2024. július 16., kedd

Csatornamaffia

Újvidéken évente ezer, Szabadkán ötszáz csatornafedőt lopnak el

Az utóbbi években szinte minden nagyobb város egyik állandó kiadása a csatornafedők pótlása. Újvidéken évente hozzávetőlegesen 1000 tűnik el, Szabadkán ennek a fele, Óbecsén pedig tavaly 89-et loptak el. Nemcsak Szerbiában, hanem az egész régióban küzdenek ezzel a gonddal, jóllehet a csatornafedő, ha nem lopják el, nem kér kenyeret, szokták mondani, akár száz vagy még ennél is több évet kibír.

Az elmúlt évek tapasztalatai szerint nem piti bűnözőkről van szó, hanem szervezett lopásról. Egész hálózata épült ki.

Egyetlen éjszaka alatt 20 csatornafedelet loptak el – így van ez Szabadkán, Újvidéken és Óbecsén is. Feltehetően minden városban hasonló módszerrel dolgoznak. Kivágják egy kombi alját, megáll az autó a csatornafedél felett és csak beemelik a kiszemelt darabot. Senki nem lát semmit, mert mindez általában késő éjszaka vagy a hajnali órákban történik.

Stevan Tomić szabadkai lakos mesélte, hogy egy éjszaka a fia hazafelé tartott valamivel egy óra után, és látta a rablókat. Hívta az apját.

– Vettük, ami a kezünkbe akadt: ásót, kapát, lapátot, amit éppen találtunk, de hiába, mert mire kiértünk, már kereket oldottak. Itt, a Zentai úti temető környékén a kis utcáknak szinte mindegyikében hiányzik egy vagy két csatornafedő. Mit van mit tenni, fogunk egy ágat, beletesszük a lyukba, hogy legalább az autósoknak ne legyen kára. Vagy a kerékpárosok ne hajtsanak bele. Még bele gondolni is rossz, hogy valakinek baja esik, mert belehajt az úton tátongó lyukba. Három évvel ezelőtt vettem meg a házamat. Az egyik első dolgom volt, hogy az épület előtti csatornarácsot oda hegesztettem a kerethez. Meg akarom védeni a saját tulajdonomat. Ezeknek a pótlása az én zsebemből, meg minden adófizető zsebéből történik. Ezért ez az én tulajdonom is. Nem fogom hagyni, hogy elvigyék – mondta Stevan.

Szabadkán évente 450 rács és csatornafedő tűnik el. A polgárok ugyan bejelentik, hogy itt is meg ott is hiányzik, de sem a Városépítési Igazgatóság, sem a Vízművek nem tud lépést tartani a rablókkal. S nemcsak Szabadkán van ez így, hanem más városokban is. A szabadkai Vízművek a hiányzó csatornafödémek helyére saját maga gyártotta darabokat helyez ki. Az eredeti, Ljubljanában, Varaždinban, Gučán vagy Nagybecskereken gyártott öntöttvas darabok helyett 15 milliméter vastag vaslemezből készítik a hiánypótló darabokat.

– Az öntöttvasból készült födémekre rácsapnak egy nagy kalapáccsal és az darabokra törik, s könnyen értékesíthető ócskavasként. A lemezből készült darabokat nem lopják, mert ezeket nem lehet kalapáccsal szétverni. Szét lehet fűrészelni, vágni, de speciális eszközökkel – mondja Zvonko Mamužić, a szabadkai Vízművek szennyvíz-elvezetési osztályvezetője.

A Városépítési Igazgatóság pedig zárakat helyezett a rácsokra. Ez nem teszi ugyan lehetetlenné azok ellopását, de megnehezíti a tolvajok dolgát. Egy-egy csatornafedő hozzávetőlegesen 100–150 euróba kerül. Szabadkán tavaly az ellopott darabok miatt 4500, Újvidéken pedig 18 000 eurós kár keletkezett. Szabadkán azt tervezik, hogy egy brit város mintájára műanyagra cserélik a mostani öntöttvas rácsokat.

Blau Péter, a szabadkai Városépítési Igazgatóság igazgatóhelyettese elmondta, hogy eddig három olyan cégről tudnak, amely megfelelő födémeket gyárt műanyagból. Most éppen az ajánlatok vizsgálatánál, a tájékozódásnál tartanak, hogy azután kiírhassák a közbeszerzési pályázatot. Ám megrendelni csak akkor tudják, ha a költségvetésben lesz erre pénz.

A csatornafödémek ellopása a törvény szerint puszta rablás. A szakemberek szerint nagy gond, hogy nem a közlekedés biztonsága ellen elkövetett bűncselekményként kezelik, ugyanis akkor sokkal nagyobb büntetést lehetne kiszabni a tolvajokra.

A közelmúltban a rendőrség állítólag lefülelt három bandát is. Ám a hálózat még mindig működik, példa erre Óbecse esete, ahol hétfőn reggelre 20 csatornafedél tűnt el. A kár 100 000 dinár egyetlen nap alatt.