Óriási sikerrel debütált néhány héttel ezelőtt Magyarországon a Face’n’Base együttes bemutatkozó albumának első videoklipje, amelyet a Fesztivál című dalukhoz készítettek. A Cseh Tamás Program nyertes zenekarának énekesnője és dalszövegírója az adai Sóti Juli, akit a vajdasági közönség több együttesből is ismerhet, jelenleg a Face’n’Base mellett a Sin Seekas és a Night Cruisers együttesek állandó tagja, emellett több produkcióban is rendszeresen fellép vendégként. Sóti Juli a Face’n’Base együttessel rövidesen Oroszországba utazik, de már a jövő évi lengyelországi turnéjukat is tervezgetik, ugyanakkor abban bízik, hogy a közeljövőben a vajdasági közönség előtt is bemutatkozhatnak majd.
– Bár már két éve létezik a formáció, a Fesztivál című dal jelenti az igazi bemutatkozást a Face’n’Base számára, amit annak idején tekerőlantos jó barátommal, Hajas Gáborral indítottunk útjára. A kezdetekkor titkos projektumként indult a dolog, ugyanis egyre inkább kezdtünk kacsingatni az elektronikus zenék felé, amit az élőzenét játszó zenészek sosem néznek jó szemmel, éppen ezért eleinte nem is nagyon mertük megmutatni a dalainkat senkinek, ám egy idő után úgy döntöttünk, összehozunk egy olyan zenekart, ahol mindenki szereti az ilyen típusú zenéket. Itt konkrétan az olyan stílusokra gondolok, mint például a drum’n’bass, a house, a deep house és hasonlók – magyarázta lapunknak nyilatkozva Sóti Juli, aki elmondta, az átütő sikert a kezdő zenekarok számára meghirdetett Cseh Tamás Program hozta meg számukra, hiszen az annak keretében elnyert támogatásnak köszönhetően készíthették el a bemutatkozó lemezüket, az első videoklipjüket, valamint annak köszönhetően lett menedzserük, illetve kiadójuk is.
– Az első videoklipünket a Fesztivál című dalunkhoz készítettük el. A klip forgatására a Volt Fesztiválon került sor, mivel úgy gondoltuk, ha már a dal a fesztiválozásról szól, akkor muszáj kimennünk egy igazi fesztiválra. A tizenhat órás forgatás nagyon élvezetes, ugyanakkor nagyon fárasztó is volt egyben, hiszen nem azt a megszokott fesztiválélményt éltük át, amit valamennyien nagyon szeretünk, de ennek ellenére nagyon jó hangulatban zajlott a klipforgatás, ami nagyon fontos tapasztalatokat hozott számunkra – mesélte az együttes énekesnője, hozzátéve, a dal ugyan a fesztiválról szól, de a története nem a fesztivál idején játszódik, hanem inkább egyfajta visszatekintés arra, hogy mi az, ami a szürke hétköznapokban is megmarad az emberben fesztiválokon szerzett élményekből. – Ahogyan a fiatalok általában, magam is sok fesztiválon megfordultam már, amelyek közül mindegyikhez nagyon sok élmény köt, éppen ezért nagyon nehéz olyat kiemelni, amely kedvesebb számomra a többinél, viszont az egykori Nyári Ifjúsági Játékokhoz olyan meghatározó emlékek kötnek, ahogyan gondolom, rajtam kívül még nagyon sok vajdasági magyar fiatalt, hogy azokból mind a mai napig táplálkozni tudok, éppen ezért talán nem túlzás azt állítani, hogy részben éppen a Nyári Ifjúsági Játékokon szerzett élmények ihlették a Face’n’Base együttes Fesztivál című dalát is – hangsúlyozta Sóti Juli, aki elmondta, mivel a Face’n’Base mellett további két zenekarban is énekel, különösen gazdag időszak áll mögötte.
