Nebojša Stefanović belügyminiszter és Dimitrisz Avramopulosz, az Európai Bizottság Migrációügyi és Uniós Belügyi Főigazgatóságának biztosa az Európai Unió képviseletében tegnap aláírta azt a megállapodást, amely szabályozza, milyen hatáskörrel rendelkeznek majd az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség, más néven Frontex határőrei Szerbia területén. Belgrádban, a Szerbia Palotában megesett aláírást követően Avramopulosz kiemelte, a megállapodás az EU külső határainak védelméhez járul hozzá, illetve a migrációk könnyebb irányítását szolgálja.
Avramopulosz a tegnapi sajtótájékoztatón kiemelte, ez a megállapodás szükséges ahhoz, hogy az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség határőrei határellenőrzéseket hajtsanak végre Szerbia területén, de, mint mondta, ezzel nem szeretnék átvenni a helyi illetékes szervek feladatkörét, a határ ellenőrzése és védelme továbbra is a szerb határőrség hatáskörébe tartozik majd. Magyarán, a Frontex munkatársai a szerb határőrökkel együttesen ellenőrzik majd a határkelőhelyeket. Ily módon szeretnék növelni az EU külső határainak biztonságát és hatékonyabban ellenőrizni az illegális bevándorlást.
A Szerbiával kötött megállapodás nem az egyedüli, hiszen a Frontex a Nyugat-Balkán más országaival is együttműködik. Avramopulosz a Blic napilapnak korábban elmondta, hogy a Szerbiával kötött megállapodást az Albániával való együttműködés előzte meg. Velük februárban kötöttek megállapodást, Macedóniával pedig júliusban. Tárgyalások folynak ez irányban Montenegróval és Bosznia-Hercegovinával is.
– Ezek a megállapodások azonos elveken alapulnak, és hogy világos legyek: ezek a csapatok támogatni fogják, nem pedig átvenni a nemzeti határszolgálatoktól a kötelezettségeket és a hatásköröket – mondta Avramopulosz tegnap.
A biztos a sajtótájékoztatón hozzátette, mindezek a tevékenységek azt szolgálják, hogy a Nyugat-Balkán közelebb kerüljön az Európai Unióhoz: – A szerb kormánnyal való együttműködés más célok elérését segíti elő – hangsúlyozta, majd azzal folytatta, hogy a régióban közös erőkkel kell fellépni a bűnözés megfékezése érdekében, a terrorizmus elleni küzdelemben és a fegyverkereskedelem ellen.
– Szerbia csodálatos európai ország, csodálatos emberekkel. Őszintén remélem, hogy hamarosan megnyílik előtte az ajtó, hogy az EU teljes jogú tagjává válhasson. A szerb kormány továbbra is számíthat a támogatásomra a közös szándéknyilatkozat megvalósítása terén az EU felé vezető úton – mondta.
Dimitrisz Avramopulosz kétnapos belgrádi látogatásának célja a fent említett megállapodás aláírása mellett a csúcstechnológiai bűnözés elleni közdelemmel foglalkozó Kapcsolódj biztonságosan elnevezésű konferencián való részvétel volt. A tegnapi sajtótájékoztatón kitértek a bűnözés megfékezésében való együttműködésre is. Nebojša Stefanović kifejtette, Szerbia őszintén elkötelezte magát a bűnözés minden formájának letörése mellett, így ezen a téren fontosnak tartja a nemzetközi partnerekkel való együttműködést, hogy Szerbia polgárai biztonságban érezzék magukat. Mint rámutatott, ahhoz, hogy a polgárok szabadan utazhassanak a világban, szükség van az együttműködésre.
– A megállapodás fontos a számunkra, mert új lehetőséget ad Szerbiának, és megkönnyíti az illegális bevándorlással való küzdelmet, ugyanakkor biztonságot és védelmet nyújt a polgároknak – hangsúlyozta Stefanović. Hozzátette, a tegnap aláírt megállapodást továbbítani fogják a parlamentnek ratifikálásra, enélkül ugyanis a Frotexszel való együttműködés lehetetlen.
A belügyminiszter kitért ugyanakkor arra is, hogy ezek után Szerbia szoros együttműködést ápol majd az Europollal és az Interpollal is, hiszen a bűnözés csökkentése és a polgárok biztonságának növelése a cél, illetve azt szeretnék, ha Szerbia minél rövidebb időn belül csatlakozna az Európai Unióhoz.
Avramopulosz a Blic napilapnak adott interjújában rámutatott, hogy Szerbia az EU kulcsfontosságú partnere nemcsak a határbiztonság tekintetében, hanem szélesebb körben is. Most arról folynak a tárgyalások, hogy Szerbiában egy europolos kapcsolattartó tisztet alkalmazzanak. Ezt azzal magyarázta, hogy az Europollal való szorosabb együttműködés előfeltétele annak, hogy szembe tudjanak nézni a biztonsági kihívásokkal, legyen szó embercsempészetről vagy csúcstechnológiai bűnözésről, esetleg fegyverkereskedelemről vagy terrorizmusról. A bűnözés elleni közdelemben magasabb szintű együttműködés szükséges Szerbiával, illetve a Nyugat-Balkán más országaival is. Mint elmondta, a Nyugat-Balkán számára egy közös akcióterv előkészületei folynak a tiranai igazságügyi és belügyminiszterrel.