2024. november 23., szombat

Szerzett joguk színházi társulatot alakítani

Megfelelő anyagi háttérrel újraformálható a horvát társulat a szabadkai Népszínházban

Habár a szabadkai Népszínházban évtizedekig voltak szerbhorvát nyelvű előadások, s horvát szerzők darabjait is színre vitték, 1958 óta nincs kifejezetten horvát társulat Szabadkán. Pedig az igény meglenne rá, és ha sikerül a kellő anyagi támogatást is megszerezni hozzá, akkor az év végéig akár meg is alakulhatna a horvát együttes.

Feljárat a magyar társulat próbatermébe (Fotó: Molnár Edvárd)

Feljárat a magyar társulat próbatermébe (Fotó: Molnár Edvárd)

Zlatko Ifković, a Horvát Független Lista Egyesület elnöke elmondta, polgári csoportjuk három évvel ezelőtt azért alakult meg, mert úgy vélték, a horvát pártok és intézmények nem fordítanak kellő figyelmet a horvát kisebbség szerzett jogainak érvényesítésére, sem az intézményeik megújítására, melyek munkájába a horvátok alig tíz százaléka vesz részt.

– A horvát intézmények felélesztéséért tett első lépésünk az volt, hogy kezdeményeztük a horvát színházi társulat újbóli megalakítását, hiszen amikor a szabadkai színházat létrehozták, egy horvát és egy magyar társulat működött a berkeiben. Éppen ezért 2012 nyarán aláírásgyűjtésbe kezdtünk, és mintegy ötszázan támogatták is a kezdeményezésünket, de mivel azt hittük, mindkét horvát párt és a Horvát Nemzeti Tanács is támogatni fogja az ötletünket, nem éreztük szükségét annak, hogy még több aláírást összegyűjtsünk. Az összegyűjtött aláírásokat mellékelve kérvényeztük, hogy a HNT álljon az ügy mögé, hozzon határozatot a horvát társulat megalakításáról, majd ezt továbbítsa az illetékesekhez, azonban hónapok teltek el, mire napirendre tűzték ezt a kérdést, de legalább pozitív döntést hoztak az üggyel kapcsolatban – mondta az egyesület elnöke.

A szerb társulat próbaterme (Fotó: Molnár Edvárd)

A szerb társulat próbaterme (Fotó: Molnár Edvárd)

A Horvát Nemzeti Tanácson kívül segítségért fordultak az akkori művelődéssel megbízott tanácsoshoz is, aki úgyszintén a támogatásáról biztosította őket, sőt a Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetségével is felvették a kapcsolatot, arra kérve őket, kezdeményezzék, hogy a képviselő-testület ülésén napirendi pontként szerepeljen a horvát társulat megalakítása, s ha a képviselő-testület jóváhagyja azt, akkor a következő lépésben sor kerülhet a szabadkai Népszínház statútumának módosítására is. Ifković hozzátette, jelezték, hogy szükség lenne arra is, hogy a VHDSZ koalíciós partnereivel egyetemben a 2014-es költségvetés elkészítésénél elkülönítsen egy összeget a társulat megalakítására, s hogy nevezzenek ki egy megbízott igazgatót hat hónapos időszakra, aki megtenné a szükséges előkészületeket, azonban a VHDSZ még mindig nem tett semmit ez ügyben.

– Most egy intenzívebb kampányba kezdünk, s megalakítottunk egy csoportot is, melyhez ismert közéleti személyek is csatlakoztak, s nem csak Szabadkán, hanem Szerbia-szerte, sőt külföldön is kampányolni fogunk. Úgy véljük, a város mellett a tartománynak is támogatnia kellene a horvát társulat újbóli megalakítását, sőt Horvátország is jelezte, hogy hajlandó ezt anyagilag támogatni. Amennyiben minden illetékes szerv megteszi a szükséges lépéseket, akár már az év végére megújulhat a horvát társulat. Mi nagyon számítunk a Vajdasági Magyar Szövetség támogatására is, akik hosszú évek óta koalíciós partnerei a horvátoknak, habár véleményünk szerint a VHDSZ-nek kellene ez ügyben lépnie, s reméljük, a polgármester részéről is megértésre találunk.

