2024. november 25., hétfő

Velük is szép a világ!

A fogyatékkal élők világnapja alkalmából Zentán rendhagyó képzőművészeti kiállítással próbálták felhívni a figyelmet az elfogadás és a fokozottabb odafigyelés fontosságára

Az Egyesült Nemzetek Szervezete 1992-ben döntött a fogyatékkal élők világnapjának évenkénti megtartásáról. Ennek apropóján december harmadikán világszerte különféle akciókkal próbálják felhívni a figyelmet a betegség, baleset vagy katasztrófa következtében fogyatékossá vált emberek problémáira. A világszerte több millió fogyatékkal élő személy jogainak védelméről az ENSZ 2006-ben fogadott el egyezményt, amelytől azt remélték, segítséget nyújt majd ahhoz, hogy a fogyatékkal élő személyek többé ne szorulhassanak a társadalom perifériájára.

V

elünk is szép a világ! – ez volt a mottója a Kéz a Kézben Értelmi Fogyatékosok és Segítőik Civil Szervezete által életre hívott képzőművészeti kiállításnak, amit a fogyatékkal élők világnapja alkalmából a hét elején nyitottak meg a zentai Művelődési Ház kiállítási termében. Rác Magdolna, a Kéz a Kézben Értelmi Fogyatékosok és Segítőik Civil Szervezete elnöke úgy érzi, hogy az elmúlt évek során sokrétű tevékenységüknek köszönhetően Zenta község területén sokat változott a fogyatékkal élő személyekhez való hozzáállás, valamint az ilyen problémákkal küzdő személyek elfogadása is, ám – ahogyan fogalmazott – ezen a téren sajnos még mindig tapasztalhatóak hiányosságok, éppen ezért folyamatosan küzdeniük kell a fogyatékkal élőkre vonatkozó előítéletek lebontásáért.

– Nagyon fontos, hogy a világnap alkalmából évről évre felhívjuk a figyelmet a fogyatékkal élők problémáira, hiszen ők is ugyanolyan emberek, mint mi, ugyanúgy vannak érzelmeik, mint nekünk. Nagyon sokan azt gondolják, hogy ők nem fejleszthetőek, pedig igenis fejleszthetőek, kiskoruktól kezdve egészen idős korukig. Éppen ezért nagyon fontos az, hogy minél többet foglalkozzunk velük, és az is, hogy megismerjük őket, megismerjük, milyen az ő világuk, hogyan működnek, hogyan gondolkodnak, mert nagyon sokat tanulhatunk tőlük – hangsúlyozta Kaszás Márta gyógypedagógus, aki szerint a mostani kiállítás megszervezése is kiváló módja annak, hogy felhívja a figyelmet az odafigyelés és az elfogadás fontosságára. – Úgy gondolom, hogy az ilyen típusú rendezvények nagymértékben hozzájárulhatnak a fogyatékkal élő személyek elfogadásához, illetve a társadalomban rejlő előítéletek lebontásához. Akik megnézik a kiállításon látható alkotásokat, nagyon sokan rácsodálkoznak azokra, nem is gondolják ugyanis, hogy a fogyatékkal élő személyek ilyen szép alkotások létrehozására is képesek, nem gondolják, hogy a fogyatékkal élő személyek ilyen ügyesek – emelte ki Kaszás Márta.

– A kiállításon azokat az alkotásokat mutattuk be, amelyeket a gondozottjaink az elmúlt évben, illetve az elmúlt években készítettek. A szervezet rendes tevékenysége keretében ugyanis évek óta működik az a napközis foglalkoztató műhely, amely lehetővé teszi számunkra, hogy különféle foglalkozások révén próbáljuk meg fejleszteni a gondozottjaink különféle készségeit, amelynek során igen fontos szerep jut a képzőművészeti foglalkozásoknak is – magyarázta Rác Magdolna, majd hozzátette, éppen ezért nagyon szerették volna megmutatni a zentaiaknak, hogy az általuk gondozott fiatalok milyen különleges alkotásokat is létre tudnak hozni.

A kiállítást megnyitó ft. Nagy József esperes-plébános hangsúlyozta, a fogyatékkal élő személyek alkotásai, amelyeket a kiállítás keretében a nagyközönség is megtekinthetett, messze túlmutatnak önmagukon, hiszen rendkívül fontos üzenetet hordoznak.