– A Sin Seekas együttes olyan tagcseréken esett át, amelyek jelentős mértékben felfrissítették a zenekart, amely most már teljes egészében átköltözött Adáról Zentára, és az elmúlt hetek, illetve hónapok során olyan dolgokat tudtunk megvalósítani, amelyekre nagyon büszke vagyok. A Sin Seekasban megvan az a harmónia, az a nyugalom és az a vajdaságias légkör, ami rendkívül fontos számomra, hiszen az egyik oldalamat éppen ez tudja teljes mértékben kielégíteni, míg a másik oldalamat éppen az a kicsit vadabb, elektronikusabb hangzásvilág, amit a Face’n’Base együttessel képviselünk. A harmadik zenekar, a Night Cruisers egy jóval komolyabb hangvételű, egészen más köröket megcélzó zenét játszó együttes, amelyre szintén nagyon büszke vagyok. A Sin Seekas együttes esetében ugyan jelenleg némi nehézséget okoz az, hogy az új harsonásunk, Szögi István szeptember óta Rotterdamban tanul, és ezért csak nagyon ritkán van itthon, de amikor itthon van, akkor mindig nagyon nagy élvezettel zenélünk együtt, hiszen vele teljes az együttes új felállása – fogalmazott Sóti Juli, aki kérdésünkre, hogyan éli meg azt a kettősséget, amelyet az itthoni és a budapesti lét közötti folyamatos ingázás eredményez, hozzátette, ez a kettősség mára már olyannyira természetessé vált számára, hogy már-már úgy érzi, nem is lenne teljes az élete nélküle.
– Nagyon fontos számomra, hogy itthon is tevékenykedjek, és ezáltal valamilyen módon részt vegyek a közösség építésében is, hiszen ha itthon vagyok, mindig azt érzem, hogy ha itt nem csinálok semmit, az olyan, mintha sehol sem csinálnék, ugyanis a családom tagjai és a barátaim, vagyis azok, akik végigkísérték az eddigi életemet, és akikkel igazán meg tudom osztani mindazt, ami velem történik, mind-mind itthon vannak.
A Face’n’Base tagjai: Hajas Gábor – zeneszerző, tekerőlant Matus Péter – basszus Sóti Juli – dalszövegíró, ének Takács Bálint – dob |
Ugyanakkor a budapesti lét is nagyon fontos számomra, hiszen az ott eltöltött évek során rengeteg olyan tapasztalatot szereztem, amelyekből most is táplálkozni tudok, arról nem is beszélve, hogy rá kellett döbbennem arra is, hogy a magyarországi zeneipar annyira Budapest köré összpontosul, hogy azt, aki ott nincs jelen, szinte nem is tartják számon zenei körökben – magyarázta Sóti Juli. Tapasztalatai szerint a kezdő zenekarok számára Vajdaságban sokkal több a lehetőség, mint Magyarországon, hiszen itthon egyrészt nincs túl sok zenekar, másrészt viszonylag sok olyan klub van, amelyek fellépési lehetőséget tudnak kínálni a fiatalok számára, ráadásul olyat, amellyel némi pénzt is tudnak keresni a zenekarok tagjai, akik azután az így szerzett összegeket vissza is tudják forgatni, és a saját költségeik fedezésére, illetve a saját fejlődésükhöz szükséges feltételek megteremtésére tudják fordítani.
Az énekesnő elmondta, a Face’n’Base együttessel máris a következő videoklipjükre készülnek, amelyet a tervek szerint a Lélegzet című dalukhoz készítenek majd el, amely a Fesztiválnál sokkal nyugodtabb hangvételű szerzemény, hiszen nincs meg benne az a drum’n’bass lüktetés.
– A dal arról szól, amikor két ember annyira megszereti egymást és annyira összekovácsolódik, hogy szinte együtt is lélegeznek, és ezt az együtt lélegzést valamiféle közös hullámzásként élik meg, amelynek következtében a táj is lenyugszik, a dolgok átölelik egymást, és teljes nyugalom árad mindenből. A Lélegzet tehát egy egészen lírai hangvételű szerelemes dal, és a terveink szerint ez a hangulat tükröződik majd a dalhoz készülő videoklipben is – magyarázta Sóti Juli. A Face’n’Base együttessel rövidesen Oroszországba utaznak, és már a jövő évi lengyelországi turnéjukat is tervezik, ugyanakkor abban bíznak, hogy a közeljövőben lehetőségük nyílik majd arra is, hogy a vajdasági közönség előtt is bemutatkozzanak.