2024. november 25., hétfő

Épül az első hazai őssejtbank

Az év végéig Szerbiában megépül az első nyilvános őssejtbank, amely a tervek szerint ingyenes tárolást biztosít. A hazai nyilvános őssejtbankban azonban nem lehet majd saját célokra megóvni a vérmintát, csupán adományról lehet szó, amelyet a jövőben egy rászoruló beteg kaphat meg felépülése céljából.

MIÉRT ÉRDEMES ŐSSEJTET TÁROLNI?

Fotó: Dávid Csilla

Fotó: Dávid Csilla

Az emberi szervezet több millió sejtből épül fel. A sejtek többsége csak bizonyos testrészek működéséért felelős, egyesek a szívért, mások az agyért vagy a tüdőért. Az őssejtek azonban különböznek az összes többi sejttől. Képesek arra, hogy alkalmazkodjanak minden testrész sejtjéhez, ennek a tulajdonságuknak köszönhetően pedig átvehetik akármelyik sejt feladatát az emberi testben. Az őssejtek feladata az emberi test felépítése és működtetése, valamint a test regenerálása.

A baba születésekor, a köldökzsinórvér levételére közvetlenül a baba születése után nyílik lehetőség: a köldökzsinór átvágása után, de még a méhlepény világrajövetele előtt, a köldökzsinór artériákból vagy vénából. Ha mégsem sikerül a köldökzsinór ereiből elegendő mennyiségű vért gyűjteni, további lehetőség van arra, hogy közvetlenül a méhlepényből gyűjtsenek vért, annak megszületése után.

( HOL) ÉRDEMES TÁROLNI?

Szerbiában több vállalat foglalkozik az őssejtek tárolásának a biztosításával, de mivel nálunk egyelőre nem létezik őssejtbank, külföldre kell őket szállítani, ami nem kis költségekkel jár. A magán őssejtbankokban a tárolás költsége nagyjából 2000 euró, ez azonban azt jelenti, hogy ha szükség van rá, két napon belül a tulajdonos rendelkezésére áll.

Ha minden igaz, az év végéig Szerbiában tervben van az első nyilvános őssejtbank megnyitása. Ha ez megvalósul, többé nem kell majd külföldre vinni tárolásra az itt kivont őssejteket, hanem sokkal egyszerűbb és olcsóbb módszer áll majd rendelkezésre.

A belgrádi Anya- és Gyermek Intézet keretein belül a napokban megkezdik az első szerbiai nyilvános őssejtbank építését. Az alapkövet még tavaly, év végén elhelyezték, de a Belgrádi Kertészetből még nem érkezetek meg az építéshez szükséges engedélyek, a munkálatok megkezdéséhez ugyanis több fát ki kell vágni. A munkálatok kivitelezőjét már kiválasztották, az építkezés első szakaszát az egészségügyi minisztérium finanszírozza. Ez lesz az első nyilvános őssejtbank a régióban.

– Az építkezés a napokban megkezdődik, minden szerződést aláírtak, még csak a Belgrádi Kertészet engedélyére várunk, és kezdődhet a munka. Az őssejtbank épülete 400 négyzetméteres épület lesz, és az Anya- és Gyermek Intézmény keretein belül működik majd – magyarázta Dragutin Tričković az Anya- és Gyermek Intézmény igazgatója. Hozzátette, az intézményben már működik egy családi őssejtbank, de ez közel sem elégíti ki a páciensek igényeit. Az igazgató emlékeztetett arra, hogy az őssejtbanknak különös jelentősége lesz a leukémiás betegek számára, valamint azok számára is, akiknek az őssejtek bizonyítottan segítenek a felépülésben. Az első hazai nyilvános őssejtbank 10 000 minta tárolására lesz alkalmas, a megépítésére mintegy 206 millió dinárra lesz szükség, az építkezés első fázisára már biztosítva van 93 millió dinár.

– Nagy jelentősége lesz annak, hogy Szerbiában is lesz őssejtbank, mert végre nem kell külföldre menni, itthon mindent el lehet intézni. Nem mellékes, hogy sokkal olcsóbb lesz a tárolás, mint a külföldi őssejtbankokban – fejtette ki Tričković.

Dr. Vladimir Đukić, az egészségügyi minisztérium államtitkára elmondta, a minisztérium segíti az őssejtbank megépítését.

Fotó: Dávid Csilla

Fotó: Dávid Csilla

– Szerbia egészségügyi rendszerének stratégiailag fontos, hogy az országban működjön nyilvános őssejtbank, mert sokat jelent a hematológiai, vérrendszeri és egyéb betegségek kezelésében – mondta Đukić.

Az újvidéki szülészeten is folyamatban van a szükséges szabályok és engedélyek összehangolása. Dr. Đorđe Petrović, az újvidéki szülészet nőgyógyásza elmondta, a szükséges szabályok meghozatala elengedhetetlen ahhoz, hogy szüléskor őssejteket vegyenek a páciensektől, majd átadják őket azoknak a szolgálatoknak, amelyek a megőrzésükért felelősek. Ha minden igaz, ezeket a szabályokat heteken belül meghozzák.

INGYENES TÁROLÁS, DE...

Dr. Dragana Vujić, az Anya- és Gyermek Intézmény hematológusa elmondta, születéskor a köldökzsinórból vesznek vérmintát.

– Mivel a hazai őssejtbank nyilvános lesz, a szülőknek a mintavétel előtt alá kell írniuk egy nyilatkozatot, hogy lemondanak a mintáról annak javára, akinek majd szüksége lesz rá a gyógyuláshoz – magyarázta dr. Vujić.

Ez azt jelenti, hogy az őssejtek tárolására csak félmegoldást ígér a Belgrádban megépülő nyilvános őssejtbank, mert saját szükségletekre nem lehet majd megőrizni az őssejteket, csak adományozni lehet őket, ami persze szép és nemes cselekedet, de nem elégíti ki a szükségleteket.

Léteznek nyilvános és magán őssejtbankok egyaránt. A nyilvános bankokban átadjuk donorként a gyermekeink őssejtjeit, de ez nem azt jelenti, hogy ha szüksége lesz rá, visszakaphatja, mert ha másnak szüksége van rá, az is hozzájuthat. A magán őssejtbankoknál a családok teljes mértékben rendelkeznek gyermekeik őssejtjével, tehát, ha a gyermekének tartja fenn, azt is megteheti, de ha a rokonának szeretné felajánlani (feltéve, ha kompatibilis), akkor az is módjában áll. A magán őssejtbankok teljes szolgáltatáscsomagjának az ára 1800–2000 euró körül mozog, valamennyien csak akkor fizettetik meg az őssejt tárolását, ha az sértetlenül és teljesen használhatóan érkezik meg hozzájuk.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás