2024. november 28., csütörtök

Salt&Water – az örök megújulás titka

Sokan nem tudják, de Újvidéken egy kiváló, jacht, repülőgép és lakberendezés dizájnjával foglalkozó stúdió működik. A Salt&Water dizájn stúdiót 2011-ben nyitották meg, azóta számos jachtot, hotelt terveztek, legújabb projektjüket, amely a Boeing 787 belterének a tervezete, beválogatták az Év legjobb repülőgép és jacht dizájn díj legszűkebb válogatásába.

Svetlana Mojić tíz évig a szerb vitorlázócsapat tagja volt, közben beiratkozott az építészeti egyetemre, és így jutott arra az ötletre, hogy dizájnnal foglalkozzon.

Az építészetet az Újvidéki Egyetemen fejezte, de tanulmányai végén már dolgozott egy kanadai vállalatnál, ahol a jachtok tervezésével foglalkozott.

Az egyetem befejezése után jelentkezett egy fiatal tervezők számára kiírt nemzetközi pályázatra, ahol az első helyezést érte el. Ennek köszönhetően ösztöndíjat kapott egy velencei továbbképzésre, ahol a jachtok dizájnja és szerkezete szakot fejezte. Mivel tanulmányai során több ajánlatot kapott, úgy döntött, visszatér Újvidékre, és magánvállalkozásba kezd, ma többnyire csak külföldi megrendelésekkel foglalkozik.

A Salt&Water dizájn stúdió főleg a jachtok tervezésével és lakberendezés-dizájnnal foglalkozik. A stúdió 2011-ben nyílt meg, Svetlana sokáig egyedül dolgozott, de egyre több rendelés érkezett. Közben Nikola Stjelja az egyetemről gyakorlatra érkezett a stúdióba, és mivel jól megegyeztek, munkába állt. Rajta kívül még két, időnként bedolgozó munkatársa van a stúdiónak.

– A Salt&Water jachtok külső felületének a tervezésével foglalkozik, főleg luxuscikkekkel dolgozunk, ezenkívül házak és irodahelyiségek lakberendezését is elvállaljuk. Ebben az évben elkezdtük a repülőgépek belső tervezését is, volt két kisebb projektünk, és az egyik nagyon jól sikerült. A Boeing 787 belterének a projektje bekerült az Év legjobb repülőgép és jacht dizájn díj legszűkebb válogatásába. Nem tudjuk még a végső eredményt, mert májusban hirdetik ki a nyerteseket – mondta Mojić.

A jachtok tervezésénél állandó kapcsolatot tartanak fenn több mérnöki irodával és hajógyárral, akik kiszámítják a dizájn alapján, hogyan lehetséges megvalósítani egy-egy projektet.

Az eddigi legsikeresebb projektjük egy vízen úszó hotel volt, amelyet a mali zvorniki tóra terveztek, és tavaly készült el. Ez a dizájn nyerte el az emberek legnagyobb tetszését.

– A jachtok nálunk nem annyira népszerűek, mert az emberek nem foglalkoznak velük, és tenger sincs a közelben. Külföldön viszont nagy visszhangot keltettek jacht-dizájnjaink, és klienseink is elégedettek – magyarázta Mojić.

Svetlana szerint az lehet a sikerük titka, hogy a dizájn ötleteket több területről társítják, nem hagyományos módszerekkel dolgoznak, hanem folyamatosan olyan megoldásokat keresnek, amelyek még nem lettek „elhasználva”, mindig a szóban forgó projektre összpontosítanak.

A Salt&Water dizájn stúdióban Svetlana irányítja a munkát, Nikola pedig kiegészíti ötletekkel.

– Nagyon érdekes munkáról van szó, ilyesmivel az egyetemen nem foglalkozunk. Élvezet, ha az egyetemen elsajátított tudást, minden alkalommal másféleképpen alkalmazhatom, és itt erre nyílik lehetőség – mondta Nikola.

Az ötleteiket nagyon sok helyről merítik, az új anyagok használatától kezdve a tér újfajta kihasználásáig. Svetlana sokat utazik, rendszeresen meglátogatja a legnagyobb dizájn kiállításokat, szerinte rendkívül fontos követni a legújabb trendeket. A Salt&Water több olyan szervezetnek is tagja, amelyek az anyagok fejlesztésével foglalkoznak, főként technológusokat és dizájnereket kötnek össze. Szeretnek külföldi dizájnerekkel ötleteket cserélni, utazásaik során sok időt töltenek a vízen, hajókat, jachtokat tanulmányoznak.

Svetlana szerint munkájuk során nagyon fontos a klienseikkel kialakult kapcsolat, sokat beszélgetnek velük, meghallgatják ötleteiket, kívánságaikat.

A dizájn stúdió működésében fontos szerepe van a számítógépnek is, hiszen sok mindent csak így készíthetnek el, de Svetlana szerint nem szabad túlhangsúlyozni a számítógép szerepét.

– A számítógép csak segítőeszköz, nem megoldás. Segítségével gyorsabban és reálisabban bemutathatják ötleteiket, de sok minden másra is szükség van ahhoz, hogy minőséges dizájn készüljön, a munka kreatív részét nem végezheti el a számítógép – mondta Mojić.

Szerdán kapták a legújabb megrendelést, egy 40–50 láb hosszú vitorlás megtervezésére, ezen kívül jelenleg egy tenger melletti kikötő és a körülötte lévő partszakasz megépítésének a tervezésével foglalkoznak. A múlt héten fejezték be egy 16 méteres katamarán projektjét, de mivel nagyjából magánszemélyek megrendeléseiről van szó, nem sokat beszélhetünk a részletekről, amíg kliensünk ezt nem hagyja jóvá. Ezenkívül nemrég fejezték be egy zuhanyzókabin dizájnját, amelyet egy olaszországi gyárnak készítettek, a termék látható lesz az idei milánói Design Week kiállításon.

– Szeretjük a változatos projekteket, azt hiszem, ettől állandóan friss ötleteink vannak, és erőt ad arra, hogy ne zárkózzunk be sablonok mögé, hanem állandóan valami újat keresünk – magyarázta Mojić.

A stúdió munkája tele van kihívással, nemrég egy tengeralattjáró belső dizájnjára kaptak felkérést, de erről még folynak az egyeztetések. Egyelőre azonban nagyon elégedettek a mostani munkáikkal és a megrendelésekkel, nagyon sok kihívást éreznek a dizájn különböző területei kiaknázásában és a kreatív megoldásokban. Az a céljuk, hogy minél több új munkájuk legyen, ami lehetőséget nyújt a kreativitásuk kifejezésére.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás