2024. november 25., hétfő

Harmóniában a természettel

A zentai Hófehérke Óvodában kiemelt figyelmet szentelnek a gyermekek környezettudatosságra való nevelésének

A szakemberek szerint rendkívül fontos, hogy a gyermekekben minél korábban, lehetőleg már az óvodáskor kezdetén kialakuljon a környezethez való pozitív viszony, amely a későbbi fejlődésük során is meghatározza majd a természethez és a környezethez való viszonyulásukat. A zentai Hófehérke Óvodában évek óta kiemelt figyelmet szentelnek a gyermekek környezettudatosságra való nevelésének, ami az idei tanévben az intézmény fejlesztési tervével összhangban még hangsúlyosabb szerepet kap, mint korábban. Az óvoda épületeiben nemrég a Földünkért világnap alkalmából nagyszabású környezetvédelmi programsorozatot tartottak, amelyben nemcsak a gyermekek, hanem szüleik is részt vettek, az intézmény vezetői ugyanis fontosnak tartják, hogy a szülőkkel karöltve kíséreljék meg környezettudatosságra nevelni a gyermekeket.

– A környezeti oktatást és nevelést minden korosztály esetében nagyon fontosnak tartjuk, mivel az a célunk, hogy környezettudatos szemléletmódot alakítsunk ki a gyermekeknél, és ezzel megpróbáljuk elérni azt, hogy a későbbi magatartásukban és életvitelükben is érvényesíteni tudják majd mindezt – hangsúlyozta Szőke Beáta, a Hófehérke Óvoda Bóbita épületének óvónője. – Nagyon fontos, hogy ne csak az óvónők vegyenek részt mindebben, hanem a szülők is, hiszen az óvónők játékos módon a mindennapi tevékenységekbe is beiktathatják ezeket a dolgokat, közben rávilágítva a gyermekek számára a természet értékeire is. A gyermekek szinte szivacsként szívják magukba ezeket az ismereteket, amit azonban nemcsak nekünk, pedagógusoknak kell kihasználnunk, hanem a szülőknek is – tette hozzá Szőke Beáta. Tapasztalatai szerint a gyerekek nagyon nyitottak ezek iránt a tevékenységek iránt, főként akkor, ha játékos módon közelítik meg azokat.

Az intézmény hároméves fejlesztési tervében is kiemelt szerep jut a környezetvédelemnek, valamint az egészséges életmódra való nevelésnek. A Bóbita épületben két nagyobb akció, valamint egyéb környezetvédelemmel kapcsolatos tevékenységek is szerepelnek a tervek között.

– Úgy gondoltuk, hogy évente két olyan környezetvédelmi akciót szervezünk, amelyek esetében a szülők aktív részvételére is számítunk, az egyiket tavasszal, a másikat pedig ősszel, a Földünkért világnap alkalmából. Szórólapot készítettünk, amelyet a gyerekek hazavittek. Szerencsére nagyon sokan megjelentek, ami arra enged következtetni, hogy a szülők és a nagyszülők is támogatják ezeket a kezdeményezéseket. Évek óta gyűjtjük a pillepalackokat is, amiben szintén bekapcsolódnak a gyermekek szülei és nagyszülei, sőt, sok esetben még a szomszédai is, aminek köszönhetően a gyűjtésből befolyó összeget mindig vissza tudjuk forgatni az óvodának és a környékének a szebbé tételébe – magyarázta Juhász Bettina, a Hófehérke Óvoda Bóbita épületének óvónője, aki elmondta, ennek jegyében igyekeznek minden környezetvédelemmel kapcsolatos világnap esetében az adott nap témája köré építeni az egész hét foglalkozásait, és ilyenkor az adott héten szinte minden tevékenységbe megpróbálják belevinni a környezetvédelmet, így addigra, amire a gyermekek iskolába indulnak, már nemcsak esetükben, hanem a családjuk esetében is számottevő változás tapasztalható a környezettudatosság terén.

– Nagy hangsúlyt fektetünk a szelektív hulladékgyűjtésre, rendszeresen szervezünk pillepalackgyűjtő akciókat és különféle munkaakciókat is. Annak, hogy a legutóbbi akciónkba a szülőket is igen nagy arányban sikerült bevonnunk, nagyon sokféle hozadéka lehet, ha együtt vesznek részt az óvoda udvarának szebbé tételében, jobban odafigyelnek majd arra is, hogy megőrizzék állapotát. Mindez kiváló csapatépítő tevékenység is, hiszen a közös munka összehozza a gyermekeket nemcsak egymással, hanem a szülőkkel is – fogalmazott Kopasz Ildikó, a Hófehérke Óvoda igazgatónője, aki megerősítette, hogy a gyermekek általában nagyon nyitottak a környezetvédelmi témák iránt.

– Az óvodáskor rendkívül érzékeny szakasza a személyiségfejlődésnek, szenzitív periódusnak is nevezzük, mivel azok az élmények és tapasztalatok, amelyeket a gyermekek ebben az életkorban szereznek, nagymértékben befolyásolják a személyiségük későbbi fejlődését is. A gyermekek érdeklődését ezek iránt a dolgok iránt általában különféle interaktív játékok, valamint egyéb olyan tevékenységek révén lehet felkelteni, amelyeknek a lényege az, hogy ne csupán passzív szemlélőként figyeljék azokat, hanem aktívan részt is vegyenek bennük – magyarázta Bálizs Jutka, a Hófehérke Óvoda pedagógusa.

Néhány hét múlva a gyermekek környezetvédelmi témájú képzőművészeti alkotásaiból nyílik kiállítás a zentai Művelődési Házban, azt követően pedig egyéb programokat is szerveznek majd annak érdekében, hogy a gyermekek figyelmét minél eredményesebben hívják fel a környezetvédelem fontosságára.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás