2024. október 5., szombat

Földönkívüliek nélküli fieszta

A labdarúgás elvakult szerelmesei szerint egy brazíliai rendezésű labdarúgó-világbajnokság rangban felér a földönkívüliek bolygónkra történő látogatásával. Utóbbiról egyelőre csak félhivatalos állítások, kétes eredetű felvételek léteznek, de az előbbi 1950 után másodszor is megtörtént és jelenleg is zajlik: csütörtökön kezdődött a július 13-án a döntővel véget érő XX. labdarúgó-vb, amelynek házigazdája az ötszörös világbajnok Brazília.

Fotó: Beta

Fotó: Beta

Egy hónapon át minden a labdarúgásról szól majd, utána azonban az új események, történések, hírek, információk szépen lassan mindent elhomályosítanak, s ne legyenek kétségeink: pár hónap múlva, évekkel később az emberek nagy része már csak a döntő legfontosabb pillanataira emlékszik majd. Valóban szabálytalanság előzte-e meg 1990-ben a németek tizenegyesből szerzett gólját? Atyaég, hová lőtte Baggio 1994-ben a büntetőt a brazilok ellen! 1998, Franciaország: Zidane, a feje sem tréfa... Ronaldót nem lehetett megállítani 2002-ben, nyolc éve Grosso nem hibázott, Olaszországé lett a trófea, 2010-ben pedig Robben kimaradt helyzete és Iniesta gólja. Ennyi, ugye? Ki emlékszik már arra, hogy 2006-ban Cambiasso gólja, amelyet éppen Szerbia és Montenegró ellen szerzett, lett a vb legszebb találata? Vagy arra, hogy huszonnégy éve a címvédő argentinok az újonc Kamerun elleni vereséggel kezdtek... A szakértők szerint az 1990-es és 2010-es döntők harcolnak a minden idők legrosszabb vb-fináléja címért. Ez jó hír, mert akkor most – ha hinni lehet a statisztikának – négy jó vb-döntő következik.

Brazília úgy kapta meg a Nemzetközi Labdarúgó-szövetségtől (FIFA) 2007-ben a vb rendezését, hogy nem volt ellenfele, mert Kolumbia is visszalépett. Az építkezések, a felújítások lassan haladtak, s hiába mondta Sepp Blatter, a FIFA elnöke korábban, egyik ország sem állt még ilyen jól öt hónappal a vb kezdete előtt, de a többség tudta, hogy pár nappal a vb előtt még nagy lesz a kapkodás. Az is volt, de ezért a FIFA is felelős, mivel megengedte a braziloknak, hogy 12 város 12 stadionjában legyenek a mérkőzések. Négy éve a Dél-afrikai Köztársaság kilenc város tíz stadionjában rendezte meg a tornát, és minden rendben is volt. Habár Brazília világviszonylatban az első helyen áll a középosztály gyarapodását tekintve, az országban a bűnözés még mindig hatalmas méreteket ölt. És kilenc várost sokkal könnyebb lett volna védeni, mint tizenkettőt, amelyek közül az egyik Amazonas fővárosában, Manausban, az esőerdőben található.

Hogy naponta érkeznek majd hírek turisták, újságírók kifosztásáról, azon nem kell meglepődni. „Ne ellenkezzen, hanem azonnal adja át értéktárgyait. Ne telefonáljon az utcán. Ne kalandozzanak el a gondolatai, legyen éber. Kerülje a reptéri bankautomatákat, mert azokat már megbütykölték, s könnyen másolatot készíthetnek a kártyájáról. Brazília egyes városaiban a nyomornegyed mellett a legdrágább lakások állnak, vigyázzon merre megy. A tömegközlekedés során ügyeljen a zsebtolvajokra. A szálloda ajtaját se nyissa ki addig, míg nem győződött meg arról, ki áll az ajtó előtt. Sötétedés után ne menjen a tengerpartra és parkolóba. Taxiban ne használjon laptopot, mert, ha dugóba kerül, ezeket könnyen elvehetik Öntől. A nyilvános wifi hálózattal legyen óvatos – az online banki lopásokat figyelembe véve Brazília a második helyen áll a világon. Megtörténhet, hogy a Dél-Amerikára jellemző stadionban történő fosztogatásokat végző bandáknak sikerült akkreditációt szerezniük, így a sajtóközpontban is vigyázzon az értéktárgyaira.” – a többi között ezek a mondatok olvashatók a Nemzetközi Sportújságírók Szövetsége (AIPS) 15 pontot tartalmazó „használati utasításában”, amely végén az összeállítást végzők kellemes időtöltést kívánnak ebben az egyedülálló országban. Humoruk van, a mai világban már ez is sokat számít...

És hogy nem véletlenül készült az összeállítás, arról Aleksandar Gligorić, a Mozzart Sport újságírója egy órával a brazíliai megérkezésétől számítva már személyes tapasztalattal is rendelkezett. Június elején hat órakor landolt a repülőgépe Sao Paulóban, és egy órával később, amikor a Shuttle buszról szállt le, akkor a városközpontban egy banda könnygázt fújt a szemébe, és elvették a laptopját, a papírjait és a pénzét is.

Blatter a tornával kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy „valószínűleg minden idők egyik legnagyobb világbajnoksága lesz”, Dilma Rousseff, Brazília jelenlegi elnök(nőj)e pedig azt mondta, hogy ez a torna nem más, mint „a bajnokságok bajnoksága”.

Bizonyára az lesz, hiszen a FIFA még sosem osztott szét ennyi pénzt (423,280 millió euró) a résztvevők között, a győztesnek több mint 25 millió euró jár. Ha a házigazda és még egy vagy két dél-amerikai csapat a kieséses szakaszban sokáig jut, akkor biztos, hogy minden idők egyik legnézettebb és legemlékezetesebb világbajnokságának lehetünk szemtanúi.

Aki pedig a következő napokban bármilyen módon kapcsolatba került a földönkívüliekkel, kérje meg őket, hogy ne most jöjjenek, halasszák el a látogatásukat július 13. utánra. Legyenek tisztelettel a földlakókra, akik 64 évet vártak arra, hogy Brazília ismét világbajnokságot rendezzen, s hogy a következő egy hónap valamilyen formában fieszta legyen mindenkinek: a zsebtolvajnak, a kéregetőnek, a szurkolónak, a semleges nézőnek, a játékosnak, az edzőnek...