2024. július 18., csütörtök

Itthon tartani a fiatalokat

A világjárvány idején hazatértek marasztalása a kúlai magyarok egyik fontos feladata – Jövő pénteken Magyar Szó élőújság Kúlán

Kúlán a magyarságot legnagyobb mértékben a katolikus egyház és a Népkör Magyar Művelődési Központ tartja össze. A magyarság megmaradása nem kis mértékben függ attól, hogy milyen életminősége van. Ezért rendkívül fontos, hogy a város fejlődéséhez tevőlegesen is hozzá tudjon szólni, azt alakítani tudja a magyarság érdekképviseleti szerve. Valka Károly, Kúla alpolgármestere, a VMSZ körzeti elnöke a közelmúltban megvalósult nagy és kisebb beruházásokról, valamint a közeljövő terveiről számolt be.

Az egyik legnagyobb beruházás a Kúlát és Cservenkát összekötő szennyvízhálózat megvalósítása, amely által a szennyvíz már a verbászi szennyvíztisztítóba áramlik, amely létesítmény EU-támogatással valósult meg, és jelenleg a próbaüzemeltetés folyik, azaz a kisebb gondok elhárítása, amelyek a beüzemeltetéssel adódtak. A kúlai háztartások majdnem 100 százalékban már rákapcsolódtak a vezetékre. Emellett fontos kiemelni a két éve megvalósult beruházást, amely által a kúlai egészségház új épületszárnyat kapott, és a szakszolgálatoknak ad helyet a munkához. E beruházás összértéke elérte a 70 millió dinárt, és köztársasági, tartományi és önkormányzati forrásokból fedeztük.

Megújult a Krámer utca is, amely úgymond főutcának is megfelel, igaz, a kivitelezőnek többszöri alkalommal javításokat kellett azon végeznie, de mindez a garanciális időben történt. A köztársasági alapokból 50 millió dinárt emésztett fel a beruházás. Járdák, játszóterek lettek felújítva, és a környező települések faluközpontjai is új külsőt kaptak az elmúlt időszakban. Mivel Kúla mezőváros volt egykor, és még ma is sokan mezőgazdasággal foglalkoznak, nagyon népszerűek a hazai, illetve a Prosperitati Alapítvány pályázatai a kis és nagyobb vállalkozók és a termelők között is. Eddig hozzávetőlegesen a kúlai községbe 1 millió 300 ezer euró érkezett csak a Prosperitati-pályázatok révén. Volt, aki lakóházra, zárttéri növénytermesztésre, szerszámgépekre pályázott, de legtöbben mezőgazdasági kapcsolható eszközökre pályáztak, és elmondható, hogy nagyon magas a pozitívan elbírált pályázatok aránya.

A Kúla–Verbász főút mellett – amelynek felújítása, újraburkolása most van folyamatban – található a teljesen felszerelt ipari park, amelyben az összes 50 hektár már gazdára talált. Jelenleg 3 nagyvállalat tevékenykedik, és közel 500 dolgozót foglalkoztat, de folyamatban vannak a tárgyalások önkormányzati szinten a többi, telephellyel rendelkező külföldi vállalatok képviselőivel, hogy mikor kezdődik meg a további gyárcsarnokok építése, amelyek újabb munkahelyeket teremtenek majd itt helyben. Az említett főút felújításával kerékpárút is épül majd az ipari övezetig Kúláról, és új közvilágítás is megvalósul majd az adott szakaszon. Ami még fontos, hogy emellett a munkagépek most is dolgoznak a Bácskeresztúr–Veprőd útszakasz szélesítésén, és az építésügyi miniszter napokban tett kúlai látogatása alkalmával újból kihangsúlyozta a gyorsforgalmi út megvalósítását, amely Kúla közvetlen közelében haladna el, és Béregtől egészen a Román határig húzódna. 800 millió euró értékű beruházásról van szó, és már készül a tervdokumentáció a gyorsforgalmi út megvalósítására. Azt el sem lehet mondani, hogy mit jelentene a gyorsforgalmi út Kúlának, elterelődne a város központjából a nehézgépjármű-forgalom, az országhatár is gyorsabban, könnyebben elérhető lenne, talán további befektetőket is vonzana községünkbe.

Számos és jelentős beruházás valósult meg a helyi Petőfi Brigád Általános Iskolában is. A község területén csak itt van még magyar nyelvű oktatás, de Verbászról is ide utaztatjuk a magyar általános iskolás diákokat. Megtörtént a nyílászárók cseréje, új iskolabútorokat szereztünk be, a régi, elavult padlózatú tornaterem felújítása is megtörtént, és alig pár hónapja fejeződött be az iskola fűtésének korszerűsítése, amely alatt a gázüzemeltetésre való áttérést értem. Ez költséghatékonyabb és környezetkímélőbb az eddig használt mazutnál – mondta az alpolgármester.

