Néhány héttel ezelőtt alakult meg az a civil szervezet, melyet az öt alapító szerint elsősorban a társadalomban tapasztalható értékválság hívott életre. Az Élet Szövetsége nevet viselő polgári egyesület célja, hogy különféle műhelyeken és akciókon keresztül segítsenek a vajdasági magyarságnak újra fölfedezni az értékeket, és erősítsék a közösség önmagába vetett hitét.
– Amikor értékválságról beszélünk, akkor a nemzeti és keresztyén értékekre gondolunk. Lelki válságban vagyunk, ahol hiányzik a hit, a meggyőződés, a belső lelki tartás. Mi szeretnénk az emberek önbizalmát és a szülőföldbe vetett hitét visszaadni, illetve erősíteni. A fiataljaink és a képzett szakembereink nagy számban vándorolnak el Magyarországra vagy még messzebbre, s ez eleve arról árulkodik, hogy az emberek nincsenek róla meggyőződve, hogy itt is lehet kezdeniük valamit az életükkel, s tulajdonképpen a tapasztalatuk is ez. Úgy véltük, hogy szükség van az itt élő magyar közösség támogatására, s hogy vannak olyan területek, ahol tudunk lépni, a hitbeli lelki kérdésektől kezdve a gyakorlati kérdésekig. Az Élet Szövetsége talán úgy tud hiánypótló lenni, hogy arra törekszik, hogy ezt az értékvesztést visszafordítsa, és hogy az emberek egyszerűen és természetesen higgyenek keresztyén módon Istenben, de ugyanakkor legyen egy egészséges nemzettudatuk is, mert ha erről lemondanak, önmagukról mondanak le – mondta el Móricz Árpád, az Élet Szövetsége egyik alapítója és elnöke.
Mint hozzátette, gyakorlati dolgok megismerése által is elindítható ez a folyamat, hiszen bár a közösségnek sok lehetősége van, de nem él vele, mert nem tud róla, vagy nem mer élni vele, ilyen például a nemzeti ünnepeken a zászlók kihelyezésének joga, de akár találkozók szervezésével és beszélgetéssel is, ahol lelki, szellemi vagy hitbeli értelemben erősödhetünk. A civil szervezet a magyarság megmaradásában és itt-tartásában is segíteni szeretne, már csak azzal is, hogy megpróbál pozitív szemléletváltást előidézni az emberekben, és ráébreszteni őket arra, hogy nem csak az anyagiakról szól az élet, így a gyermekvállalás szempontjából sem ennek kell lennie a döntő tényezőnek. Amikor azt mondja az ember, azért vállal csak egy vagy két gyereket, mert mindent meg akar neki adni, ilyenkor inkább arra gondol, hogy mindent meg akar venni neki, miközben elfelejti azt, hogy szeretetet, törődést, intellektuális kapcsolatot, értéket, világszemléletet kell adni a gyermeknek. Nem attól függ a boldogság, hogy mennyink van – mutatott rá Móricz.
– Mi, alapítók, nagyon hasonlóan látjuk a világot, és tenni akarunk valamit ezért a közösségért. Ebben a múlandó világban feladatunknak érezzük, hogy a lehető legtöbbet valósítsunk meg, mindenki saját tehetségnek, képességének arányában. Ezek a dolgok összekötnek minket, mégis különböző területeken tevékenykedünk, hiszen egy kitűnő borász, egy, a nyomdaiparban dolgozó közgazdász, egy újságíró és az Európai Parlamentben az egyik képviselő mellett dolgozó tanácsadó az alapító tagok, én magam pedig református lelkipásztor vagyok. Így viszont több szempontból tudjuk elemezni a kérdéseket, és több lehetőséget látunk a megoldásra, amit összefogva a közösség szolgálatába állíthatunk.
Maurer Oszkár, borász és az Élet Szövetségének egy másik alapítója a gyakorlati részletekről beszámolva elmondta, tevékenységüket műhelyek keretében szeretnék megvalósítani.
– A műhelyek az élet összes területét lefedik, és tevékenységünk során szeretnénk a kiaknázatlan, ám orrunk előtt heverő lehetőségeket a közösség hasznára fordítani. Sokszor a nagypolitikától, a hatóságoktól várjuk a sorsunk jobbra fordulását, hogy rendezze környezetünket, munkahelyet és jobb életet teremtsen, miközben mi magunk alig teszünk ezért valamit. A gazdasági sikertelenség első számú oka, hogy nincs belső gazdasági vérkeringés. Ahelyett, hogy a szomszédtól vásárolnánk, csak hogy ő ne gyarapodjon, inkább egy távoli vidék termékét vesszük meg. Ezt mi felszámolni nem tudjuk, de akik hajlandóak ez ellen tenni, azok elkezdenek egymással kereskedni, vagyis létrehoznak egy belső összefogást. Éppen ezért megkezdtük egy, a térségben tevékenykedő, elsősorban magyar vállalkozókat, vállalkozásokat tartalmazó adatbázis létrehozását, ahol lesz mosógépszerelő, termelő és fogorvos is, vagy olyan valaki a közösségünkből, aki személyautókat importál, s akkor tőle tudunk vásárolni, s így majd lehetőségünk lesz egymástól megrendelni termékeket, szolgáltatásokat. A rendszeren belül csillagozási elvet fogunk alkalmazni, vagyis a szolgáltatás színvonala, az ár és érték aránya, valamint a fogyasztók visszajelzése alapján értékeljük a vállalkozásokat, termelőket, és tervünk a helyi termékek népszerűsítése, sőt saját védjegy létrehozása is – tudjuk meg Maurer Oszkártól.
A gazdaság mellett mezőgazdasági, szociális és ifjúsági kérdésekkel, sporttal, turizmussal, biztonsági és jogi ügyekkel vagy egészséggel foglalkozó műhely is működik. A mezőgazdasági szekció például a kenyér ügyében is szeretne lépéseket tenni, hiszen mint a borász kiemelte, az egyik legjobb búzatermő helyen Európa egyik legrosszabb minőségű kenyerét fogyasztják az emberek, éppen ezért egy kampányba kezdenek, melynek egyik állomása A bácskai kenyér becsületéért elnevezésű kenyérverseny lesz. Emellett az élelmiszerek és az egészséges élelmiszerek területén is van mit tenni, így például az őshonos növény-, gyümölcs- és állatfajták génbankját is szeretnék létrehozni, de mesetábort is szeretnének szervezni. Mintegy két héttel ezelőtt az ifjúsági műhely keretében Sebestyén Márta lépett fel Topolyán és Szabadkán, a belépődíjból befolyt teljes összeget pedig a Lurkó-ház megsegítésére ajánlotta fel az egyesület. Március 16-án újabb jótékonysági akcióra kerül sor, Magyarkanizsán a Borfesztivál keretében egy borárverést tartanak, mellyel a szórványban tevékenykedő cserkészcsapatokat szeretnék támogatni, sőt Magyarországon máris sikerült összegyűjteni számítógépeket, sátrakat, távcsöveket, melyeket szintén az itteni cserkészeknek adnak majd át.
– Hamarosan működésbe lép a honlapunk is, ahol sok közérdekű és hasznos információt lehet majd találni. Tulajdonképpen az értékek mentén való összefogásra és önszerveződésre épül itt minden, s szeretnénk aktivizálni azokat az egyszerű embereket, akik a maguk szakterületén eredményesek, és akik felismerik, hogy ha egy közösség sikeres, úgy az egyén is könnyebben lehet az. Ezek az emberek, egy kis időt szabadidejükből feláldozva, a műhelyekben fejthetik majd ki tevékenységüket, és tudnak majd tenni a közösségért. Azt kell mondanom, elképzeléseinkkel eddig egyszer sem ütköztünk falba, és pozitív hozzáállásunkra eddig pozitívan reagáltak mindenütt. Remélem, ez így is marad. Az elmúlt hetekben többen is csatlakoztak hozzánk, és bár pillanatnyilag is a szervezetépítés folyamatában vagyunk, dolgozunk a vállalható ötletek megvalósításán, de igazán majd csak a műhelyek beindulása után lesznek eredmények – tette még hozzá az egyik alapítótárs.
Nyitókép: Sebestyén Márta jótékonysági koncertje (Fotó: Molár edvárd)