokat Parking servis feliratú kerítésekkel vették körül, így feltehetően ezért gondolták sokan azt, hogy a közvállalat ezután majd megfizetteti a parkolást.
A Liman 2 helyi közösségben úgy tartják, hogy a polgárok biztonsága érdekében ki kellett vágni a fákat. A fák gyökerei felemelik az aszfaltot, összetöri, így veszélyessé válik a közlekedés ezen a környéken. A személygépkocsik nem parkolhatnak rendesen, mert leverik az autók lökhárítóját, a gyalogosok bukdácsolnak, a biciklisek pedig leeshetnek a nagy lyukaktól, dudoroktól. A Városi Kertészet 55 fát vág ki, helyükbe viszont 72 olyan fát ültet, amelyeknek erős a gyökérzete, és lefelé terjed.
A helyi közösségek vezetői hallottak arról a polgári kezdeményezésről, hogy ne vágják ki a fákat, és emeljék meg a betonfelületet kb. 30 centivel, de erre sajnos nincs pénz, mert a városi költségvetés korlátozott mennyiségű pénzösszeget szánt a parkolók és az útfelületek felújítására.
A Vajdasági Zöld Kezdeményezés aktivistái szerint több megoldást is alkalmazhatnának a zöldfelület megóvása végett. Abban az esetben, ha feltétlenül ki akarják vágni a fákat, helyükbe például nagyobb fákat is hozhatnának, ami tűrhető megoldás lenne, de erre sincs meg a politikai akarat. A környezetbarátok szerint azokat a fákat, amelyeket a régiek helyébe ültetnének, rosszul tűrik a hideg időjárást, és könnyen megtörténhet, hogy tavaszig kifagynak.
A Fruška gora utcában egyelőre nem vágták ki az összes fát, de ha ez megtörténik, akkor a Vajdasági Zöld Kezdeményezés bepereli a Városi Kertészet közvállalatot az európai emberi jogi bíróságon.