– Az alkotások különböző szinten és formában sérült személyek alkotásai, akik bizonyos dolgokban talán nem képesek versenyt futni a többi emberrel, ugyanakkor ezek az emberek is teljes emberek, és az alkotásaiknak az alapvető üzenete is éppen az, hogy: emberek vagyunk, itt vagyunk, hozzátok tartozunk, a testvéreitek vagyunk – hangsúlyozta ft. Nagy József, aki kiemelte, az a munka, amit a Kéz a Kézben Értelmi Fogyatékosok és Segítőik Civil Szervezete évek óta végez az értelmi fogyatékkal élők felkarolása és összetartása terén, óriási jelentőséggel bír, mert folyamatos fejlődési lehetőséget kínál a fogyatékkal élő személyek számára. – A szervezet berkeiben olyan értelemben nem szakfoglalkozás folyik, hogy az nem pótolja sem az orvost, sem a pszichológust, sem a különféle kezeléseket a fogyatékkal élők számára. Itt az a lényeg, hogy valakik szeretni akarják ezeket az embereket, illetve a korlátaikban felkarolni és szeretetközösségben összetartani. Az pedig, hogy őket valaki ilyen szempontból is komolyan veszi, óriási fejlődést tud bennük elindítani, hiszen ahogyan láthatjuk is, mindennek köszönhetően közlékenyek lesznek, alkotóképesek – fejtette ki ft. Nagy József.

Arra vonatkozó kérdésünkre, hogyan fejleszthetőek az értelmi fogyatékkal élők kompetenciáik, Kaszás Márta elmondta, nagyon sokféle módszer létezik a készségeik fejlesztésére, de emellett rendkívül fontos szerep jut azoknak terápiás foglalkozásoknak is, amelyekkel kiválóan le lehet őket kötni, éppen az érzelmi felcsigázhatóság révén.

– Véleményem szerint nagyon fontos, hogy odafigyeljünk arra, mi az, amit igazán élveznek, melyek azok a tevékenységek, amiket örömmel végeznek, azokból tudnak ugyanis a legtöbbet tanulni. A kézműves foglalkozásoktól kezdve, amelyek a finom motorikus mozgásokat fejlesztik, a tánctanulásig, azaz a nagy mozgásokat fejlesztő tevékenységekig. De említhetném a verstanulást vagy az énektanulást is, amelynek folyamatában tapasztalataink szerint mindig nagyon nagy élvezettel vesznek részt. Ezek mind-mind nagyon fontos dolgok, hiszen általuk elsajátíthatják az alkalmazás, a variálás készségét is, ugyanakkor a szocializálódásuk fejlesztéséhez is hozzájárulnak. Mivel az egyesület tagjai nagyon sok helyre meghívást kapnak, a gondozottak fokozatosan megtanulják például azt, hogy mikor illik és mikor nem illik tapsolni, mikor kell csendben maradni, mikor lehet kurjongatni, hurrázni, hogyan kell viselkedni egy pici babával vagy egy kisgyerekkel, illetve hogyan egy felnőttel – magyarázta Kaszás Márta.

Az egyesület elnöke, Rác Magdolna kifejtette, a napközis foglalkoztató műhelyük munkájában jelenleg huszonegy fiatal vesz részt rendszeresen, akik között van egy iskoláskorú személy is, a többiek pedig jobbára tizen- és huszonévesek, illetve harminc év felettiek. Mint mondta, pontos adatokkal sajnos nem rendelkeznek arra vonatkozóan, hogy ez a szám hány százalékát teszi ki a Zenta községben élő értelmi fogyatékos személyeknek, ám becsléseink szerint mindössze tíz-húsz százalékát. Ahogyan fogalmazott, a fiatalabbak vélhetően óvodába, iskolába járnak, a nagyobbakról azonban sajnos nem rendelkeznek megbízható információkkal.

A Kéz a Kézben Értelmi Fogyatékosok és Segítőik Civil Szervezete által gondozott értelmi fogyatékos gyermekek és felnőttek jelenleg a hagyományos karácsonyi műsorukra készülnek, amelyet a tervek szerint december 26-án, csütörtökön 16 órai kezdettel mutatnak majd be a zentai a Művelődési Házban, ezzel mondva köszönetet mindenkinek az egész év folyamán tanúsított odafigyelésért és a szervezet berkeiben folyó rendkívül jelentőségteljes munka önzetlen támogatásáért.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás