Rövidzárlat, vihar, kábelszakadás és még jó pár dolog lehet az okozója annak, hogy rövid időre elsötétül a képernyő. Az ember esetében is előfordulhatnak ilyen dolgok, amelyeket a stressz, a túlhajszoltság, az idegeskedés, a bizonytalanság okozhatják, s ezek vezethetnek a végkimerültséghez, a munkaundorhoz. Ez utóbbi kettő megelőzésében készült az alábbi, 6+1 pontból álló összeállítás azokról a kifogásokról, amelyek ellen a főnökünknek, ha egy kicsi érzelem, együttérzés is szorult belé, akkor el kell fogadnia.
1. „Főnök úr, ne haragudjon, de gyógyszert íratok ki, és rengetegen vannak előttem” – erre a mondatra a legszigorúbb vezető beosztású egyén szíve is megenyhül, hiszen első az egészség és a gyógyszergyártó cégek profitja. Az a főnök, aki e utóbbiból nem részesül, bármilyen cégben dolgozik is, nem is igazi főnök...
2. „Az anyukám (vagy az apukám) 50 (60 vagy 70) éves, fizetett szabadnapot kérnék mára” – ez a kifogás azért is jó, mert ha a főnök mégsem adna fizetett szabadnapot, akkor két nappal később a fizetetlen túlórát a „az anyukám (vagy az apukám) 50 (60 vagy 70) éves születésnapját ünnepeljük pár perc múlva, tudja főnök, pár napja aznap is dolgoznom kellett, így nekem ma már nincs időm erre” mondattal utasíthatja vissza.
3. „Szóljatok a rész(l)egvezetőnek, hogy beütöttem a könyököm, az egész jobb kezem zsibog, nem tudok semmit megfogni, így értelmetlen ma bemennem a cégbe, mivel nem tudjátok hasznomat venni” – ezzel a kifogással célszerű a kollégákat meggyőzni, hogy ne menjünk dolgozni, mivel, ha ők mondják a főnöknek, akkor az még hatásosabb lesz. És ne idegeskedjenek, mondani fogják, sőt érvelni is fognak az Önök érdekében („Főnök, ha az a gyíkarcú ma nem jön be, megmarad a kávé és a tea fejkvótája is, és az édesítőrészét is szét tudjuk osztani 25 felé”.)
4. A gyerekre mindig mindent rá lehet fogni. Beteg, nyűgös, hasfájós – ez nem szép dolog, nem is jó szívvel ajánljuk, de ha az ön pihenése forog kockán, ne gondolkozzon, lépjen. Nincs olyan kegyetlen főnök, aki a „gyerekem két napja nem kakilt” mondatra ne adna egy nap szabadot, sőt a „főnök, tíz percenkét cserélem a pelenkát, hasmenése van a gyereknek. Mit tegyek, vigyem be a cégbe?” kérdésre még egy vezérigazgatónak sincs ellenérve.
5. A legtöbb főnök viselkedéséből az következik, hogy jobban szeretik az állatokat, mint az embereket (téves következtetés, de most ennek a cáfolatára nincs elegendő hely). Éppen ezért minden házi kedvenccel kapcsolatos dologra empátiával reagálnak. „A papagájunknak szélütés lett a végzete, készülünk a halotti torra. Főnök úr, el tud jönni?” Nem kell félni, a főnökök ilyen meghívásnak sose fognak eleget tenni, de azért legyen otthon némi pálinka, pogácsa, ha véletlenül 17 óra körül betoppanna. Fontos, hogy a főnökök a vadállatokat nem kedvelik (konkurenciának tekintik őket), ezért azzal a mondattal, hogy „Afrikában voltam, lőttem két orrszarvút meg egy noplease-t, s kellene egy szabadnap, mert fáradt vagyok”, ne próbálkozzunk. Csúnya vége lesz, és nem a főnök fog ráfázni...
6. „Az autóm regisztrációját hosszabbítom meg holnap, amikor végeztem, azonnal jövök dolgozni” – ez egy olyan kifogás, amivel, ha szerencséje van, két fizetett szabadnapra is szert tehet. Ehhez csak az kell, hogy ne reggel hétkor, hanem nyolckor kezdje el intézni a papírokat, a befizetéseket, és amikor kivárta a sorát, ne legyen Önnél a kocsikönyv (vagy ha Önnél van, tagadja le). A szerbiai hivatalnokok gyorsaságát ismerve, megtörténhet, hogy három napon át nem fogják Önt látni a kollégái.
6+1. „Pár napja fáj a fejem, elszaladok az általános orvoshoz, megnézetem magamat” – amennyiben tényleg nagyon nagy szüksége van a szabadnapokra, még akkor is gondolja át, hogy biztosan bevállalja-e ezt a módszert. Az általános orvosnál fél nap alatt sem fog sorra kerülni, utána kap majd 4-5 utalót (röngten, vérvétel, vizeletadás, tüdővizsgálat, orrfülgége osztály...) és egy papírt, amin különféle rövidítések lesznek: EKG, MR, CIA, BIA, KGB. Ha az utóbbi három közül bármelyik rajta van az elbocsájtó szép üzeneten, legokosabb, ha munkahelyet és általános orvost is vált.
Figyelem, attention, achtung, pažnja: a kifogások egytől egyig pihent elme szüleménye, s a legtöbbjük még nem volt kipróbálva. A következményekért felelősséget nem vállalunk. És ami még fontos: ezeket csakis állami munkahelyen érdemes elsütni, a magánszektorban dolgozóknak Szalacsi Sándor szavaival kívánunk B. ú. é. k.-et: Kérem, kapcsolja ki!...