Néhány héttel ezelőtt óriási nemzetközi sikert ért el a magyarkanizsai Rozsnyik Szabolcs, a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium tanulója, aki a magyar csapat tagjaként részt vett a Varsóban megrendezett EU Fiatal Tudósok Versenyén, ahol a szakzsűri különdíjban részesítette a többfalú szén nanocső kompozitok fotokémiai tulajdonságainak vizsgálatával kapcsolatos kutatásai terén elért eredményeiért. A megmérettetésnek idén összesen száztizenkilenc résztvevője volt, akik negyvenöt országból érkeztek Varsóba.
– Most voltam először úgy külföldön, hogy az úti cél nem Magyarország volt. Ez egy olyan rendezvény volt, amelyet az Európai Unió támogatásával szerveztek meg. A szervezők mindent megtettek azért, hogy jól érezzük magunkat, elvittek bennünket Varsó legszebb helyeire is, ezért életre szóló élményt jelentett számomra az az öt nap, amit ott töltöttem – magyarázta lapunknak nyilatkozva Rozsnyik Szabolcs, majd hozzátette, külön örömöt jelentett számára, hogy tudomása szerint ő volt az első olyan határon túli magyar diák, aki Magyarországot képviselhette a megmérettetésen, mivel korábban a versenykiírásban az is szerepelt, hogy a határon túli diákok nem juthatnak tovább az európai döntőre, így most a csapat nemcsak Magyarországot, hanem az egész magyar nemzetet képviselhette.
– A versenyt az egyetemi könyvtárban szervezték meg, ahol minden pályázó külön standot kapott, amelyeket az európai hírű szaktekintélyekből álló zsűri tagjai is meglátogattak, és már-már kollégák közötti hangvételű beszélgetést folytattak velünk, amelynek során elmeséltük nekik azt, hogy mivel foglalkoztunk, illetve milyen eredményekre jutottunk, ők pedig hasznos tanácsokkal igyekeztek ellátni bennünket arra vonatkozóan, milyen irányba haladva folytathatnánk tovább a kutatásainkat – hangsúlyozta Szabolcs, majd a kutatási területére vonatkozó kérdésünkre válaszolva kifejtette: – Egy elméleti jellegű kémiai projektummal versenyeztem, a szén nanocsövekkel foglalkoztam, amelyek manapság igen ígéretes anyagnak számítanak, mivel mechanikailag stabilak, és ezenkívül lehetőség van arra is, hogy bizonyos anyagokkal módosítsuk a tulajdonságaikat, éppen ezért azt vizsgáltam, hogy lehet-e egyszerre több anyaggal több tulajdonságukat is módosítani úgy, hogy ún. okos anyagot kapjunk annak érdekében, hogy bizonyos problémák megoldása érdekében adott tulajdonságú anyagokat tudjunk előállítani. Egyelőre úgy tűnik, hogy az elképzelés megvalósítható, de most tartunk annál a fázisnál, amelynek során azt vizsgáljuk, hogy milyen anyagok milyen tulajdonságokat befolyásolnának, ugyanis mivel azt az eredményt kaptam, hogy lehetséges egy bizonyos térszerkezet kialakítása, a jövőben azt szeretném vizsgálni, hogy konkrétan mivel mit tudunk elérni. A varsói versenyen a zsűritagok mindegyike arra biztatott, hogy folytassam a munkát, mivel ez egy nagyon ígéretes terület, sőt, az előállítás mikéntjére vonatkozóan is ajánlottak számomra különféle metódusokat.
Szabolcs saját bevallása szerint mindig is érdeklődött a természettudományok iránt, a kémia iránti vonzalma viszont csak akkor kezdett kialakulni, amikor a Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumba iratkozott, ahol az intézmény kémiatanára, Szórád Endre már első osztályos korában felhívta a figyelmét a kémiaszakkörre, és – ahogyan fogalmazott – ott kezdődött minden. Aztán egymást követték a különböző megmérettetések, amelyeken rendre sikeresen szerepelt, köztük az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyen is, amely gyakorlatilag az EU Fiatal Kutatók Versenye előselejtezőjének tekinthető, hiszen a legjobb három pályamunka szerzője lehetőséget kap arra, hogy képviselje Magyarországot az európai szintű megmérettetésen, magyarázta Szabolcs, hozzátéve, ezen a versenyen mindenki csak egyszer vehet részt, éppen ezért nagyon örül annak, hogy idén neki is lehetősége nyílt erre.
– A verseny nagy kihívást jelentett számunkra, ugyanis kémiából nagyon nehéz olyan témát találni, amit a zsűri értékelni tud, hiszen míg például az informatikusok jóval könnyebben tudnak olyan eszközöket szerkeszteni, amelyek kézzelfoghatóak, addig a kémiai eredményeket a diákok leginkább csak papíron tudják ismertetni, éppen ezért óriási örömet és megtiszteltetést jelent valamennyiünk számára, hogy a diákunk kémiából is ilyen kimagasló eredményt tudott elérni ezen a versenyen – fogalmazott Szórád Endre, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium kémiatanára. – Azt mindenképpen hangsúlyozni kell, hogy az ilyen szintű kutatások elvégzéséhez szükséges feltételeket a középiskolák nem tudják megteremteni, éppen ezért ilyen esetekben lehetőséget kell biztosítanunk a diákjaink számára ahhoz, hogy különféle kutatóintézetekben folytassák a tevékenységüket. A célunk ugyanis az, hogy a diákjaink minél jobban megismerjék nemcsak a kémiával, hanem a többi természettudománnyal kapcsolatos kutatási lehetőségeket is, ugyanis ez tapasztalataink szerint a középiskolai tanulmányaik befejezését követően a pályaválasztáskor is számottevő segítséget jelent számunkra.– tette hozzá Szórád Endre.
Szabolcs nem tagadja, ezek az élmények valóban meghatározóak számára, ráadásul biztos abban, hogy az ilyen alkalmak során szerzett tapasztalatokat a későbbiekben is hasznosítani tudja majd. Azt viszont, hogy a középiskolai tanulmányai befejezését követően hol kíván majd továbbtanulni, egyelőre nem döntötte el végérvényesen. Valószínűleg budapesti egyetemet választ majd, azt azonban még maga sem tudja, hogy a fizikai kémiai anyagtudományos vonalat folytassa-e, vagy inkább a biokémia, illetve a gyógyszergyártás felé irányuljon, anyagtudománnyal kombinált biotechnológiai vonalon. Azt viszont már tudja, hogy jövőre egy hetet Franciaországban tölt majd, ugyanis az EU Fiatal Tudósok Versenyén a különdíjjal egyhetes szakmai látogatást kapott Grenoble-ba, az Európai Szinkrotronsugárzási Központba, ahol amellett, hogy megtekintheti a létesítményt, néhány kisebb projektumba is bekapcsolódhat majd.