Önkormányzati szinten folyamatban van a rekreációs központ megépítése, amely majd nyugodt környezeteben teljes felszereléssel nyújt kikapcsolódási lehetőséget a helybelieknek, de remélhetőleg szélesebb körben is.

Számunkra nagyon fontos még egy tervezett beruházás megvalósítása mihamarabb, mégpedig az anyagiak biztosítása a Szent György-templomot körülvevő kerítés felújítására, vagyis új kerítés építésére, hogy az méltó környezetben és külsővel ékeskedjen a jubileum évében.

Ami még a helyi magyaroknak nagyon fontos, de egyben személyesen is büszkeséggel tölt el, hogy hamarosan teljesen befejeződik a Népkör MMK épületének felújítása, amely 2017-ben kezdődött. Az újonnan kialakított tetőtérben két vendégszoba, illemhelyek, kis konyharész és egy nagy tároló helyezkedik el, ahol a Népkör szakcsoportjainak ruhatára és kellékei vannak tárolva, megfelelő módon. Sokéves álom valósult meg ezzel, tágas, világos helyiségek lettek kialakítva, ha szállóvendégek érkeznek a Népkör ünnepségeire, akkor ezentúl nem kell más helyszínen elszállásolni őket, itt helyben is megalhatnak. A négy néptánccsoport népviselet- és kelléktára is igen bőséges, amelyek tágas térbeli tárolást igényelnek, mindez most adott.

Hőszigetelve is lett a már megújult épület, a konyha is új helyet kapott az épületen belül, amely már minden szükséges előírásnak, rendeletnek, szabványnak megfelel. Nagy beruházásról van szó, hiszen közel 12 millió dinárt emésztett fel az építkezés, amely összeg nagyobb részét az anyaországi Bethlen Gábor Alapkezelő ZRT pályázatán, a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával, valamint a Tartományi, Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság pályázatán, és kisebb részben az önkormányzat hozzájárulásával fedeztünk. A Népkör MMK vezetősége és tagsága, valamint a kúlai önkormányzat is kiváló kapcsolatot ápol testvérvárosunkkal, Kalocsával, olyannyira, hogy európai uniós testvérvárosi pályázaton együtt szerepeltünk, mondhatom sikerrel, mert 9,5 millió dinár volt, ami városunkba érkezett a pályázat által, és ebből az összegből a Népkör közismert és közkedvelt rendezvényét, a Hagyományőrző napokat, a bácskeresztúri Paprikanapokat, műhelymunkákat, szakmai tanácskozásokat, kúlai és kalocsai diákokkal iskolák közötti látogatásokat szerveztünk, sőt a diákjaink még üdülni is eljutottak a Kalocsához közeli Szelidi-tó partjára. Rendezvénykellékek is beszerzésre kerültek, sátrak, mobil asztalok és padok, amelyeket azóta is minden magyar vagy önkormányzati vonatkozású nyílt és zárt helyszínű rendezvényen használunk. 

De meg kell azt is említeni, hogy Kúlát is sújtja az elmúlt évek elvándorlása, egyre kevesebben vagyunk, az új munkahelyeket teremtő vállalatok sem fizetik agyon a foglalkoztatottakat, talán ha a minimálbér helyett magasabb jövedelmet biztosítanának, többen az itthon maradás mellett döntenének, mert hát az utóbbi két hónapban a járványhelyzet miatt sokan hazajöttek külföldről a község területére. Jó volna itthon maradásra bírni őket, akkor talán az iskolában sem kellene diákhiányban szenvedni – nyilatkozta Valka Károly, Kúla alpolgármestere. 

Az előzőekben már szó esett a Népkör Magyar Művelődési Központról, amely szinte egybeforr Kúlával és a magyarsággal. 

Goga Zsolt elnök számolt be az ott zajló sokrétű és sokszínű tevékenységről. Számtalan szakcsoport munkájának ad otthont a két évvel ezelőtt 150. évi fennállását ünneplő Népkör. Négy néptáncszakcsoport ropja hetente a táncot a nagyteremben. Az Aprócskákkal Hugyik Karolina foglalkozik, és mint az elnevezésük is mondja, óvodásokról van szó, és főleg népi gyermekjátékokat sajátítanak el és mutatnak be a Népkör rendezvényein, természetesen népviseletben lépnek fel minden alkalommal. A Százszorszép néptánccsoport koreográfusai Patyerek Csaba és Patyerek Fodor Nóra, a csoportvezetői teendőkkel Hardi Szilvia és Milijasevity Szabína van megbízva, a tagságot pedig alsó osztályos diákok képezik, legutóbb somogyi táncokat kezdtek begyakorolni, de a koronavírus-járvány félbeszakította a próbákat, úgyszintén mint a Népkörben zajló összes szakcsoport munkáját.

A Napraforgó név alatt az általános iskola felsősei tevékenykednek, gyakorolnak hetente szorgosan.

Az Ibolya néptánccsoport és énekcsoportot középiskolások és egyetemisták néptánc- és énekkedvelőit tömöríti, és Krisztián Pálos Valéria csoportvezető, valamint a koreográfusok munkája által minden fellépésen nagy sikert aratnak. Legújabban gömöri táncok elsajátításába kezdtek bele, az énekcsoportot pedig Szabó Annamária vezeti, kalocsai népdalok vannak jelenleg a repertoáron.

Mindemellett büszkék vagyunk a Tini Actorsz gyermek színjátszó szakcsoportra, annak munkásságára, elért eredményeire, Pásztor József rendező vezetésével. Minden helyi és környékbeli szemlén fellépnek, de a kalocsai közönség is már megtekinthette az általuk előadott gyermekszíndarabot. Minden megmérettetésről kiváló eredmények térnek haza, öregbítve így a kúlai Népkör hírnevét és hitelességét. Sikeres versmondónk Fenyvesi Petronella, akinek nevét már sokan megismerték, hiszen minden irodalmi tartalmú megmérettetésről különdíjjal, első hellyel, vagy dicsérő oklevéllel tér haza.

Meg kell említeni a gyermek és felnőtt kézimunka és kézműves szakcsoportokat is. Heti egy alkalommal szőnek, fonnak, nemezelnek, hímeznek éppen egy adott témára vagy ünnepre, kiállításra, versenyre készülve, de olykor csak úgy kedvtelésből. A csoportvezetőségi teendőket Szabó Kiskároly Ilona, Bognár Ilona, Krisztián Pálos Valéria, Kanyó Hajnalka, Kanyó Mónika látják el, mondani sem kell, hogy mindezt önkéntes alapon, akiknek odaadó munkáját ezúttal is köszönöm.

A Népkör MMK jelentős könyvállománnyal is rendelkezik, heti egy alkalommal a legkülönfélébb könyveket lehet kivenni mindazoknak, akik szeretnek olvasni, könyvállományunk eléri a 6500 kötetet.

Vendel Gyöngyi karnagy vezetésével négy kórus is aktívan tevékenykedik a művelődési központban. A Bartók Béla Vegyeskórus, a Bartók Béla Kamarakórus, az Árvácska Népdalkör és a Cantiléna. Közel 30 tagot számlálnak a kórusok összesítve, és nagyon időszerű lenne a fiatalítás, a friss lendület, hogy továbbra is fennmaradjanak, aktívan tudjanak dolgozni, minél több elismerést, díjat begyűjteni a fellépéseken.

Most ennyi felsorolás után is látszik, hogy milyen élénk, közösséget összetartó munka folyik a Népkörben, amely most már szemet gyönyörködtető külsővel és elég helyiséggel is rendelkezik a munkához. Számtalan rendezvényt szervezünk, de mégis a leglátogatottabb a Hagyományőrző napok esemény, amely szabadtéri szabadidős foglalkozást nyújt minden résztvevőnek, tartalmilag magában foglalja a birkapaprikás-főző versenyt, a labdarúgótornát, az eladással egybekötött kirakodó, kézimunka és kézműves vásárt, a gyermekfoglalkozásokat, de a finom lángos és a kürtöskalács illata is mindig belengi az úgynevezett Gödört, ami otthont ad a rendezvénynek, amely nemzetközi jellegű és közel 1000 fős látogatottságú, immár 12 éven keresztül.

Mikulásváró estünk, karácsonyi műsorunk, óévbúcsúztatónk és egyéb tartalmú kulturális eseményeink majdnem mindig telt házasok, a szakcsoportok fellépéseit pedig a közönség vastapssal jutalmazza.

A Népkör ad otthont a kultúrműsorok mellett kiállításoknak, rendezvényeknek, termeink kibérelhetők lakodalmakra, születésnapok megünneplésére, tájékoztató jellegű előadások megtartására, innen is látszik, hogy habár hatalmas munka van a Népkör működtetése mögött, minden belefektetett pillanat megéri, hiszen a magyarságnak van egy otthona, ahol szórakozhat, tájékozódhat, ünnepelhet – mondja Goga Zsolt, a Népkör elnöke.

Június 12-én a Magyar Szó élőújság gálát tart Kúlán. Itt sorsolják ki a Magvető nyereményjátékának főnyereményét.