A magyar társulat próbaterme (Fotó: Molnár Edvárd)

A magyar társulat próbaterme (Fotó: Molnár Edvárd)

Ljubica Ristovski, a szabadkai Népszínház igazgatónője elmondta, színházi emberként a horvát társulat megalakításának ötletét mindenképpen üdvözli, azonban minden annak a függvénye, hogy mekkora anyagi támogatást kapnak erre a célra.

– Ha van elég pénz, a többi szinte már csak szervezés kérdése. Amennyiben a színi társulat bővül, akkor a kisegítő művészeti személyzet bővítésére is szükség van, ugyanis jelenleg csak két társulat ellátására van kapacitásunk. Tehát szükség lenne további munkatársakra, akik összeállítják a díszletet, megvarrják a jelmezeket, kellene még világosító, hangtechnikus, ruhatáros, súgó, ügyelő, bővíteni kellene a műhely dolgozóinak létszámát, és természetesen mindenekelőtt szükség van színészekre. A szerb társulat nagyjából minden másfél évben készít egy horvát nyelvű előadást, ilyenkor külön lektor foglalkozik a színészekkel, hogyan kell a szöveget elmondani, kiejteni a szavakat. Ilyen szempontból a szerb társulat színészeitől nem áll messze, hogy horvát nyelvű előadásokban játszanak, a gond inkább a szervezés részével van, ugyanis ebben az esetben a két társulat repertoárját össze kellene hangolni. Másrészt egy társulat létrehozása hosszú folyamat, és nincs is elég színészünk. Ha meg is alakul a horvát társulat, az elején legfeljebb két-három szereplős darabokat, monodrámákat tudok elképzelni, mert másra nem lenne kapacitásunk.

A varroda egy része is itt van (Fotó: Molnár Edvárd)

A varroda egy része is itt van (Fotó: Molnár Edvárd)

A Népszínház két társulata jelenleg a Mladost gyár termeiben próbál, azaz egy-egy próbaterem áll rendelkezésükre, és ha lenne még egy társulat, még egy termet kellene bérelni és alkalmassá tenni a próbák megtartására. Az épülő Népszínház objektumában két színházterem, egy kisebb és egy nagyobb kap majd helyet. Az elképzelés szerint a kisebb teremben kamaradarabokat adnának elő, míg a másik teremben a nagyobb szabású előadásokat tartják majd meg. A horvát társulat előadásai mindenképpen beleférnének a műsorrendbe, ez csupán szervezés kérdése, azonban mint Ljubica Ristovski rámutatott, az alapítótól és az anyagiaktól függ, hogy egy hónapban hány előadást tartanak meg.

– Folyton arról hallani, hogy milyen sok dolgozója van a Népszínháznak, s csökkenteni kellene ezt a számot. Ilyen körülmények mellett nehéz a bővítésről és a horvát társulat megalakításáról beszélni, azonban ha van kellő akarat és pénz, mi pedig adjuk a szakmai részét, akkor megvalósulhat. Sajnos a színház mindig is drága dolog volt, hiszen egy kisebb előadás legalább kétmillió dinárba kerül, ezért is a pénz fogja elsősorban eldönteni ezt a kérdést.

Az üggyel kapcsolatban megkerestük Etela Jerinkićet, a polgármester művelődéssel megbízott segédjét is, aki elmondta, az önkormányzathoz egyelőre nem érkezett semmilyen kérvény a horvát társulat megalakítása kapcsán.

– Pillanatnyilag nem tudok semmi konkrétumot mondani, de abban a pillanatban, ahogy hivatalosan is megkeresnek minket, mindenképpen megvitatjuk ezt a kérdést és tájékoztatni fogjuk a közvéleményt az önkormányzat álláspontjáról a horvát társulat újraformálásáról – nyilatkozta a polgármester segédje.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás