2024. július 17., szerda

Megtalálni az élet értelmét

A hagioterápia a lelki sebek kezelésével az egészségünket is visszaadhatja

A legtöbb betegség lelki eredetű, de ahogyan képesek vagyunk magunkat a rossz gondolatokkal megbetegíteni, úgy a hozzáállásunk megváltoztatásával és a pozitív gondolatokkal az ellenkezőjére is képesek vagyunk. Ehhez azonban arra van szükség, hogy tisztába jöjjünk azzal, hol van a problémák forrása. Lelki sebeink feltárása korántsem egyszerű, de ebben segít a hagioterápia.

Sokak számára idegenül csenghet a hagioterápia kifejezés, de közel sem új keletű ága ez a medicinának, ahol az ember szellemi gyógyítása áll a középpontban. A világon az emberek kétharmada depresszióban szenved, s ez a betegség nem kímél minket sem, sőt az országban Szabadka az első helyen áll az öngyilkosságok számában is, ami főleg a magyar lakosságra jellemző. A hagioterápiával viszont sikeresen kezelhetőek a depresszió, az öngyilkossági hajlam, a családi problémák, viselkedési és személyiségzavarok vagy a szenvedélybetegségek is, sőt, mivel az emberi betegségek 70 százaléka lelki eredetű, és a negatív gondolatok degenerálják a sejteket, ha rátalálunk a forrásra, és csökkentjük a traumákat, akkor az emiatt kialakult betegségeinkből is kigyógyulhatunk.

Kovács Géza az ország eddigi egyetlen hagioterapeutája. Immár egy éve foglalkozik a páciensekkel, és néhány hete a Hagioterápiás Központ is megnyílt Szabadkán, ahol a jövőben csoportos foglalkozásokat is tart majd. A szellemi lélek gyógyításáról ő mesélt bővebben.

A test mellett a lelket is gyógyítani kell, meg kell keresni a bajok forrását (Fotó: Molnár Edvárd)

A test mellett a lelket is gyógyítani kell, meg kell keresni a bajok forrását (Fotó: Molnár Edvárd)

– A hagioterápia az antropológiai medicina része, amit Tomislav Ivančić alkotott meg. Alapja a keresztény teológia, a filozófia, biológia, fizika, neurológia, az epigenetika, vagyis a génjeinkre ható környezeti tényezők hatása és a logoterápia, azaz a lét értelmére való törekvés. Az ember négy szinten létezik: a szomatikus vagy testi szinten, amit, ha megbetegszik, az egészségügy gyógyít. A második a psziché, mellyel a pszichiátria foglalkozik. Ezek a problémák az agyban lejátszódó rossz folyamatok miatt alakulnak ki, és ide tartoznak az érzelmek, ösztönök, kedélyállapotok. Van egy teológiai szint, ami az ember és a teremtő kapcsolata, ez az egyházhoz tartozik, és itt van a spirituális vagy szellemi szint, ami csak az emberre jellemző, hiszen nem az ösztönei vezérlik, hanem tudatosan cselekszik, s ezzel foglalkozik a hagioterápia. A hagioterápia célja, hogy visszataláljunk emberi mivoltunkhoz. Sok gonddal kell szembenézni mindennapjaink során, rossz gazdasági helyzettel, válással, a szeretett személy elvesztésével, stresszel, munkanélküliséggel. Ezek az embert elkeserítik, és nem képes felállni, túllépni a sok negatívumon. És hiába megy el pszichiáterhez, a gyógyszer egy időre ugyan rendbe teszi a dolgokat, de nem hoz tartós megoldást, mert az ember nem találja meg az élete érelmét. A hagioterápia viszont éppen abban segít, hogy új értelmet találjunk a jelenlegi életünknek, erőt adjon elviselni azt, ami van, és egyfajta spirituális immunitást szerezzünk, vagyis hogy a negatív dolgokat ne vegyük a szívünkre, és minden rosszban felfedezzük a jót.

A szellemi léleknek is vannak szervei: a személyiség, lelkiismeret, tudat, remény, szív, lelki szemek és fülek, hit, szeretet, vallásosság, szabad akarat, jellem, szabadság stb., s ezeket is érhetik sérülések. Amíg a pszichiátriában van egy modell, hogyan kezeljék a pácienst, addig a hagioterápiában minden egyén egyedi eset. A terapeuta nemcsak a jelenlegi problémákat veszi figyelembe, hanem az életünk során minket ért traumákat kutatja, leás a mélybe, egészen a gyerekkorig, hogy megtalálja azokat a lelki sebeket, melyektől az ember nem tud megszabadulni, sőt sokszor nincs is tisztában vele, hogy azok egész életét meghatározták, vagy felelősek azért, hogy valamilyen betegség, akár rák is kialakult nála. S ha a lelki sebet, a forrást sikerül felfedni és kezelni, az ember a jelenlegi problémáit is tudni fogja kezelni.

– A hagioterapeuta nem modell alapján gyógyít, és nem mondja meg a páciensnek, hogy mi a helyes, mit tegyen, hanem az őszinte és mély beszélgetések folyamán együtt találnak rá a baj forrására, és rámutat a lehetőségekre, segít, hogy az illető maga fedezze fel, honnan és hogyan meríthet lelki erőt magának. Ha ugyanis tudná, mi okozza a panaszait, egyedül is képes lenne orvosolni a bajait. De ahhoz, hogy a hagioterapeuta segíteni tudjon, először is magának a terapeutának kell tisztának lennie, szeretetkapcsolatban lenni önmagával. Csak így tudja meglátni a másikban az embert, és empatikusan, barátsággal és szeretettel állni a másikhoz, és bízni abban, hogy a másik jobban lesz – mondja Kovács Géza, akinek az a tapasztalata, hogy a legtöbb lelki sérülés a gyerekkorunkban gyökerezik a rossz családi körülmények, viszonyok miatt, és a mások által megélt negatív hatás, veszteség, rossz kritika stb. olyannyira beépül az emberbe, hogy képes a géntartalmat is megváltoztatni.

A pozitív gondolatok, cselekedetek hatására a sejtek is lassan visszaváltoznak, és megindul a gyógyulás, de ehhez persze akarni is kell a változást, a szemléletváltást, a rossz szokásokat jóvá alakítani.

A hagioterápiás kezelés teljesen ingyenes, és a Caritasban, a Gáj utca 50. szám alatti helyiségben tartja őket Kovács Géza. Mint mondja, minél fiatalabb a páciens, annál könnyebb a gyógyulás, így egyeseknek elég akár egy találkozás is, másoknak öt-hat beszélgetésre van szükségük ahhoz, hogy azután már egyedül is képesek legyenek megküzdeni a problémákkal. A hagioterápiára a gezakovac@yahoo.com e-mail címen vagy a 060/05-26-925-ös telefonszámon lehet jelentkezni és időpontot kérni. Az első bemutató előadásra augusztus 8-án 18 órakor kerül sor a Caritasban, ahová a terapeuta vár minden érdeklődőt, akinek segítségre van szüksége, és azokat is, akik szívügyüknek tekintik az elesett emberek sorsát, és valamilyen formában hozzájárulnának a központ működéséhez.