We were cool, before uncool was cool, azaz Mi már akkor menők voltunk, amikor nem menőnek lenni még nem volt menő. Ez a mottója a vajdasági képzőművészek által életre hívott Uncool Projectnek, amely nemrég nagy sikerrel mutatkozott be a Budapesten megtartott Art Marketen, Közép-Kelet-Európa egyik legnagyobb képzőművészeti kiállításán, ahol több mint hatezer négyzetméteren félezernél is több galéria mutatkozott be. A rendezvény tapasztalatairól és az Uncool Project létrejöttének hátterében meghúzódó elképzelésekről Lázár Tibor festőművész nyilatkozott lapunknak.
– Az utóbbi években egyre inkább megnőtt a jelentősége a különféle képzőművészeti vásároknak, amelyeken mind a művészek, mind a galériák bemutatkozhatnak. Ez a felismerés hívta életre az Uncool Projectet is, ugyanis amikor megszületett ennek a kezdeményezésnek az ötlete, akkor elsősorban az motivált, hogy nekünk, vajdasági képzőművészeknek sem szabad kimaradnunk ezekből a folyamatokból, ugyanis vidékünkön annyi érték jön létre, hogy egyszerűen nem engedhetjük meg magunknak azt, hogy ne kerüljünk bele a nemzetközi körforgásba, nem engedhetjük meg magunknak, hogy kimaradjunk, illetve lemaradjunk, hiszen minőség tekintetében az itteni alkotók munkái sem maradnak el a más országokban élőkéitől, a különbség csupán az, hogy a képzőművészet menedzselése térségünkben még igencsak gyerekcipőben jár – magyarázta Lázár Tibor, aki az Uncool Project és a We were cool, before uncool was cool, azaz Mi már akkor menők voltunk, amikor nem menőnek lenni még nem volt menő mottó mögött meghúzódó koncepcióval kapcsolatban hozzátette: – Nyugat-európai perspektívából nézve az egész közép-kelet-európai művészeti szcéna, vagy ha úgy tetszik, az egész régió egy kicsit uncoolnak, egy kicsit lepukkantnak tűnik. A divatok azonban változnak, és olykor ez a lepukkantság vagy uncoolság is divatba jön. Mi viszont nem a divat vagy a smink kedvéért vagyunk lepukkantak és uncoolok, hanem azért, mert valóban ilyenek vagyunk. Ebből kifolyólag mindezzel azt is szeretnénk sugallni, hogy ez egy valóban autentikus kezdeményezés, illetve azt is, hogy a hátrányainkból kívánunk előnyt kovácsolni, és ha majd a divat egyszer netán úgy alakulna, hogy újra a lepukkantság jön divatba, akkor diadalittasan el fogjuk tudni mondani, hogy bezzeg mi már akkor uncoolok voltunk, amikor az uncoolság még nem volt cool.
Az Uncool Project nem egy állandó csoportosulás, hanem egy olyan projektum, amely kifejezetten a vásári szereplések érdekében jött létre. Az idei Art Marketen hét alkotó mutatta be a munkáit, köztük magyar és szerb művészek is: Bakos Anita, Gubik Korina, Lázár Tibor és Utcai Dávid, valamint Danijel Babić, Nenad Kostić és Ivona Pleskonja.
– Az Art Marketen tavaly vettünk részt először, és az akkori rendezvény tapasztalatait leszűrve arra jutottunk, hogy mindenképpen folytatnunk kell azt az utat, amit megkezdtünk. Amikor először ott voltunk, akkor még nem nagyon tudtuk, hogy mit is várjunk ettől az egésztől, hiszen az első szereplésünk leginkább egy tanulási folyamat első lépése volt, amely lépés megtétele során az volt a legfontosabb, hogy megismerjük, hogyan néz ki mindez belülről. Igazság szerint viszonyítási alapunk sem volt arra vonatkozóan, hogy mennyire volt sikeres a szereplésünk, arra viszont csakhamar rádöbbentünk, hogy ez egy nagyon jó dolog, amelynek részeseivé kell válnunk, amelyen ott a helyünk. Éppen ezért az idei vásár esetében már nem volt kérdés, hogy menjünk-e, vagy se, újra megpályáztuk, hiszen pályázat útján választják ki azokat, akik részt vehetnek, ugyanis a szervezők nagyon ügyelnek arra, hogy valóban minőségi kínálatot mutassanak be a látogatóknak. Azok a kiállítók, akiket beválogattak, ezúttal is saját standokat kaptak, amelyeket saját elképzeléseik szerint rendeztek be, természetesen meghatározott szabályok betartásával, ügyelve a vásár egységes megjelenésére is. Büszkén mondhatom, hogy a mi standunk sem maradt el az olyan galériák standjai mögött, amelyek már nagyon régóta jelen vannak az ilyen vásárokon – hangsúlyozta Lázár Tibor, hozzátéve, az Art Market egy olyan esemény, amely a bemutatkozás mellett arra lehetőséget kínál a művészek számára, hogy el tudják helyezni a munkáikat a közép-európai vagy akár az európai kortárs képzőművészeti palettán.
– Egy ilyen vásár nemcsak a kortárs képzőművészet ünnepe, hanem a kortárs műtárgy-kereskedelem ünnepe is, hiszen a kettőt ma már nem nagyon lehet, és talán nem is kell különválasztani. Az üzlet ugyanis az élet minden területén fontos szerepet kap, így a képzőművészetben is, ám úgy gondolom, az, hogy a művészetnek is van egy üzleti aspektusa is, semmit sem von le az értékéből, hiszen egyetlen művészeti alkotás sem lesz értékesebb attól, ha az alkotója éhen hal. Mindez persze ilyen vagy olyan módon mindig is jelen volt a társadalomban, és szorosan hozzákapcsolódott a művészethez, éppen ezért nekünk is érdemes lenne megtanulnunk, vagy legalábbis jobban megismernünk, hiszen a vásáron jelenlévő galériák kiváló példát jelentettek arra, hogyan lehet a művészetet, illetve magukat a művészeti alkotásokat menedzselni és eladhatóvá tenni – magyarázta Lázár Tibor, aki az Uncool Projecttel kapcsolatos tervekre vonatkozóan hozzátette, nagyon szeretnék, ha a jövőben arra is lehetőségük nyílna, ha ne csupán a budapesti rendezvényre jussanak el, hanem a távolabbi helyeken megszervezett hasonló rendezvényekre is. Mint mondta, a közelmúltban meghívást kaptak Ankarába, Bukarestbe, Genfbe és Monte Carlóba is, ám ezeknek a meghívásoknak most még nem tudnak eleget tenni, hiszen az számottevő anyagi befektetéssel járna, amit egyelőre nem engedhetnek meg maguknak, ám mivel – ahogyan fogalmazott – egy rendkívül fejlődőképes kezdeményezésről van szó, abban bíznak, hogy a jövőben erre is lehetőségük nyílik majd.